WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

30 stycznia
Błogosławiony Bronisław Markiewicz, prezbiter

Zobacz także:

Błogosławiony Bronisław Markiewicz
Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku koło Jarosławia. Otrzymał staranną formację religijną; nie uchroniło go to jednak przed pewnym załamaniem wiary podczas nauki w gimnazjum przemyskim. W 1863 r. wstąpił do seminarium duchownego. We wrześniu 1867 r. przyjął święcenia kapłańskie. Został skierowany do pracy duszpasterskiej w Harcie i w katedrze przemyskiej. Pragnął poświęcić się pracy z młodzieżą, dlatego podjął dodatkowe studia z pedagogiki, filozofii i historii na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie i na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1875 r. został proboszczem parafii Gać, a dwa lata później - w Błażowej. Od 1882 r. wykładał teologię pastoralną w seminarium duchownym w Przemyślu.
Z czasem ks. Bronisław odkrył w sobie powołanie do życia zakonnego. W listopadzie 1885 r. wyjechał do Włoch i tam wstąpił do salezjanów. W marcu 1887 r. złożył śluby na ręce św. Jana Bosko. Z oddaniem i gorliwością wypełniał powierzane mu zadania. Z powodu surowego trybu życia zachorował na gruźlicę; uważano go za bliskiego śmierci. Udało mu się jednak odzyskać zdrowie. W marcu 1892 r., za pozwoleniem przełożonych, powrócił do Polski i został proboszczem w Miejscu Piastowym (koło Krosna).
Oddał się tutaj pracy z młodzieżą, głównie z ubogimi i sierotami. Otworzył Instytut Wychowawczy, przez który troszczył się o materialną i zawodową przyszłość podopiecznych. W 1897 r. założył dwa nowe zgromadzenia zakonne pod opieką św. Michała Archanioła, oparte na duchowości św. Jana Bosko. Zostały one zatwierdzone dopiero po śmierci założyciela - gałąź męska w 1921 r., a żeńska - siedem lat później.
W Miejscu Piastowym w 1892 r. ksiądz Markiewicz stworzył dom, w którym wychowały się setki chłopców. Obecnie jest tam sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława, dom generalny michalitów z muzeum Założyciela, dom centralny michalitek z muzeum misyjnym oraz duży zespół szkół dla młodzieży. W 1903 r. powstała też nowa placówka w Pawlikowicach koło Krakowa.
Bronisław Markiewicz, wyczerpany pracą, zmarł 29 stycznia 1912 r. W 1958 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Zakończył się on uroczystą beatyfikacją, dokonaną w Warszawie przez delegata papieskiego, kard. Józefa Glempa, w dniu 19 czerwca 2005 r.
Obecnie michalici pracują w 15 krajach na całym świecie; podobnie michalitki, które mają kilkanaście domów w Polsce i 8 zagranicznych. Oba zgromadzenia należą do Rodziny Salezjańskiej. Znanym michalitą był tragicznie zmarły w 2001 r. bp Jan Chrapek.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

ks. Bronisław Markiewicz
Testament
 
vatican.va
Życiorys bł. Bronisława Markiewicza
ks. Sylwester Łącki CSMA
Wszedł między lud
Michał Zwierzyna
Ks. Bronisław Markiewicz
Bogusław Turek CSMA
Ks. Bronisław Markiewicz
Dariusz Wilk CSMA
Opiekun i wychowawca
Parafia św. Zygmunta w Słomczynie
Bł. Bronisław Markiewicz
ks. Sylwester Łącki CSMA
Ksiądz Bronisław Markiewicz - zapomniany prorok
ks. Sylwester Łącki CSMA
bł. Bronisław Markiewicz
Leszek Marian Włodek
Ks. Bronisław Markiewicz
- zapomniany pionier i teoretyk harcerstwa
Marek Wójtowicz SJ
Przyjaciel młodzieży
Akacjusz Cybulski SDB
Bł. Bronisław Markiewicz
Paweł Serwański
Bł. Bronisław Markiewicz
Michalici
Strona internetowa o bł. Bronisławie Markiewiczu
ekai.pl
Senat uczci 100. rocznicę śmierci bł. ks. B. Markiewicza
ks. prof. Marek Chmielewski
Bł. Bronisław Markiewicz (format audio)
Księża michalici
Serwis internetowy
Siostry michalitki
Serwis internetowy
Beskidzkie Muzea
Muzeum bł. Bronisława Markiewicza
Litania do bł. Bronisława Markiewicza
Martyna Deszczyńska
Naród bez państwa.
Czas zaborów - Kościół na straży polskiej wolności

Przejmująca opowieść o narodzie, który w brutalny sposób został pozbawiony swojej państwowości i przez 123 lata stawiał czoła zamiarom likwidacji polskiej kultury. Dzieje cichych obrońców polskiej tożsamości, bohaterskich duchownych, rzetelnych nauczycieli, niezłomnych hierarchów, którzy jednak zwyciężyli. Nie tylko Polska powróciła na mapę Europy w 1918 r., ale też oni sami zostali wyniesieni na ołtarze: brat Albert, abp Zygmunt Szczęsny Feliński, o. Rafał Kalinowski, ks. Bronisław Markiewicz, bp Józef Pelczar, s. Maria Truszkowska i wielu innych.
Grzegorz Gałązka
Dacie światu wielkiego papieża

Tytuł albumu jest wyjęty z proroctwa bł. ks. Bronisława Markiewicza, w którym Anioł Polski w 1863 r. przepowiedział Papieża Polaka: "Najwyżej zaś Pan Bóg was (Polaków) wyniesie, kiedy dacie światu wielkiego papieża".
Ewa Stadtmüller
Jak błogosławiony Bronisław zaufał Panu Bogu

Książka o bł. Bronisławie Markiewiczu przeznaczona jest dla młodych czytelników i przedstawia postać oraz życie tego opiekuna dzieci i młodzieży.
Aleksandra Witkowska OSU
Mocarze Ducha
Polscy święci i błogosławieni 999-2007

Przewodnik o polskich świętych i błogosławionych przypomina tych, którzy na naszych ziemiach w latach 999-2007 stali się szczególnymi świadkami Ewangelii. Autorka zbioru zaznacza jednak, iż tytułowi "mocarze ducha" i spełniona w nich pasja świętości stanowią nie tylko nasze dziedzictwo, ale i wyzwanie.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Maubeuge, we Francji - św. Aldegundy. Podobno pochodziła z rodziny spokrewnionej z Dagobertem I. Wcześnie przyjęła welon dziewicy, a potem przewodniczyła społeczności, która zebrała się u jej boku. Obdarowana nadzwyczajnymi łaskami, Aldegunda odeszła do Pana w roku 684.

oraz:

św. Aleksandra, męczennika (+ 250); św. Armentariusza z Pawii, biskupa (+ VIII w.); św. Barsa, biskupa i męczennika (+ 378); św. Barsymeusza, biskupa i męczennika (+ pocz. II w.); św. Batyldy, królowej (+ 680); św. Martyny, dziewicy i męczennicy (+ III w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG