WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

15 kwietnia

Śmierć świętych Anastazji i Bazylissy Święte Anastazja i Bazylissa, męczennice
Święty Cezary Bus Święty Cezary Bus, prezbiter


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Vannes, we Francji - św. Paterna, biskupa. Historia jego życia jest mało rozpoznana. Miał pochodzić z Bretonii, ale rzekomo wcześnie przeniósł się do Irlandii. Potem wiódł życie mnisze na terenie Walii. Sakrę biskupią otrzymać miał w czasie pielgrzymki do Ziemi Świętej. Wreszcie mieszkańcy Vannes wezwali go do objęcia stolicy biskupiej w ich mieście. Zmarł prawdopodobnie około roku 565.

W Tuy, w Hiszpanii - bł. Piotra Gonzáleza, dominikanina. Dzięki powiązaniom rodzinnym wcześnie powołano go do kapituły w Astorga. Miał wówczas doznać upokorzenia, które stało sie dlań duchowym przełomem. Wstąpiwszy do dominikanów, wyrobił się na znakomitego kaznodzieję. W tym charakterze towarzyszył Ferdynandowi III. Po odzyskaniu Kordoby stał się apostołem pokoju i pojednania oraz wielkim jałmużnikiem. Podobnie działał w Galicji oraz w niektórych okolicach Portugalii. Wyczerpany trudami, zmarł w roku 1246. Marynarze z Półwyspu Iberyjskiego czcili go jako swego patrona.

oraz:

świętych męczenników Maksyma i Olimpiadesa (+ ok. 250); świętych męczenników Marona, Eutychesa i Wiktoryna (+ ok. 110); świętych męczenników Teodora i Pausylipa (+ II w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG