WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

22 maja
Święta Rita z Cascia, zakonnica

Zobacz także:

Święta Rita z Cascia
Rita należy do najbardziej popularnych świętych na świecie. Urodziła się około 1380 r. w rodzinie ubogich górali w Rocca Porena, niedaleko Cascii (Umbria) jako jedyne dziecko. Według podania miała być dzieckiem wymodlonym przez pobożnych rodziców. Na chrzcie otrzymała imię Małgorzata (Rita jest jego zdrobnieniem). Na życzenie rodziców wyszła za mąż. Związek ten był jednak bardzo nieudany. Porywczy, brutalny mąż był powodem wielu jej dramatów. Rita znosiła swój los z anielską cierpliwością. Mąż Rity zginął zabity w porachunkach zwaśnionych rodów.
Rita była matką dwóch synów, z którymi miała kłopoty wychowawcze. Bojąc się, by nie kontynuowali wendety, prosiła Boga, aby raczej zabrał ich ze świata niż mieliby stać się zabójcami. Bóg wysłuchał tej prośby. Obaj młodzieńcy, którzy planowali pomścić ojca, zmarli podczas epidemii. Rita jako trzydziestokilkuletnia wdowa wstąpiła do zakonu augustianek, które miały swój klasztor w Cascii. Ponieważ była analfabetką, została przyjęta do sióstr "konwersek", które były przeznaczone do codziennej posługi w klasztorze. Z całą radością, z miłości dla Oblubieńca, spełniała najniższe posługi w klasztorze. Często w ciągu dnia i nocy całowała z miłością obrączkę zakonną, która symbolizowała jej mistyczne zaślubiny z Jezusem.
Miała szczególne nabożeństwo do Bożej męki. Widziano ją nieraz, jak leżała krzyżem, zalana łzami. Kiedy pewnego dnia kaznodzieja miał kazanie o męce Pańskiej, prosiła gorąco Jezusa, by dał jej zakosztować męki chociaż jednego ciernia, który ranił Jego przenajświętszą głowę. Została wysłuchana. W czasie modlitwy poczuła nagle w głowie silne ukłucie. Na tym miejscu wytworzyła się bolesna rana, która zadawała jej nieznośne cierpienia przez 15 lat, aż do śmierci. Aby jednak uniknąć sensacji, Rita prosiła Chrystusa, by rana była ukryta, nadal jednak sprawiając cierpienia. Tak się też stało. Rita odznaczała się posłuszeństwem, duchem modlitwy i cierpliwości. Będąc prostą i niewykształconą osobą, osiągnęła szczyty kontemplacji.
Zmarła na gruźlicę 22 maja 1457 r. w Cascii. Tam jej nienaruszone ciało spoczywa do dziś. Sanktuarium Świętej, obejmujące jej rodzinny dom w Rocca Porena oraz klasztor i kościół w Cascii, w którym została pochowana, jest miejscem tłumnych pielgrzymek. Sława świętości zaczęła ściągać do Cascii wielu pielgrzymów. Przy grobie Rity działy się nadzwyczajne rzeczy, które napełniły sławą tamtejszy klasztor. Kiedy po kilku latach wybuchł w kościele gwałtowny pożar, mimo że spalił się cały kościół, cyprysowa trumna z ciałem Rity pozostała nietknięta. Zaczęły mnożyć się wizerunki i modlitwy do służebnicy Bożej. Papież Urban VIII w roku 1628 zatwierdził jej kult. Jednak jej uroczysta kanonizacja odbyła się dopiero 24 maja 1900 r. Dokonał jej papież Leon XIII, nazywając św. Ritę "drogocenną perłą Umbrii".
Św. Rita jest patronką w sprawach trudnych i beznadziejnych. Jest opiekunką wielu dzieł charytatywnych i bractw. W Polsce kult św. Rity jest bardzo żywy. Szczególnym jego miejscem jest klasztor sióstr augustianek w Krakowie, gdzie w kościele św. Katarzyny przechowywane są relikwie św. Rity.

W ikonografii Święta przedstawiana jest w stroju zakonnym - w czarnym habicie i w białym welonie, z cierniem na czole. Jej atrybutami są: dwoje dzieci, krucyfiks, cierń, figa, pszczoły, róża.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Jan Paweł II
List z okazji 600. rocznicy narodzin świętej Rity
10 lutego 1982 r.
Strona internetowa poświęcona postaci
św. Rity z Cascia
Strona internetowa św. Rity z Cascia
Maria Fortuna-Sudor
Sekretarki św. Rity
Małgorzata Bilska
Fenomen św. Rity
Marek Wójtowicz SJ
Patronka od bardzo trudnych sytuacji
Louis Couëtte
Święta od spraw beznadziejnych
o. Marek Donaj OSA
Bo zaufali św. Ricie
ks. dr Zbigniew Sobolewski
Patronka rodzin
ks. dr Zbigniew Sobolewski
Św. Rita z Cascia
s. Krystyna Abramczuk OSA
Święta Rita
s. Aleksandra Józefa Trojan OSA
Sekretarka św. Rity
Eleni Tzoka
Wybaczyła
Jolanta Krasnowska-Dyńka
Geniusz kobiety - matki
Michał Gryczyński
Orędownicy spraw beznadziejnych
Modlitwy do św. Rity
Codzienna modlitwa ku czci św. Rity
 
Mira Majdan
Święta Rita z Cascii. Życiorys, nowenna, modlitwy

Co sprawia, że Rita z Cascii, XIV-wieczna święta z małej górskiej wioski we Włoszech, po dziś dzień cieszy się niesłabnącą popularnością, a w jej sanktuariach - także w naszym kraju - tłumy ludzi z ufnością powierzają Bogu sprawy na pozór beznadziejne?
praca zbiorowa
Św. Rita z Cascia (książka + DVD)

Dlaczego Rita została patronką spraw trudnych, wręcz beznadziejnych?
Paola Giovetti
Rita z Cascii. Święta od spraw niemożliwych

Jedna z najbardziej lubianych świętych, nie tylko we Włoszech. "Ekspert od cierpienia", "Święta od spraw niemożliwych". Małżeństwo oraz późniejsza strata męża i dzieci stanowiły etapy, które doprowadziły Ritę do klasztoru - jej niezwykła zdolność kochania i przebaczania, pogodne przyjęcie cierpienia, żywa miłość do Chrystusa, a po śmierci liczne cuda uczyniły ją przedmiotem szerokiego kultu. Podążając śladem dawnej biografii, Paola Giovetti nakreśliła nowy, ujmujący portret świętej Rity z Cascii.

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Pistoi, we Włoszech - św. Attona, biskupa. Należał początkowo do walumbrozjanów, a przez pewien czas był generałem tego zakonu. On też sporządził biografię św. Jana Gwalberta, jego założyciela. W roku 1133 powołano go na stolicę biskupią w Pistoi. Zmarł w dziesięć lat później.

W Omura, w Japonii - świętych Piotra od Wniebowzięcia oraz Jana Machado, męczenników. Pierwszy był franciszkaninem i pochodził spod Toledo. Drugi natomiast był portugalskim jezuitą, a urodził się na Ankorach. Zginęli w roku 1617, w czasie ostatniego wielkiego prześladowania, które na długo zatamowało w Japonii rozwój chrześcijaństwa.

oraz:

św. Bazyliszka, męczennika (+ IV w.); św. Fulka (+ XII w.); św. Heleny z Auxerre, dziewicy (+ V w.); świętych męczenników Kasta i Emila (+ III w.); św. Marcjana, biskupa (+ 127); św. Romana, opata (+ VI w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG