WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

15 kwietnia
Święte Anastazja i Bazylissa, męczennice

Zobacz także:

Śmierć świętych Anastazji i Bazylissy

Anastazja i Bazylissa są wspominane w "Martyrologium rzymskim" jako uczennice apostolskie, matrony rzymskie nawrócone na chrześcijaństwo przez nauczanie świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po ich męczeńskiej śmierci, odnalazły ich ciała i pochowały potajemnie pod osłoną nocy. Za to skazano je na tortury (obcięto im języki i kończyny) i ścięcie. Poniosły śmierć za czasów Nerona w roku 67 (lub 68). Są patronkami cenzorów, wzywane w bólach głowy.

W ikonografii atrybutem świętych Anastazji i Bazylissy są nożyce, palma. Często są przedstawiane bez głowy, rąk i nóg.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Święci Pańscy
Św. Anastazja i św. Bazylissa
deon.pl
Anastazja i Bazylisa
 
Marie-Françoise Baslez
Prześladowania w starożytności
Ofiary, bohaterowie, męczennicy

Książka pozwala zrozumieć zagadnienia, które w dużym stopniu warunkowały - i warunkują do dziś - nasze podejście do zagadnień pluralizmu religijnego czy kulturowego. Dla chrześcijanina jest o tyle interesująca, że ukazuje fenomen prześladowań chrześcijan w pierwszych wiekach w kontekście prześladowań w ogóle.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Vannes, we Francji - św. Paterna, biskupa. Historia jego życia jest mało rozpoznana. Miał pochodzić z Bretonii, ale rzekomo wcześnie przeniósł się do Irlandii. Potem wiódł życie mnisze na terenie Walii. Sakrę biskupią otrzymać miał w czasie pielgrzymki do Ziemi Świętej. Wreszcie mieszkańcy Vannes wezwali go do objęcia stolicy biskupiej w ich mieście. Zmarł prawdopodobnie około roku 565.

W Tuy, w Hiszpanii - bł. Piotra Gonzáleza, dominikanina. Dzięki powiązaniom rodzinnym wcześnie powołano go do kapituły w Astorga. Miał wówczas doznać upokorzenia, które stało sie dlań duchowym przełomem. Wstąpiwszy do dominikanów, wyrobił się na znakomitego kaznodzieję. W tym charakterze towarzyszył Ferdynandowi III. Po odzyskaniu Kordoby stał się apostołem pokoju i pojednania oraz wielkim jałmużnikiem. Podobnie działał w Galicji oraz w niektórych okolicach Portugalii. Wyczerpany trudami, zmarł w roku 1246. Marynarze z Półwyspu Iberyjskiego czcili go jako swego patrona.

oraz:

świętych męczenników Maksyma i Olimpiadesa (+ ok. 250); świętych męczenników Marona, Eutychesa i Wiktoryna (+ ok. 110); świętych męczenników Teodora i Pausylipa (+ II w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG