WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

30 grudnia
Święty Egwin, biskup

Święty Egwin
Egwin urodził się w VII w. Kształcił się u benedyktynów w Worcester. Tam został mnichem, a potem kapłanem. W 693 r. powołano go na biskupstwo w rodzinnym mieście. Stał się reformatorem życia kościelnego. Bronił świętości małżeństwa, stawał w obronie sierot i wdów. Był doradcą Eldera, króla Mercji, jego syna Kenreda oraz Offy I, króla wschodnich Sasów. Podczas pobytu w Rzymie otrzymał od papieża zgodę na rezygnację z biskupstwa. W ostatnich latach życia pełnił obowiązki opata w założonym przez siebie opactwie w Evesham. Osiedlenie się tam było poprzedzone objawieniem Maryi, która powiedziała Egwinowi, gdzie chce mieć swój klasztor.
Zmarł 30 grudnia 717 r. Po śmierci dokonał wielu cudów: przywracał wzrok i słuch, uzdrawiał chorych. Jego relikwie były otaczane tak wielkim kultem, że w 1077 roku trzeba było przebudować opactwo w Evesham, by mogło pomieścić napływ pielgrzymów.

W ikonografii św. Egwin przedstawiany jest w stroju biskupim, w ręku ma rybę, która w pyszczku trzyma klucz.

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2023


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Spoleto, we Włoszech - świętego męczennika Sabina. Był ponoć biskupem. Pochwycono go w czasie prześladowania Maksymiana w Asyżu. Stamtąd przywleczono go do Spoleto, gdzie po zniesieniu wielu katuszy zmarł. O jego kulcie świadczy mozaika w Rawennie oraz Grzegorz Wielki.

W Rzymie - bł. Małgorzaty Colonna, klaryski. Urodziła się w znanej arystokratycznej rodzinie, ale rychło straciła ojca. Gdy miała lat osiemnaście, chciano ją wydać za mąż. Odmówiła. Już wtedy przyświecały jej ideały franciszkańskie. W roku 1272 usunęła się do małego klasztorku w Castel San Pietro i tam przyjęła habit. Zajmowała się także chorymi, zwłaszcza trędowatymi. Stosunkowo wcześnie zaczęła doznawać wizji. Zmarła w roku 1280. Jej cześć zaaprobował w roku 1847 Pius IX.

oraz:

św. Anyzji, męczennicy (+ ok. 300); św. Anyzjusza z Tesalonik, biskupa (+ 407); św. Liberiusza, biskupa (+ IV w.); św. Rajnera, biskupa (+ 1077)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG