WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

8 września
Błogosławiony Alan de la Roche, prezbiter

Zobacz także:

Błogosławiony Alan de la Roche
Alan urodził się w Bretanii (we Francji) w 1428 roku. Jako młodzieniec wstąpił do dominikanów w Dinan (Saint Malo). W roku 1459 przełożeni wysłali go na studia filozoficzne i teologiczne do Paryża. Po święceniach kapłańskich wykładał w kolegiach zakonnych w Douai (1464-1465), w Gand (1468-1470) i w Rostocku (1473).
Odegrał pewną rolę w reformie swojego zakonu. Najwięcej jednak wsławił się rozpowszechnianiem różańca. Jemu to właśnie różaniec zawdzięcza swój wygląd: Alan zaproponował podział na 15 dziesiątek, które razem tworzą 150 pozdrowień anielskich i 15 tajemnic do rozważania. Tak ułożony różaniec zakonnik nazwał Psałterzem Maryi. Był żarliwym propagatorem tej modlitwy. Dla nadania trwałości dziełu założył bractwo Różańca świętego w Douai w roku 1470. Za nim poszły dalsze. Według przekazów Matka Boża przekazała bł. Alanowi piętnaście obietnic przeznaczonych dla osób, które będą wiernie odmawiać różaniec.
Alan zostawił także nieco pism z dziedziny teologii i mistyki. Sam żył bardzo intensywnym życiem wewnętrznym. Jak wyznał, miał szczęście kontaktować się ze świętym Dominikiem (+ 1221) i od niego otrzymać rozmaite wskazówki. Zmarł w pełni sił w wieku 48 lat, 8 września 1476 roku. Nie był wprawdzie nigdy oficjalnie wyniesiony do chwały ołtarzy, ale dotąd odbiera ją w niektórych okolicach. Bibliotheca Sanctorum, wydana przez Instytut Papieski w Rzymie, również nadaje mu ten tytuł.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

ks. Józef Orchowski
Błogosławiony Alan de Rupe
Obietnice Matki Bożej dla odmawiających różaniec
dane bł. Alanowi de Rupe
Waldemar Kapeć OP
Bł. Alan de Rupe (format PDF)
Stanisław Kałdon OP
Bractwo różańca świętego
Różaniec - psałterz Maryi
Bractwo Różańcowe
Waldemar Kapeć OP
Różaniec w dominikańskiej tradycji
 
Angelo Figurelli
Cuda Różańca świętego

Pasjonująca książka prezentująca niezwykłe przeżycia duchowe, objawienia i cuda za przyczyną modlitwy różańcowej w życiu świętych (m.in. Dominika Guzmana – założyciela zakonu dominikanów, Tomasza z Akwinu, Katrzyny ze Sieny, Jana Bosco, Ojca Pio, Wincentego Ferreriusza, Alfonsa Liguoriego, Josemaríi Escrivá) i papieży (od Benedykta XIII i Leona XIII do Jana Pawła I) oraz świadectwo znanych artystów i naukowców (m.in. kompozytora Josepha Haydna, pisarza Alessandro Manzoniego, fizyka i noblisty Guglielmo Marconiego – jednego z pionierów radia). W książce przedstawione są objawienia różańcowe z Fatimy i Lourdes oraz pierwsi wielcy święci różańca: Pius V, papież (zwycięstwo pod Lepanto), peruwiańska mistyczka św. Róża z Limy oraz św. Ludwik Maria Grignon de Montfort, prorok Maryi.
Diane Moczar
Ocalenie dla świata
Cuda, które zmieniły bieg historii

Od pierwszych dni epoki chrześcijańskiej, w kluczowych momentach, kiedy dalsze losy naszej cywilizacji były niepewne i zagrożone, Bóg przychodził z pomocą posyłając ludzi, którzy decydująco wpływali na losy świata. Na kartach tej książki spotkamy świętych, papieży i chrześcijańskich władców, m.in. cesarza Konstantyna, papieża Leona Wielkiego, Chlodwiga, Karola Wielkiego i św. Franciszka. Wraz z autorką udamy się w fascynującą podróż w czasie, poznamy wspaniałe i zaskakujące zwycięstwa nad Maurami i Turkami, przemierzymy szlak znaczony milowymi kamieniami, takimi jak bitwa pod Tours i Lepanto, krucjaty, rewolucje we Francji i Rosji, a w końcu Fatima. Historia ta naznaczona jest cudami, wojnami, plagami, ideami i instytucjami, które przyczyniły się do powstania, ukształtowania i ocalenia chrześcijańskiej cywilizacji Zachodu.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
świętych męczenników Ammona, Neoteriusza i Teofila (+ 311); świętych męczenników Euzebiusza, Nestaba i Zenona (+ ok. 362); św. Korbiniana, biskupa (+ 725); św. Nestora, męczennika (+ 362)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG