WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Zajrzyj też na półkę:
1 2 3 4

5 6 7 8
Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

23 września
Święty Pio z Pietrelciny, prezbiter

Zobacz także:

Święty ojciec Pio
Francesco Forgione urodził się w Pietrelcinie (na południu Włoch) 25 maja 1887 r. Już w dzieciństwie szukał samotności i często oddawał się modlitwie i rozmyślaniu. Gdy miał 5 lat, objawił mu się po raz pierwszy Jezus. W wieku 16 lat Franciszek przyjął habit kapucyński i otrzymał zakonne imię Pio. Rok później złożył śluby zakonne i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne. W 1910 r. przyjął święcenia kapłańskie. Już wtedy od dawna miał poważne problemy ze zdrowiem. Po kilku latach kapłaństwa został powołany do wojska. Ze służby został zwolniony ze względu na zły stan zdrowia. Pod koniec lipca 1916 r. przybył do San Giovanni Rotondo i tam przebywał aż do śmierci. Był kierownikiem duchowym młodych zakonników.

Ojciec Pio przed wizerunkiem Ukrzyżowanego

20 września 1918 r. podczas modlitwy przed wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego o. Pio otrzymał stygmaty. Na jego dłoniach, stopach i boku pojawiły się otwarte rany - znaki męki Jezusa. Wkrótce do San Giovanni Rotondo zaczęły przybywać rzesze pielgrzymów i dziennikarzy, którzy chcieli zobaczyć niezwykłego kapucyna. Stygmaty i mistyczne doświadczenia o. Pio były także przedmiotem wnikliwych badań ze strony Kościoła. W związku z nimi o. Pio na 2 lata otrzymał zakaz publicznego sprawowania Eucharystii i spowiadania wiernych. Sam zakonnik przyjął tę decyzję z wielkim spokojem. Po wydaniu opinii przez dr. Festa, który uznał, że stygmatyczne rany nie są wytłumaczalne z punktu widzenia nauki, o. Pio mógł ponownie publicznie sprawować sakramenty.


Ojciec Pio ze stygmatami na dłoniach
Ojciec Pio był mistykiem. Często surowo pokutował, bardzo dużo czasu poświęcał na modlitwę. Wielokrotnie przeżywał ekstazy, miał wizje Maryi, Jezusa i swojego Anioła Stróża. Bóg obdarzył go również darem bilokacji - znajdowania się jednocześnie w dwóch miejscach. Podczas pewnej bitwy w trakcie wojny, o. Pio, który cały czas przebywał w swoim klasztorze, ostrzegł jednego z dowódców na Sycylii, by usunął się z miejsca, w którym się znajdował. Dowódca postąpił zgodnie z tym ostrzeżeniem i w ten sposób uratował swoje życie - na miejsce, w którym się wcześniej znajdował, spadł granat.Ojciec Pio odprawiający Eucharystię
Włoski zakonnik niezwykłą czcią darzył Eucharystię. Przez długie godziny przygotowywał się do niej, trwając na modlitwie, i długo dziękował Bogu po jej odprawieniu. Odprawiane przez o. Pio Msze święte trwały nieraz nawet dwie godziny. Ich uczestnicy opowiadali, że ojciec Pio w ich trakcie - zwłaszcza w momencie Przeistoczenia - w widoczny sposób bardzo cierpiał fizycznie. Kapucyn z Pietrelciny nie rozstawał się również z różańcem.Ojciec Pio niedługo przed śmiercią
W 1922 r. powstała inicjatywa wybudowania szpitala w San Giovanni Rotondo. Ojciec Pio gorąco ten pomysł poparł. Szpital szybko się rozrastał, a problemy finansowe przy jego budowie udawało się szczęśliwie rozwiązać. "Dom Ulgi w Cierpieniu" otwarto w maju 1956 r. Kroniki zaczęły się zapełniać kolejnymi świadectwami cudownego uzdrowienia dzięki wstawienniczej modlitwie o. Pio. Tymczasem zakonnika zaczęły powoli opuszczać siły, coraz częściej zapadał na zdrowiu. Zmarł w swoim klasztorze 23 września 1968 r. Na kilka dni przed jego śmiercią, po 50 latach, zagoiły się stygmaty.W 1983 r. rozpoczął się proces informacyjny, zakończony w 1990 r. stwierdzeniem przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych jego ważności. W 1997 r. ogłoszono dekret o heroiczności cnót o. Pio; rok później - dekret stwierdzający cud uzdrowienia za wstawiennictwem o. Pio. Św. Jan Paweł II dokonał beatyfikacji o. Pio w dniu 2 maja 1999 r., a kanonizował go 16 czerwca 2002 r.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Jan Paweł II
Zadziwił świat swoim życiem i wiarą
Homilia podczas beatyfikacji, 2 maja 1999 r.
Jan Paweł II
Prowadzi nas do Maryi
"Regina caeli" w dniu beatyfikacji o. Pio, 2 maja 1999 r.
Jan Paweł II
Msza święta była dla niego sercem każdego dnia
Audiencja dla pielgrzymów przybyłych na beatyfikację o. Pio
3 maja 1999 r.
VoxDomini
Zdjęcia z beatyfikacji, 2 maja 1999 r.
Jan Paweł II
Krzyż Chrystusa był jego chlubą
Homilia podczas kanonizacji, 16 czerwca 2002 r.
 
o. Agostino da San Marco in Lamis
Dziennik. Zapiski kierownika duchowego Ojca Pio

Autor, długoletni spowiednik i kierownik duchowy Ojca Pio, był naocznym świadkiem zarówno mistycznych spotkań stygmatyka z Bogiem, jak i udręk doznawanych przez niego ze strony szatana. "Dziennik" zawiera słowa świętego wypowiadane podczas duchowych ekstaz i rzuca cenne światło na wiele wydarzeń z życia Ojca Pio oraz na jego wierną służbę w konfesjonale.
Andrea Tornielli
Tajemnica Ojca Pio i Karola Wojtyły

Autor - znany watykanista, włoski dziennikarz - stara się odrzucić wszystkie legendy, w które obrosło znaczące spotkanie przyszłego Jana Pawła II i o. Pio, dociera do świadków wydarzeń i ukazuje, na czym polegała ta niezwykła duchowa łączność obu wielkich postaci Kościoła.
o. Pio
Ojciec Pio. Wizjoner naszych czasów

Listy św. o. Pio odkrywają niezwykłe tajemnice, nadzwyczajne zjawiska mistyczne świętego, które towarzyszyły mu przez całe jego życie, były źródłem fascynacji i podziwu, jakich doświadczał przyszły święty ze strony ludzi.
 
"Nasza Arka" 01/2001
Bł. o. Pio - stygmatyk, spowiednik, kapłan

Kronika życia Ojca Pio
Chrystusowe rany
Każdego "widział od środka"
Eucharystia
Różaniec, czyli życie Jezusa i Maryi
Cud - znak bliskości Boga
Charyzmat, czyli dar dla innych
Powrót synów marnotrawnych
Koronka do Najświętszego Serca Pana Jezusa
Szpital, który jest domem
Grupy Modlitwy Ojca Pio
Ks. Karol Wojtyła spotyka Ojca Pio
Wspomnienie dr Wandy Półtawskiej
Beatyfikacja tysiąclecia
Litania do bł. Ojca Pio
"Nasza Arka" 13/2002
Kanonizacja Ojca Pio

Święty Ojcze Pio - módl się za nami!
Śladami Ojca Pio
Kapłan
Pięć ran
Madonno Matko Moja!
Ostatnia Msza święta
Ojciec Pio wstawia się za nami
Ojciec Pio trzymał go za rękę
Święty Ojciec Pio
Fragment homilii Ojca Świętego
Ojciec Pio i Bracia Kapucyni
Obszerny serwis poświęcony życiu św. o. Pio
franciszkanie.pl
Św. o. Pio z Pietrelciny
VoxDomini
Święty Ojciec Pio
 
T. da Cervinera, G. di Flumerini, K. di Flumerini, W. Frezza
Ojciec Pio - heroiczny spowiednik

Całe życie kapłańskie ojca Pio mieści się między dwoma promieniującymi biegunami: ołtarzami i konfesjonałem. Nie ma innych ważnych miejsc dla kogoś, kto chce z pożytkiem dla zbawienia spotkać stygmatyka z Gargano. Ojciec Pio przeżył swe życie modląc się, odprawiając Msze święte i udzielając sakramentów.
Ksawery Knotz OFMCap
Ojciec Pio i zapach fiołków

Ciekawy i mądry przewodnik po duchowości świętego Ojca Pio. Wychodząc od najbardziej spektakularnych zjawisk, z jakimi kojarzona jest postać ojca Pio, poprzez spokojną i pogłębioną refleksję nad nimi, autor zmierza do wniosków bardzo istotnych dla duchowego życia współczesnego człowieka.
Gracjan Franciszek Majka OFMCap
Święty Ojciec Pio. Życie, duchowość i dzieło

Książka składa się z trzech części. Pierwsza zawiera krótką biografię Ojca Pio przedstawienie cech jego duchowości, druga zawiera dokumenty wydane przez Stolicę Apostolską odnośnie Dzieł Ojca Pio, w trzeciej omówiona jest postawa papieży, począwszy od Benedykta XV aż do Benedykta XVI.
Pierino Galeone
Ojciec Pio, mój Ojciec

Książka składa się z dwóch części. W pierwszej, poświęconej duchowości O. Pio, zostają przedstawione okoliczności spotkania świętego z autorem. W dalszej części zostają omówione cnoty teologiczne, kardynalne i moralne w życiu o. Pio.
Negrisolo Attilio, Castello Nello, Manelli Stefano M.
Tajemnica Ojca Pio

Jest to prawdopodobnie najgłębsza, najdokładniejsza i najbardziej sugestywna biografia duchowa Ojca Pio, rozwijana stopniowo przez analizę jego życia maryjnego, przykładnego życia franciszkańskiego, stygmatyzacji, apostolatu i nauczania duchowego.
Troncarelli Silvano
Rok z Ojcem Pio

Książka zawiera 366 myśli na każdy dzień roku wybranych z listów i innych pism Ojca Pio, a także ze świadectw jego współpracowników i osób z nim zaprzyjaźnionych. Oprócz znanego nam obrazu Ojca Pio – mistyka, stygmatyka i jasnowidza, wyłaniają się z nich jeszcze inne strony jego osobowości.
ks. Stefano Maria Manelli
Święty Ojciec Pio z Pietrelciny

Wobec tak licznych i bogatych biografii o ojcu Pio wielu czytelników, zwłaszcza młodych, odczuwa pewną niedogodność i stawia sobie pytanie: w jaki sposób przeczytać te opasłe tomiska? Mamy jednak świadomość, że chęć poznania przynajmniej najistotniejszych fragmentów życia o. Pio powinna zostać zaspokojona.
Allegri Renzo
Cuda Ojca Pio (audiobook mp3)

Autor przedstawia cuda, jakimi było wypełnionie życie o. Pio, przytaczając dziesiątki opowieści i relacji naocznych świadków. Stygmaty i jednoczesne zjawiania się w różnych miejscach, przepowiadanie przyszłości, zdolność odczytywania myśli i grzechów, rozmowy ze zmarłymi i wreszcie niezliczone uzdrowienia - to zjawiska, których nauka nie potrafiła i nie potrafi do dziś wyjaśnić.
 
Dobromiła Salik
Największy cud ojca Pio
o. Krystian Zdzisław Olszewski OFM
Święty ojciec Pio
Andrzej Sujka
Ojciec Pio - stygmatyk z Pietrelciny

Wprowadzenie i spis treści
Przyszły zakonnik i mistyk
Hej, doktorze, mnie te rany bolą!
Świadectwa o cudach Ojca Pio
Mariusz Trojnar
Modlitwa o łaski za przyczyną św. o. Pio
Mariusz Trojnar
Koronka do Najświętszego Serca Pana Jezusa,
odmawiana codziennie przez św. Pio
Mariusz Trojnar
Modlitwa o. Pio o nawrócenie grzeszników
 
praca zbiorowa
Droga krzyżowa z Ojcem Pio

Rozważania w oparciu o myśli i duchowość świętego stygmatyka, ilustrowane stacjami drogi krzyżowej w San Giovanni Rotondo. Książka wzbogacona o świadectwa osób z Grupy Modlitwy Ojca Pio w Nowym Sączu.
o. Robert Kozłowski OFMCap
Droga krzyżowa z Ojcem Pio

Święty z Pietrelciny dostąpił zaszczytu noszenia na swoim ciele ran Chrystusowych, a w czasie odprawiania Mszy odczuwał to wszystko, czego doznał Jezus w czasie swojej męki i konania. Jest on więc dla nas niedoścignionym wzorem przeżywania drogi krzyżowej Syna Bożego.
Marco Tosatti
Ojciec Pio i szatan

Historia fizycznej i psychicznej walki Ojca Pio z szatanem. Opowiedziana z odwołaniem się do najbardziej wiarygodnych i poruszających dokumentów procesu kanonizacyjnego. Zawiera świadectwo ks. Gabriela Amortha, kapłana egzorcysty, który spotykał się ze świętym zakonnikiem ze stygmatami przez ponad dwadzieścia lat. Ujawnia mało znane lub zupełnie nieznane epizody tajemniczej historii, rzucające szczególne światło na postać najbardziej kochanego świętego minionego stulecia.
Edward Augustyn
Jan Paweł II i Ojciec Pio
Historia niezwykłej znajomości

Historia znajomości Karola Wojtyły z Ojcem Pio - od pierwszego spotkania, do którego doszło w 1948 roku, aż po wyniesienie słynnego stygmatyka na ołtarze przez papieża Polaka.
Felice Donofrio, Pietro Zarrell
Ojciec Pio - mistrz sumień

Książka zawiera 41 listów niewydanych do tej pory drukiem, napisanych przez Ojca Pio w latach 1915-1919 do Józefiny Morgera, jednej z jego pierwszych córek duchowych. Z treści listów wyłania się głęboka mądrość duchowa Ojca Pio jako kierownika duchowego, który zna i rozumie rozmaite uwarunkowania ludzkiej natury, obciążone problemami i niepewnością.
Saverio Gaeta, Andrea Tornielli
Ojciec Pio: święty czy oszust?
Prawda o zakonniku ze stygmatami

Czy o. Pio, uwielbiany przez miliony wiernych na całym świecie, był w rzeczywistości świętym czy oszustem? Czy świadomie przy użyciu kwasu karbolowego wywoływał rany na swoich dłoniach i stopach, by odtworzyć po raz kolejny stygmaty Jezusa? Czy posiadamy dowody i naukowe analizy, przybliżające nam naturę jego ran? Dwóch znanych włoskich dziennikarzy watykanistów prowadzi własne, rzetelne śledztwo, bogate w niepublikowane dotąd dokumenty oraz mało znane zdjęcia, aby pokazać prawdziwy obraz osoby i dzieł świętego z Pietrelciny.
Giovanni Siena
Święty Ojciec Pio
Nieznane historie cudów, uzdrowień i nawróceń

Dziennik naocznego świadka świętości Ojca Pio - po raz pierwszy opublikowany po polsku. Unikalne i niepowtarzalne świadectwo o życiu, cudach i śmierci świętego Ojca Pio, złożone przez człowieka, który stał u jego boku przez kilkadziesiąt lat. Autor szczegółowo relacjonuje też ostatnie godziny doczesnego życia Ojca Pio. Książkę wzbogacono o nigdy wcześniej niepublikowane fotografie św. Ojca Pio, pochodzące z prywatnego archiwum Autora.
Patrick Sbalchiero
Ojciec Pio - święty stygmatyk z Pietrelciny

Co tak naprawdę Ojciec Pio daje współczesnemu światu? Mówi o tym Patrick Sbalchiero, stawiając nam przed oczyma życie kapłana-zakonnika i jego ponadczasowe orędzie.
praca zbiorowa
Ojciec Pio. Niezwykłe historie

Wielu z nas wydaje się, że o św. Ojcu Pio wie już wszystko. Jednak zapoznając się z historią jego życia, wciąż odnajdujemy w niej zjawiska i wydarzenia, które nas zaskakują.
Donato Calabrese
Ojciec Pio. Siedem lat ukrytych

O niezwykłym życiu o. Pio napisano wiele. Ciągle jednak istnieją mało znane momenty jego biografii. Najbardziej tajemnicze są niewątpliwie tzw. lata ukryte (1909-1916), które spędził w Pietrelcinie. W tym okresie niewyjaśnione problemy zdrowotne znikające natychmiast, gdy zakonnik pojawiał się w rodzinnych stronach, kazały przełożonym przedłużać zezwolenie na jego pobyt poza klasztorem.
Aleksander da Ripabottoni
Radość i uśmiech Świętego Ojca Pio

Niech będzie błogosławiony Bóg, który we wszystkich epokach wybiera ludzi prostych i wielkodusznych, by dokonać wielkich rzecz (por. Łk 1, 48-49). W Kościele wszystko pochodzi od Boga, a bez Niego nic się nie ostoi.
John A. Schug OFMCap
Portret Ojca Pio
Wspomnienia tych, którzy spotkali go osobiście

Książka ta powstała jako zapis serii wywiadów z ludźmi, którzy mieli szczęście osobiście spotkać Ojca Pio. Jej pomysłodawcą jest amerykański kapucyn o. John Schug. Zebrane przez niego świadectwa zapisane zostały językiem potocznym, pełnym barwnych opisów, żywych zwrotów i indywidualnych upodobań stylistycznych. Dzięki temu bardzo dobrze oddają one portret psychologiczny rozmówców zafascynowanych postacią Ojca Pio. Wielu z nich po raz pierwszy zgodziło się opowiedzieć o swoim spotkaniu ze Świętym.
Alessandro da Ripabottoni
Święty Ojciec Pio
Cyrenejczyk dla wszystkich

Oficjalna biografia Świętego Ojca Pio, na podstawie której odbywał się proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny.
Alessandro Gnocchi, Mario Palmaro
Ostatnia Msza Ojca Pio

Wstrząsające, wzruszające, głębokie wymową wydarzenia towarzyszące ostatniej Mszy św. sprawowanej przez Ojca Pio zaledwie na kilkanaście godzin przed jego śmiercią stają się dla autorów kanwą niezwykłej opowieści o cudzie, który wydarza się zawsze podczas sprawowania Eucharystii.
Francesco Castelli
Przesłuchanie Ojca Pio
Odtajnione archiwa Watykanu

Wydawało się, że o Ojcu Pio wiadomo już wszystko. Nic nie zapowiadało rewelacji. Tymczasem na samym dnie morza archiwalnych papierów leżała sobie mała teczka o wielkiej wadze: akta z pierwszego dochodzenia Świętego Oficjum w sprawie Ojca Pio. Dzięki niej wracamy dziś do przeszłości. Dokument powstał w 1922 roku i zawiera tajne informacje na temat Kapucyna z San Giovanni Rotondo, w tym sześć zeznań złożonych przez niego pod przysięgą przed inkwizytorem Świętego Oficjum. Podczas przesłuchań Ojciec Pio sam "pisze" na żywo swoistą autobiografię, odkrywającą przed Kościołem i historią fakty oraz zjawiska, o których nigdy dotąd nie opowiadał.
Francesco Di Raimondo
Ojciec Pio i Matka Teresa
w oczach współpracującego z nimi lekarza

Autor proponuje radykalną zmianę w relacjach lekarz - chory. Mianownikiem książki jest przekonanie o wyjątkowej randze zawodu lekarskiego w kontekście pracy w służbie Bogu. To On powierza lekarzom niewiarygodne zadanie - bycia "wykonawcami dzieła" w imię "Zleceniodawcy miłości".
praca zbiorowa
Śladami Ojca Pio
Szlakiem pielgrzymkowym z Ojcem Pio

Mały album o poręcznym formacie, bogato ilustrowany, opisuje wszystkie ważne miejsca w San Giovanni Rotondo, związane ze świętym Ojcem Pio.
Marcello Stanzione
Ojciec Pio i dusze czyśćcowe

Święty Ojciec Pio to postać, która od lat wzbudza niesłabnące zainteresowanie. Święty z Pietrelciny przez całe życie był gorliwie oddany duszom czyśćcowym. Na co dzień doświadczał zjawisk nadprzyrodzonych, był świadkiem manifestacji pokutujących dusz, rozmawiał z nimi i potrafił im pomóc. To, co innych napawało trwogą, dla niego było częścią powołania.
Jean-Dominique Dubois OFM
Modlitwa z Ojcem Pio

Wychodząc poza rzeczywistość nadprzyrodzonych darów książka ta pozwala odkryć intensywne życie duchowe, którego doświadczał Ojciec Pio, a szczególnie najcenniejszą cechę jego osobowości, jaką była pokora.
Gracjan Franciszek Majka OFMCap
Osobiste modlitwy św. Ojca Pio

Książka zawiera zbiór modlitw św. Ojca Pio w postaci jego tekstów modlitewnych, myśli i medytacji, przygotowany przez o. Gracjana Majkę OFMCap, autora i tłumacza licznych pozycji poświęconych św. Ojcu Pio.
Gracjan Franciszek Majka OFMCap
Nowenny i wezwania litanijne do św. Ojca Pio

Książka zawiera wybór nowenn i litanii do św. Ojca Pio, przygotowany przez o. Gracjana Majkę OFMCap, autora i tłumacza licznych pozycji poświęconych św. Ojcu Pio. Teksty pochodzą z listów i rozważań Ojca Pio.
św. o. Pio
365 dni z Ojcem Pio

Teksty zawarte w tej książce pochodzą z bardzo osobistych pism o. Pio - z jego listów do przyjaciół i osób, dla których był duchowym przewodnikiem. Te krótkie rozważania i rady o. Pio trafiają wprost do serca czytelnika i mówią mu o Bogu. Pulsuje w nich energia świętego, który pragnie pomagać ludziom prowadzić życie autentycznie chrześcijańskie i szczęśliwe.
 
Beata Zajączkowska
Cuda za przyczyną o. Pio (format RealAudio)
Gość Niedzielny
Wygrali walkę z szatanem - o o. Pio i Marcie Robin

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
Na wyspie Hy, u brzegów Irlandii - św. Adamnana, opata. Miał być krewnym św. Kolumby. Wstąpiwszy do zasłużonego opactwa, rychło ukazał swe uzdolnienia. Nieco później został opatem. Utrzymywał kontakty z wieloma wybitnymi osobistościami Irlandii i Anglii. Za namową św. Ceolfryda opowiedział się za zwyczajami rzymskimi i działał na rzecz upowszechnienia daty uroczystości wielkanocnych. Miał też przekonać Irlandczyków, by nie zmuszali kobiet do służby w wojsku. Zmarł w roku 704. Pozostawi po sobie kilka dziełek: Życiorys św. Kolumby, Wizję oraz O miejscach świętych.

W Wenecji - bł. Piotra Acotanto. Po śmierci ojca opuścił klasztor i na życzenie matki wstąpił w związek małżeński. Potem udał się do Ziemi Świętej. Gdy wrócił, okazało się, że sam owdowiał. Wówczas po raz wtóry wstąpił do klasztoru. Nie przyjąwszy funkcji przełożeńskich, zamknął się w rekluzji. Zmarł około roku 1187. Jego kult zaaprobował Klemens XIII.

oraz:

świętych męczenników Andrzeja, Jana, Piotra i Antoniego (+ ok. 881); św. Konstancjusza z Ankony (+ V w.); bł. Sozjusza, diakona i męczennika (+ ok. 304)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG