WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

22 lipca
Święta Maria Magdalena

Zobacz także:

Święta Maria Magdalena
Według biblijnej relacji Maria pochodziła z Magdali - "wieży ryb" nad Jeziorem Galilejskim, ok. 4 km na północny zachód od Tyberiady. Jezus wyrzucił z niej siedem złych duchów (Mk 16, 9; Łk 8, 2). Odtąd włącza się ona do grona Jego słuchaczy i wraz z innymi niewiastami troszczy się o wędrujących z Nim ludzi.
Po raz drugi wspominają o niej Ewangeliści pisząc, że była ona obecna podczas ukrzyżowania i śmierci Jezusa (Mk 15, 40; Mt 27, 56; J 19, 25) oraz zdjęcia Go z krzyża i pogrzebu. Maria Magdalena była jedną z trzech niewiast, które udały się do grobu, aby namaścić ciało Ukrzyżowanego, ale grób znalazły pusty (J 20, 1). Kiedy Magdalena ujrzała kamień od grobu odwalony, przerażona, że Żydzi zbezcześcili ciało ukochanego Zbawiciela, wyrzucając je z grobu w niewiadome miejsce, pobiegła do Apostołów i powiadomiła ich o tym. Potem sama wróciła do grobu Pana Jezusa. Zmartwychwstały Jezus ukazał jej się jako ogrodnik (J 20, 15). Ona pierwsza powiedziała Apostołom, że Chrystus żyje (Mk 16, 10; J 20, 18). Dlatego też jest nazywana apostola Apostolorum - apostołką Apostołów, a Kościół przez długie stulecia recytował w jej święto uroczyste wyznanie wiary. Wschód i Zachód, oddając hołd Magdalenie, obchodzą jej pamiątkę tego samego dnia - 22 lipca.

Nie wiemy, co św. Łukasz miał na myśli, kiedy napisał o Marii Magdalenie, że Pan Jezus wypędził z niej siedem złych duchów. Św. Grzegorz I Wielki utożsamiał Marię Magdalenę z jawnogrzesznicą, o której na innym miejscu pisze tenże Ewangelista (Łk 7, 36-50), jak też z Marią, siostrą Łazarza, o której pisze św. Jan, że podobnie jak jawnogrzesznica u św. Łukasza, obmyła nogi Pana Jezusa wonnymi olejkami (J 11, 2). Współcześni bibliści, idąc za pierwotną tradycją i za ojcami Kościoła na Wschodzie, uważają jednak, że imię Maria miały trzy niewiasty nie mające ze sobą bliższego związku. Dotąd tak w liturgicznych tekstach, jak też w ikonografii Marię Magdalenę zwykło się przedstawiać w roli Łukaszowej jawnogrzesznicy, myjącej nogi Pana Jezusa. Najnowsza reforma kalendarza liturgicznego wyraźnie odróżnia Marię Magdalenę od Marii, siostry Łazarza, ustanawiając ku ich czci osobne dni wspomnienia. Marię Magdalenę nieraz utożsamiano także z Marią Egipcjanką, nierządnicą (V w.), która po nawróceniu miała żyć jako pustelnica nad Jordanem.
Kult św. Marii Magdaleny jest powszechny w Kościele tak na Zachodzie, jak i na Wschodzie. Ma swoje sanktuaria, do których od wieków licznie podążają pielgrzymi. W Efezie pokazywano jej grób i bazylikę wystawioną nad nim ku jej czci. Kiedy zaś Turcy zawładnęli miastem, jej relikwie miały zostać przeniesione z Efezu do Konstantynopola za cesarza Leona Filozofa (886-912). Kiedy krzyżowcy opanowali Konstantynopol (1202-1261), mieli przenieść relikwie Marii Magdaleny do Francji, do Vezelay, gdzie do dnia dzisiejszego doznają czci. We Francji jest jeszcze jedno sanktuarium św. Marii Magdaleny, w La Saint Baume, gdzie według legendy miała mieszkać przez 30 lat w jaskini jako pustelnica i pokutnica, kiedy ją w dziurawej łódce na pełne morze wywieźli Żydzi.

Maria Magdalena jest patronką zakonów kobiecych; Prowansji, Sycylii, Neapolu; dzieci, które mają trudności z chodzeniem, fryzjerów, kobiet, osób kuszonych, ogrodników, studentów i więźniów.

W ikonografii św. Maria Magdalena przedstawiana jest według tradycji, która utożsamiła ją z innymi Mariami. Ukazywana w długiej szacie z nakrytą głową; w bogatym książęcym wschodnim stroju lub jako pokutnica, której ciało osłaniają długie włosy; w malarstwie barokowym ukazywana bez odzieży lub półnago. Jej atrybutami są: dyscyplina, instrumenty muzyczne, krucyfiks, księga - znak jej misyjnej działalności, naczynie z olejkiem, kadzielnica, gałązka palmowa, czaszka, włosiennica, zwierciadło.

Święta Maria Magdalena

Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Święci Pańscy
Św. Maria Magdalena
Jarosław Charkiewicz
Św. Maria Magdalena
Magdalena Nazaruk
Maria z Magdali - prawda i mit
ks. Tomasz Jaklewicz
Apostołka apostołów
III Zakon św. Dominika - Fraternia bł. Imeldy
Św. Maria Magdalena,
protektorka Zakonu Kaznodziejskiego
ks. Tomasz Jaklewicz
Mario! Rabbuni!
bp Kazimierz Romaniuk
Św. Magdalena - patronka żałujących za grzechy
ks. prof. Mariusz Rosik
Z Marią Magdaleną spacer po ogrodzie
o. Marian Kanior OSB
Apostołka Zmartwychwstania Pańskiego
Dorota Walencik
Św. Maria Magdalena
Parafia w Rudzie Śląskiej
Żywot św. Marii Magdaleny
ks. Władysław Hozakowski
Św. Marya Magdalena
ks. Antoni Tatara
Św. Mario Magdaleno!
Czy Ty kochałaś Pana Jezusa?
Magda Anioł
Chrystus i jawnogrzesznica
Pierwsze spotkanie Chrystusa z Marią Magdaleną
Paweł Krzemiński
Św. Maria Magdalena: jawnogrzesznica czy opętana?
św. Bonawentura
O nawróceniu Magdaleny i innych rzeczach
Alfred J. Pall
Maria Magdalena żoną Jezusa?
kudlaczewpodrozy.pl
W St. Maximin la Ste Baume u św. Marii Magdaleny
Leszek Śliwa
Oczami kobiety
Leszek Śliwa
Siła pokuty
Siostry Magdalenki od Pokuty
Serwis internetowy
 
Rafaele Mertes
Maria Magdalena (książka i DVD)

W Nowym Testamencie Maria Magdalena jest wspominana 12 razy przez wszystkich czterech Ewangelistów. Według Encyklopedii Katolickiej uważa się, że była wdową lub niezamężną i prawdopodobnie bogatą kobietą. Pochodziła z Magdali, Jezus wyrzucił z niej siedem złych duchów, zaliczała się do kręgu Jego pierwszych uczniów. Stała pod krzyżem, była świadkiem śmierci Chrystusa, zdjęcia z krzyża i pogrzebu. W dołączonym filmie w postać Jezusa wcielił się Danny Quinn. W filmie znalazło się wiele wątków fikcyjnych uzupełniających to, co
Regis Burnet
Maria Magdalena

Maria Magdalena kusi od wieków. Na jej postać - w Ewangelii ledwie zarysowaną - każda epoka nakłada swoją maskę. Dla fanów "Kodu Leonarda da Vinci" jest świętym Graalem, kochanką Jezusa. W czasach reformacji była wzorem pokuty i kontemplacji. Średniowiecze widziało w niej błogosławioną grzesznicę, potężną orędowniczkę, do której grobu (fałszywego) pielgrzymowały tłumy. Chrześcijanie pierwszych wieków czcili w niej doskonałą uczennicę Chrystusa, apostołkę zmartwychwstania. Przeszła długą drogę: od nawróconej grzesznicy - sztandarowej postaci dawnych kaznodziejów - do symbolu "kobiety wyzwolonej", służącej feministkom do walki z "opresywnym Kościołem". Jaka była naprawdę, tego nie dowiemy się nigdy. Regis Burnet śledzi jednak z historyczną i niemal detektywistyczną pasją dwutysiącletnią historię tej legendarnej postaci, mówiąc o niej wszystko, co można powiedzieć na podstawie historycznych i współczesnych zapisów.
Amy Welborn
Maria Magdalena - prawda, legendy i kłamstwa

Zainteresowanie postacią św. Marii Magdaleny przeżywa dziś renesans. Przez całe wieki jej osobę interpretowano na wiele różnych sposobów. Kim naprawdę była? Apostołką Apostołów? Świętą grzesznicą? Niosącą mirrę? Boginią? Amy Welborn poddaje dokładnej analizie rozwój kultu św. Marii Magdaleny - od wczesnego chrześcijaństwa do czasów nam współczesnych. Przedstawia, jak na przestrzeni wieków zmieniała się interpretacja jej postaci i jej znaczenie w życiu chrześcijan.
bł. Anna Katarzyna Emmerich
Życie Marii Magdaleny

Błogosławiona mistyczka Anna Katarzyna Emmerich przybliża czytelnikowi duchowy portret Marii Magdaleny, której życie całkowicie odmienia się pod wpływem spotkania z Jezusem Chrystusem i która, dzięki tej przemianie, staje się pierwszym świadkiem Jego zmartwychwstania. Z rozrzuconych wątków, zawartych w wizji mistycznej życia i męki Jezusa Chrystusa i Maryi, ksiądz Krzysztof Stola złożył, niczym witraż, obraz Marii Magdaleny, całkowicie odmienny od tego, jaki sugeruje Dan Brown w "Kodzie Leonarda da Vinci". Książka ujęta w formie dialogu nie jest, bo i być nie może, biografią Marii Magdaleny. Jest natomiast opowieścią o jej życiu wewnętrznym.
Walter Nigg
Księga pokutników

Walter Nigg podejmuje w Księdze pokutników temat równie ważny, co w dzisiejszych czasach niechętnie podejmowany, mianowicie kwestię skruchy i sakramentu pojednania. Autor, nakreślając sylwetki postaci, ukazuje problem odwiecznych ludzkich zmagań z własnym sumieniem i bolesną przeszłością. Przedstawia nam historie dawne i współczesne, nie boi się ani trudnych pytań o nasze zranione człowieczeństwo, ani jeszcze trudniejszych odpowiedzi. W pierwszej części Księgi Autor prezentuje postaci Marii Magdaleny, Makarego Wielkiego, Małgorzaty z Kortony i Hieronima Savonaroli.
Robert J. Strand
Gotowe na wszystko. Kobiety Nowego Testamentu

Czy jesteś kobietą gotową na wszystko? Czy pragniesz, aby Bóg zamieszkał w Twoim domu? Czy jesteś gotowa na przełom w życiu osobistym? A może stoisz w obliczu sytuacji, która łamie Ci serce? Jeśli tak, możesz utożsamić się z tymi kobietami, które były gotowe na wszystko, by osiągnąć swój cel. Książka przedstawia historie dwudziestu dwóch kobiet, bohaterek kart Nowego Testamentu, z nieco innej perspektywy. Nie zostały wybrane ze względu na to, że są ideałami. Wręcz przeciwnie. Ich historie przypominają losy wielu współczesnych kobiet. Lois, Maria Magdalena, Samarytanka, Lidia - to tylko kilka bohaterek tej książki.
Alessandro Pronzato
Kobiety, które spotkały Jezusa

Książka jest nowym spojrzeniem na Ewangelię z perspektywy kobiecej. Autor pokazuje nam dziewięć spotkań z kobietami: spotkanie Jezusa z Samarytanką przy studni w Sychar; spotkanie Jezusa z cudzołożnicą, która jest kobietą ciągle kuszoną do zdrady swojego autentycznego kobiecego powołania za sprawą... mężczyzn, później uważających, że mają prawo rzucać kamienie; spotkanie Jezusa z kobietą, która dotyka skraju Jego płaszcza, z tą, która zadowala się okruszynami, i jeszcze z Marią i Martą, z kobietą od "dwóch groszy", z Marią z Betanii, w końcu z Marią z Magdali. Księdza Pronzato można porównać do górnika: wchodzi do kopalni Nowego Testamentu i wychodzi z niej z wagonikiem załadowanym nowymi diamentami.
Aleksandra Polewska
Wielkie relikwie chrześcijaństwa

Krzyż Święty, korona cierniowa Chrystusa, Całun Turyński, chusta św. Weroniki, łańcuchy św. Piotra, relikwie dwunastu Apostołów, relikwie św. Marii Magdaleny i Jana Chrzciciela, żywa od siedemnastu wieków krew św. Januarego, pas Maryi, niezwykłe szczątki św. Mikołaja z Myry, język św. Antoniego, deseczki ze żłóbka betlejemskiego, kocyk Dzieciątka Jezus, szata św. Józefa... To zaledwie kilkanaście z ponad 60 opisanych tutaj, istniejących do dziś, najsłynniejszych relikwii chrześcijaństwa. Ich szalenie interesujące dzieje, cuda z nimi związane oraz zdumiewające wyniki analiz naukowych, którym zostały poddane - wszystko to znajdziecie na kartach niniejszej książki, będącej pierwszą w Polsce tak kompleksową publikacją o fascynującym świecie relikwii.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Ibourg, w Niemczech - bł. Benona, biskupa. Kształcił się w Strasburgu oraz w Reichenau, gdzie za mistrza miał bł. Hermana Kalekę, jednego z najwybitniejszych uczonych XI stulecia. Z biskupem Wilhelmem jeździł potem do Ziemi Świętej. Następnie zajmował się budową pałacu w Goslarze i innymi podobnymi inwestycjami. W roku 1068 powołano go na biskupstwo w Osnabruck. Był tam aktywny na wielu polach. Zajmował się m.in. osuszaniem bagien, budową dróg, uprawą i budownictwem. W sporze o inwestyturę był po stronie cesarza, ale podpisał konkordat wormacki, a w Kanossie służył za pośrednika. Później opowiadał się zdecydowanie za papieżem. Zmarł w opactwie Ibourg w roku 1088.

W Cardiff - świętych Filipa Evansa i Jana Lloyda, męczenników. Pierwszy był jezuitą, drugi kapłanem diecezjalnym. Przed straceniem potrafili ukazać niewzruszoną pogodę ducha. Zginęli w roku 1679. Kanonizował ich w roku 1970 Paweł VI.

oraz:

św. Cyryla, biskupa (+ ok. 306); św. Józefa ze Scytopola (+ ok. 355); św. Meneleusa, opata (+ ok. 700); św. Platona, męczennika (+ III/IV w.); św. Syntychy (+ I w.); św. Teofila, pretora, męczennika na Cyprze (+ 792); św. Wandregizyla, opata (+ 668)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG