WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

16 listopada
Kościół katedralny w Opolu

Zobacz także:

Katedra w Opolu

Obecna katedra pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu powstała już pod koniec XI wieku. Między 1232 i 1239 r. została powołana przy niej kapituła kolegiacka, która istniała aż do 1810 r. W 1295 r. kościół św. Wojciecha, bo to on był patronem pierwszej świątyni, został kościołem parafialnym. Kościół gotycki, wybudowany w wieku XIII, ulegał w kolejnych dziesięcioleciach licznym pożarom i uszkodzeniom. Zawsze jednak jego odbudowie towarzyszyło zachowanie cech gotyckich. Przed głównym ołtarzem kościoła został pochowany ostatni Piast opolski, książę Jan Dobry (+ 1532). Od 1813 r. wierni otaczają głęboką czcią obraz Matki Bożej Opolskiej, ukoronowany przez św. Jana Pawła II 21 czerwca 1983 r. na Górze św. Anny. W 1945 r. kościół św. Krzyża stał się prokatedrą, a w 1972 r. papież Paweł VI ustanowił go katedrą diecezji opolskiej.

W 1945 r. kard. August Hlond utworzył administraturę apostolską Śląska Opolskiego. Dzieje samodzielnej diecezji datują się od 28 czerwca 1972 r., kiedy to papież Paweł VI uregulował sytuację administracyjną na tym terytorium bullą Episcoporum Poloniae coetus. Diecezja została włączona do metropolii wrocławskiej. Ważne zmiany wprowadziła bulla św. Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus z 25 marca 1992 r. Na jej mocy powstała nowa diecezja gliwicka, która objęła część dotychczasowego terytorium diecezji opolskiej. Sama diecezja opolska przeszła wówczas do metropolii katowickiej.

bp Andrzej Czaja, ordynariusz opolski Obecnie diecezja w Opolu liczy 400 parafii, podzielonych na 36 dekanatów. Na jej czele stoi bp Andrzej Czaja. W pracy wspierają go biskup Paweł Stobrawa i biskup Rudolf Pierskała oraz arcybiskup senior Alfons Nossol. Na terenie 8 tys. km kw. zamieszkanym przez ok. 850 tys. osób pracuje 700 księży diecezjalnych i ok. 140 kapłanów zakonnych. Patronami diecezji są św. Anna, matka Maryi, bł. Czesław i bł. Bronisława.

Diecezja gościła św. Jana Pawła II na Górze Świętej Anny dnia 21 czerwca 1983 r. Papież dokonał uroczystej koronacji wizerunku Matki Bożej Opolskiej. W przemówieniu w czasie Nieszporów maryjnych podkreślił związki Śląska Opolskiego z historią Kościoła w Polsce:

Z Wrocławia przybywamy na Opolszczyznę, ażeby zatrzymać się na ziemi tego Piasta, z którego imieniem związana jest fundacja Jasnej Góry i darowizna Jasnogórskiego Obrazu z lat 1382-1384. W ten sposób dzisiejsza stacja na ziemi opolskiej wpisuje się w papieską pielgrzymkę jasnogórskiego jubileuszu (...) Stacja ta ma miejsce na Górze Świętej Anny, w pobliżu której znajduje się Kamień Śląski, miejsce urodzenia świętego Jacka, błogosławionego Czesława i błogosławionej Bronisławy Odrowążów - postaci bardzo mi drogich i bliskich od wczesnej młodości. Święty Jacek i błogosławiona Bronisława spoczywają w Krakowie, błogosławiony Czesław jest patronem Wrocławia.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Diecezja opolska
Serwis internetowy
Diecezja opolska
Historia diecezji
Katedra opolska
Serwis internetowy
Uniwersytet Opolski
Doktorzy honoris causa
Jego Świątobliwość Ojciec Święty Jan Paweł II
 
Jan Paweł II
Homilia w czasie Nieszporów maryjnych
Góra Świętej Anny, 21 czerwca 1983 r.
Jan Paweł II
Przemówienie do członków zakonu franciszkanów
Góra Świętej Anny, 21 czerwca 1983 r.
 
Marek Balon
Pielgrzymki do Polski Ojca Świętego Jana Pawła II

Pamiątkowy album z unikatową płytą DVD poświęcony historii wszystkich podróży Jana Pawła II do ojczyzny. W publikacji relacje z poszczególnych pielgrzymek, ich kalendarium oraz bardzo ważne, specjalnie wybrane i być może niekiedy już zapomniane fragmenty nauczania, które zostawił nam Sługa Boży do przemyślenia i realizacji. Całość zilustrowana dziesiątkami zdjęć od pierwszej do ostatniej wizyty
Adam Bujak
Pielgrzymki polskie
Kronika podróży papieskich do Ojczyzny 1979-2002

To wzruszająca kronika wspólnej drogi wielkiego Duszpasterza i Jego rodaków przez 25 lat pontyfikatu. Są tu wszystkie miejsca, które Jan Paweł II odwiedzał, przypomniano każde nauczanie, które do nas kierował. Wielki artystyczny dokument czasu, jakiego dotychczas w tysiącletnich dziejach Polski nie było.

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Soisy-en-Brie, we Francji - św. Edmunda z Abigdan, arcybiskupa Canterbury. Studiował w Oxfordzie i Paryżu. W roku 1224 powołano go na stolicę prymasowską. Rządy upływały mu pośród nieustannych zatargów z kapitułą, którą popierali król lub pospólstwo. Wybrawszy się w roku 1240 do Rzymu, zmarł w drodze w klasztorze augustianów. Kanonizował go w roku 1246 Innocenty IV. Edmund pozostawił po sobie Moralitates in psalmos oraz sławne Speculum Ecclesiae.

oraz:

św. Eucheriusza z Lyonu, biskupa (+ 449); bł. Łucji z Narni, dziewicy (+ 1544); św. Otmara, opata (+ 759)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG