WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

23 czerwca
Święty Józef Cafasso, prezbiter

Święty Józef Cafasso
Józef Cafasso urodził się w Castelnuovo d'Asti w Piemoncie 15 stycznia 1811 r. Wychowany w duchu żywej wiary, po ukończeniu szkoły średniej w Chieri udał się do miejscowego niższego seminarium, a potem na studia teologiczne do Turynu. 22 września 1833 r. został wyświęcony na kapłana, mając wówczas zaledwie 22 lata. Nie piastował żadnych urzędów, był zawsze kapłanem cichym, a jednak miał wpływ na cały kler piemoncki. Zdrowie miał wątłe (cierpiał na chorobę kręgosłupa), ale w jego czarnych oczach bił żar apostolski.
Józef wstąpił po święceniach do Instytutu Teologii Moralnej, niedawno powstałego w Turynie. Młodzi kapłani prowadzili w nim wspólne życie razem z profesorami. Równocześnie założyciel Instytutu, ks. Alojzy Guala, zaprawiał młodych kapłanów do działalności duszpasterskiej. Uczyli oni opuszczoną młodzież prawd wiary, chodzili do więzień dla nieletnich i dla dorosłych, nawiedzali szpitale, a także towarzyszyli skazanym na śmierć w ostatnich chwilach ich życia. Po śmierci założyciela Instytutu, Józef objął stanowisko rektora. W swojej pracy spotkał ludzi, w przyszłości wyniesionych na ołtarze. Był przewodnikiem duchowym św. ks. Jana Bosko i wspierał w powołaniu swojego siostrzeńca, bł. Józefa Allamano, założyciela Misjonarzy Consolata. W gorących czasach (rewolucja Garibaldiego, koronacja Wiktora Emanuela) Józef Cafasso nie dał się ponieść wirowi politycznemu. Zachęcał kapłanów, aby pilnowali swojego posłannictwa, a nie angażowali się w ruch rewolucyjny.
Z własnej woli nawiedzał więzienia, które w tamtych czasach były miejscami strasznymi. Opowiadał więźniom o Bożej miłości i miłosierdziu. Przez ponad 20 lat towarzyszył skazańcom w drodze na szafot (egzekucje wykonywano publicznie), nazywając ich czule "szubienicznymi świętymi", ponieważ byli wieszani bezpośrednio po spowiedzi. Mieszkańcy Turynu nadali mu przydomek kapelana szafotu.
Po krótkiej chorobie Józef pożegnał ziemię 23 czerwca 1860 r. w wieku zaledwie 49 lat. Najlepiej scharakteryzował go Jan Bosko w jednym z przemówień po jego śmierci: "Był modelem życia kapłańskiego, nauczycielem kapłanów, ojcem ubogich, pocieszycielem chorych, doradcą wątpiącym, pociechą konającym, dźwignią dla więźniów, zbawieniem dla skazanych, przyjacielem wszystkich, wielkim dobroczyńcą ludzkości". Pius XI z okazji beatyfikacji w 1925 r. nazwał Józefa Cafasso "perłą kleru Italii". Pius XII dokonał jego uroczystej kanonizacji w 1947 roku. W roku 1948 tenże papież ogłosił św. Józefa Cafasso patronem więzień i więźniów oraz współpatronem Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej Bolesnej Pocieszenia (Consolata).


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

św. Jan Bosko
Józef Cafasso z Castelnuovo d'Asti
Benedykt XVI
Św. Józef Cafasso
Audiencja generalna, 30 czerwca 2010 r.
KAI
Św. Józef Cafasso - wezwaniem do świętości
Parafia św. Zygmunta w Słomczynie
Św. Józef Cafasso
Piotr Drzyzga
Kapłan szubienic
Michał Gryczyński
Św. Józef Cafasso
Polonia Christiana
Św. Józef Cafasso
ks. Jan Rusiecki SDB
Święty Józef Cafasso, ojciec duchowy św. Jana Bosko
 
Jacques Fesch
Za pięć godzin zobaczę Jezusa. Dziennik więzienny

Dziennik młodego więźnia skazanego na śmierć za przypadkowe postrzelenie człowieka. Napisany dla córeczki, której więcej nie zobaczył. Trzy i pół roku spędzone w więziennej celi stało się czasem jego głębokiego nawrócenia.
W. Paul Jones OCSO
Cela. Historia mordercy, który stał się mnichem

Historia pięciokrotnego mordercy, osadzonego w specjalnej żelbetonowej celi, który w więzieniu przeżył duchową przemianę i został przyjęty do zakonu trapistów. Autorem jest W. Paul Jones OCSO, który przez 6 lat był jego przewodnikiem duchowym.

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2024


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
Na Cyprze - świętych Arystoklesa, Demetriana i Atanazego, męczenników. Ich Akta zaginęły, ale dobrze zaświadczeni są w greckich meneach.

W Oignies pod Namur, w Belgii - bł. Marii z Nivelles. Skłoniła ona swego męża do wstrzemięźliwości i razem z nim swój zamożny dom zamieniła na schronisko dla trędowatych. Potem usunęła się do celki przylegającej do klasztoru augustianów. Wiodła tam życie niezwykłego umartwienia i pobożności. Zmarła w roku 1213, wyznaczając etap w rozwoju mistyki niderlandzkiej.

oraz:

św. Agrypiny, dziewicy i męczennicy (+ III w.); św. Edeltrudy, królowej, dziewicy (+ 679); św. Jana, męczennika (+ poł. IV w.); bł. Piotra z Juilly (+ 1136); świętych męczenników Zenona i Zenasa (+ 304)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG