WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

30 stycznia
Kościół katedralny w Świdnicy

Zobacz także:

bp Marek Mendyk, ordynariusz świdnicki
Diecezję świdnicką utworzył 24 lutego 2004 r. papież św. Jan Paweł II. Należy ona do metropolii wrocławskiej. Jej patronem jest św. Stanisław, biskup i męczennik. Terytorium diecezji liczy ok. 4000 km kwadratowych; została ona wydzielona z części archidiecezji wrocławskiej i z diecezji legnickiej. Tereny te zamieszkuje ok. 620 tys. mieszkańców, z czego ok. 535 tys. katolików.
Diecezja podzielona jest na 24 dekanaty, liczące łącznie 190 parafii. Do diecezji należy ok. 360 kapłanów diecezjalnych (łącznie z księżmi emerytami), pracuje tu także ok. 100 kapłanów zakonnych. W diecezji ustanowiono cztery sanktuaria: w Wambierzycach, na Górze Iglicznej, w Starym Wielisławiu i w Kiełczynie.
Ordynariuszem diecezji jest bp Marek Mendyk; w pracy na rzecz diecezji pomaga mu także bp Adam Bałabuch oraz biskup-senior Ignacy Dec.

Katedra świdnicka


Katedrą nowej diecezji został kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Został on wybudowany w XIV w. z polecenia księcia Bolko II Świdnickiego, po pożarze wcześniej znajdującego się w tym samym miejscu kościoła drewnianego. Budowa trwała ponad 150 lat. Trzynawową świątynię wybudowano w stylu późnogotyckim. Nad fasadą dominuje wysoka (103 m) wieża, najwyższa wieża na Śląsku. W latach 1644-1776 kościół trafił pod opiekę jezuitów, którzy dokonali jego przebudowy. Katedra świdnicka jest największym kościołem Dolnego Śląska.Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Maubeuge, we Francji - św. Aldegundy. Podobno pochodziła z rodziny spokrewnionej z Dagobertem I. Wcześnie przyjęła welon dziewicy, a potem przewodniczyła społeczności, która zebrała się u jej boku. Obdarowana nadzwyczajnymi łaskami, Aldegunda odeszła do Pana w roku 684.

oraz:

św. Aleksandra, męczennika (+ 250); św. Armentariusza z Pawii, biskupa (+ VIII w.); św. Barsa, biskupa i męczennika (+ 378); św. Barsymeusza, biskupa i męczennika (+ pocz. II w.); św. Batyldy, królowej (+ 680); św. Martyny, dziewicy i męczennicy (+ III w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG