|
Czytelnia
23 sierpnia
Błogosławiony Bernard z Offidy, zakonnik
Dominik Peroni urodził się 7 listopada 1604 roku koło Offidy we Włoszech. Pochodził z ubogiej rodziny. W wieku 22 lat wstąpił do kapucynów w Corinaldo, przyjmując imię Bernard. Pełnił funkcje infirmarza, kucharza, furtiana i kwestarza. Chętnie odwiedzał chorych, niosąc im pociechę i umocnienie. Wzorował się w swym życiu zakonnym na współbracie, św. Feliksie z Cantalice (1515-1587).
Obowiązki kwestarza pełnił z pogodą ducha. Jego dewizą były słowa: "Bracie Bernardzie, bądź pogodny, chleb i inne dary są dla klasztoru, obelgi zaś dla ciebie". Kiedy w wieku 84 lat został zwolniony z wykonywania obowiązków, całymi godzinami na leżąco adorował Najświętszy Sakrament.
Przyjąwszy namaszczenie chorych i Wiatyk, powiedział do przełożonego: "Ojcze gwardianie, proszę o błogosławieństwo i o pozwolenie pójścia do nieba". Wtedy gwardian polecił mu, aby najpierw to on pobłogosławił jego i współbraci. Bernard zmarł chwilę później, w dniu 22 sierpnia 1694 roku. Beatyfikował go papież Pius VI w roku 1795.
|
|
Ostatnia aktualizacja: 14.08.2024

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Rzymie - św. Kalinika, patriarchy konstantynopolitańskiego. Rządy objął w roku 693. Justynianowi II wyrzucał twardość serca i gwałty. Potem związał się ze spiskowcami, którzy dokonali zamachu stanu. Gdy w dziesięć lat później cesarz odzyskał tron, Kalinik został oślepiony i zesłany do Rzymu. Zmarł tam w roku 705.
W Boulancourt, we Francji - św. Asceliny. Krewna św. Bernarda, w piątym roku życia schroniła się ze swą matką u pań kanoniczek. Ich klasztor przeszedł potem pod obediencję cystersów. Ascelina zmarła w roku 1195.
oraz:
świętych Abbondiusza i Ireneusza (+ III w.); świętych Archelausa i Cyriaka (+ III w.); świętych męczenników w Cylicji: Asteriusza, braci Klaudiusza i Neona, Donwiny i Teonili (+ 303); św. Flawiana, biskupa Autun (+ V/VI w.); bł. Jakuba, zakonnika (+ 1301); świętych męczenników Kwiriaka, biskupa, Maksyma, przebitera, i Archelausa, diakona (+ pocz. III w.); św. Teonasa, biskupa Aleksandrii (+ 300); bł. Wiktora, biskupa (+ V w.); św. Zacheusza, biskupa Jerozolimy (+ II w.) |

|