WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

18 grudnia

Wszyscy Święci Święty Auksencjusz, biskup
Święci męczennicy wietnamscy Święci męczennicy Paweł Mi, Piotr Doung-Lac i Piotr Truat


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Tours - św. Kacjana, pierwszego biskupa tego miasta. Grzegorz z Tours, który o nim opowiada, twierdził, że był jednym z sześciu, których papież Fabian wysłał do Galii. Historycy późniejsi sądzą jednak, że Kacjan żył dopiero w IV wieku.

W Heidenheim, w Niemczech - św. Wunibalda, opata. Był rodzonym bratem św. Wilibalda. Razem z nim wyjechał z Anglii do Rzymu i tam zdobył wykształcenie teologiczne. Św. Bonifacy pozyskał ich na swych współpracowników. Wyświęcony na kapłana, Wunibald pracował najpierw pod Erfurtem, potem w Górnym Palatynacie, a od roku 747 duszpasterzował w Moguncji. W cztery lata później udał się do diecezji swego brata i w lasach Środkowej Frankonii założył opactwo. Miało ono za zadanie powstrzymywać okoliczną ludność przed powrotem do obyczajów pogańskich. Wunibald zmarł w tym właśnie opactwie w roku 761. W szesnaście lat później brat dokonał uroczystego podniesienia jego nienaruszonego ciała.

oraz:

św. Gracjana, biskupa (+ pocz. IV w.); świętych męczenników Kwinktusa i Symplicjusza (+ poł. III w.); świętych męczenników Rufusa i Zozyma (+ 117/118); świętych męczenników Tomasza Tran Van-Thieu (+ 1838) i Emanuela Le Van-Phung (+ 1859)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG