WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

16 listopada
Kościół metropolitalny we Wrocławiu

Zobacz także:

Archikatedra we Wrocławiu

Archidiecezja wrocławska jest jedną z najstarszych na ziemiach polskich - została erygowana w roku 1000 przez papieża Sylwestra II. Początkowo była sufraganią metropolii gnieźnieńskiej. Budowy pierwszej katedry podjął się już pierwszy biskup wrocławski, Jan. Nawrót pogaństwa w latach 1034-1037, podobnie jak w innych dzielnicach Polski, zniszczył mozolnie budowaną na Śląsku organizację kościelną. W czasie tej zawieruchy zniszczeniu uległa stolica biskupia, świątynie i klasztory. Kazimierz Odnowiciel po odzyskaniu Śląska natychmiast przystąpił do odnowienia polskiej organizacji kościelnej na tych ziemiach. Obsadzone w 1051 r. biskupstwo wrocławskie było w tym czasie, obok diecezji krakowskiej, jedynym biskupstwem w państwie. Ostatecznej reorganizacji polskiej prowincji kościelnej dokonano w roku 1075. W jej skład weszły diecezje: gnieźnieńska, poznańska, krakowska, wrocławska i płocka. Wybrany w 1149 r. na stolicę biskupią biskup Walter, w miejsce pierwotnej katedry na Ostrowie Tumskim, rozpoczął budowę nowej, w stylu romańskim, która została ukończona za biskupa Żyrosława. Była to świątynia z kamienia, wzniesiona na wzór dawnych bazylik rzymskich. Kolejny kościół katedralny zaczęto wznosić za czasów biskupa Tomasza I; jego następca, biskup Tomasz II dokonał poświęcenia kościoła. W tej formie świątynia przetrwała następne dziesięciolecia. W czasie II wojny światowej uległa znacznym zniszczeniom. Po odnowieniu została poświęcona w 1951 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego.

Papież Pius VII 16 lipca 1821 r. podporządkował diecezję wrocławską bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, a papież Pius XI 13 sierpnia 1930 r. podniósł ją do rangi archidiecezji. Papież Paweł VI zmienił jej granice 28 czerwca 1972 r. , a papież Jan Paweł II – dwukrotnie reorganizował jej obszar: 25 marca 1992 r. i 24 lutego 2004 r.


abp Józef Kupny, ordynariusz metropolita wrocławski



Obecnie archidiecezja wrocławska obejmuje obszar prawie 8850 km kw. i jest zamieszkana przez ok. 1,2 mln ludzi. Na jej czele stoi abp Józef Kupny. Wspomagają go biskupi Jacek Kiciński CMF i Maciej Małyga oraz arcybiskup-senior Marian Gołębiewski. Patronem archidiecezji jest św. Jan Chrzciciel, a współpatronami: św. Jadwiga Śląska oraz bł. Czesław, dominikanin. W 299 parafiach podzielonych na 33 dekanaty pracuje ok. 670 kapłanów diecezjalnych i blisko 290 zakonnych.




W 1997 r. we Wrocławiu odbywał się XLVII Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, na którego zakończeniu obecny był św. Jan Paweł II. 1 czerwca 1997 r. odprawił on Eucharystię we Wrocławiu. Mówił wtedy:

Ołtarz główny podczas Mszy św. na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, 01.06.1997 Chrystus przyszedł na świat, aby obdarzyć człowieka życiem Bożym. Nie tylko głosił Dobrą Nowinę, ale także ustanowił Eucharystię, która ma do końca czasów uobecniać Jego odkupieńcze misterium. A wybrał jako środek wyrazu elementy natury - chleb i wino, pokarm i napój, które człowiek musi spożywać, ażeby utrzymać się przy życiu. Eucharystia jest właśnie takim pokarmem i napojem. Ten pokarm zawiera w sobie całą moc Chrystusowego odkupienia. Człowiek, ażeby żyć, potrzebuje pokarmu i napoju. Człowiek, ażeby osiągnąć życie wieczne, potrzebuje Eucharystii. Jest to pokarm oraz napój, który przemienia życie człowieka i otwiera przed nim horyzont życia wiecznego. Spożywając Ciało i Krew Chrystusa człowiek, już tu na ziemi, nosi w sobie zalążek życia wiecznego, gdyż Eucharystia jest sakramentem życia w Bogu. Mówi Chrystus: "Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie" (J 6, 57).


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Archidiecezja wrocławska
Serwis internetowy
Archidiecezja wrocławska
Obszerna historia archidiecezji
Krzysztof Kunert
Kościół wrocławski w liczbach (2010 r.)
Parafia katedralna pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
Serwis internetowy
 
Jan Paweł II
Homilia w czasie Mszy św.
Wrocław, 21 czerwca 1983 r.
Jan Paweł II
Przemówienie do księży archidiecezji wrocławskiej,
zakonników i zakonnic zgromadzonych w katedrze
Wrocław, 21 czerwca 1983 r.
Jan Paweł II
Przemówienie w katedrze wrocławskiej
Wrocław, 31 maja 1997 r.
Jan Paweł II
Nabożeństwo ekumeniczne w Hali Ludowej
Wrocław, 31 maja 1997 r.
Jan Paweł II
Homilia podczas Statio orbis na zakończenie
47. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego
Wrocław, 1 czerwca 1997 r.
Jan Paweł II
Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański"
Wrocław, 1 czerwca 1997 r.
 
Karol Wojtyła, Jan Paweł II
Do Wrocławia przybywałem wiele razy...
Kazania, wykłady i słowa
pozostawione mieszkańcom Dolnego Śląska

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu wraz z Ośrodkiem "Pamięć i Przyszłość" przygotowali zbiór wypowiedzi Karola Wojtyły i Jana Pawła II wygłoszonych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku przez biskupa i kardynała Karola Wojtyłę oraz słowa, które Jan Paweł II skierował do Kościoła wrocławskiego.
ks. Józef Mandziuk
Historia kościoła katolickiego na Śląsku

Zamiarem autora było napisanie dziejów Kościoła katolickiego nie tylko w granicach diecezji wrocławskiej, ale całego Śląska.
Adam Dylewski
Śląsk

Historia, geografia, najpiękniejsze miejsca - zarówno te znane, jak i warte odkrycia. Śląsk jest zaskakująco różnorodny. To Wrocław i Legnica, sławne zamki i Jasna Góra, Karkonosze, ale także przemysłowe Katowice i kopalnie.
Marek Balon
Pielgrzymki do Polski Ojca Świętego Jana Pawła II

Pamiątkowy album z unikatową płytą DVD poświęcony historii wszystkich podróży Jana Pawła II do ojczyzny. W publikacji relacje z poszczególnych pielgrzymek, ich kalendarium oraz bardzo ważne, specjalnie wybrane i być może niekiedy już zapomniane fragmenty nauczania, które zostawił nam Sługa Boży do przemyślenia i realizacji. Całość zilustrowana dziesiątkami zdjęć od pierwszej do ostatniej wizyty
Adam Bujak
Pielgrzymki polskie
Kronika podróży papieskich do Ojczyzny 1979-2002

To wzruszająca kronika wspólnej drogi wielkiego Duszpasterza i Jego rodaków przez 25 lat pontyfikatu. Są tu wszystkie miejsca, które Jan Paweł II odwiedzał, przypomniano każde nauczanie, które do nas kierował. Wielki artystyczny dokument czasu, jakiego dotychczas w tysiącletnich dziejach Polski nie było.

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Soisy-en-Brie, we Francji - św. Edmunda z Abigdan, arcybiskupa Canterbury. Studiował w Oxfordzie i Paryżu. W roku 1224 powołano go na stolicę prymasowską. Rządy upływały mu pośród nieustannych zatargów z kapitułą, którą popierali król lub pospólstwo. Wybrawszy się w roku 1240 do Rzymu, zmarł w drodze w klasztorze augustianów. Kanonizował go w roku 1246 Innocenty IV. Edmund pozostawił po sobie Moralitates in psalmos oraz sławne Speculum Ecclesiae.

oraz:

św. Eucheriusza z Lyonu, biskupa (+ 449); bł. Łucji z Narni, dziewicy (+ 1544); św. Otmara, opata (+ 759)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG