WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:
Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czwartek, 22 maja 2025
V tydzień Okresu Wielkanocnego
I tydzień psałterza

U augustianów:
ŚWIĘTO ŚW. RITY Z CASCII, ZAKONNICY

Garść informacji:

Rita urodziła się w Roccaporena koło Cascii ok. 1380 r. Była jedynaczką i od wczesnej młodości pragnęła zostać zakonnicą.
Z woli rodziców wyszła za mąż za człowieka o trudnym charakterze. Swoją dobrocią potrafiła jednak pozyskać go dla Chrystusa. Umierając, przebaczył swoim mordercom. Młoda wdowa, w obawie, by jej synowie nie pomścili śmierci ojca, prosiła Boga, by ich raczej zabrał ze świata i nie dopuścił do zemsty. Podczas szalejącej dżumy śmierć zabrała także jej dzieci.
Rita została sama, ale z sercem pełnym miłości. W osamotnieniu odżyło w niej pragnienie zrealizowania powołania zakonnego i życia w służbie Bogu i bliźnim. Pokonawszy trudności, została przyjęta do klasztoru Sióstr Augustianek św. Marii Magdaleny w Cascii. 15 lat przed śmiercią otrzymała na czole stygmat z korony cierniowej Chrystusa. Po 40 latach życia zakonnego marła 22 maja 1474 r. Św. Rita połączyła w swoim życiu trud pracy i miłosierdzie chrześcijańskie z głęboką mistyką cierpienia. Jest wzorem dla kobiet różnego stanu: dla świeckich i dla zakonnic. Ciało świętej, zachowane od rozkładu, jest wystawione do publicznej czci w szklanym sarkofagu, w sanktuarium poświęconym jej imieniu w Cascii.

Święta Rita z Cascii
Dzisiejsi patroni:

św. Rity z Cascia, zakonnicy (+ 1457); św. Joachimy de Vedruna, zakonnicy (+ 1854); św. Attona, biskupa w Pistoli (+ 1143); św. Bazyliszka, męczennika (+ IV w.); św. Fulka (+ XII w.); św. Heleny z Auxerre, dziewicy (+ V w.); świętych męczenników Kasta i Emila (+ III w.); św. Marcjana, biskupa (+ 127); świętych męczenników z Japonii: Piotra od Wniebowzięcia i Jana Machado (+ 1617); św. Romana, opata (+ VI w.)

Wyślij do nas maila

STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG