WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

20 czerwca
Błogosławiona Benigna, dziewica i męczennica

Zobacz także:

Błogosławiona Benigna
Benigna (z Wrocławia albo z Trzebnicy) pochodziła z Kujaw, prawdopodobnie urodziła się w rodzinie rycerskiej. Była mniszką klasztoru cysterskiego w Trzebnicy. Zginęła podczas najazdów tatarskich w 1241 (lub 1259) roku. Według starych przekazów liturgicznych poświęciła życie w obronie swego dziewictwa. Jej kult był szczególnie rozwinięty na Kujawach i we Wrocławiu, gdzie do dzisiaj przechowywane są jej relikwie. Imię błogosławionej było wymieniane w dawnych Mszałach (gnieźnieńskim, wrocławskim), a także w jednej ze starych wersji litanii do Wszystkich Świętych.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Parafia św. Zygmunta w Słomczynie
Św. Benigna
Piotr Drzyzga
Zagadkowa patronka
deon.pl
Benigna z Wrocławia (Trzebnicy)
 
Ewa Ressel
Polskie klasztory
Historia zakonów i zabytków sakralnych

Słowo "klasztor" pochodzi od łacińskiego słowa claustrum, oznaczającego "miejsce zamknięte". Odseparowane od świata zewnętrznego, ale szeroko otwarte na głos Boga. Ci, którzy usłyszawszy go, odnajdują powołanie do życia konsekrowanego, składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz wiodą za klauzurą życie wspólnotowe lub pustelnicze. W Polsce istnieje 61 zgromadzeń męskich i 151 żeńskich, do których należy łącznie około 38 tysięcy kobiet i mężczyzn.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
Na Monte Gargano, we Włoszech - św. Jana z Matera, opata. Początkowo był pustelnikiem, ale potem zajmował się także odbudową kościołów, a nawet głoszeniem swego rodzaju misji ludowych. W końcu osiadł na zboczu góry słynnej z pielgrzymek do św. Michała Archanioła. Założył tam opactwo, które przez dłuższy czas było macierzą dla nieistniejącej dziś kongregacji benedyktyńskiej. Jan zmarł w roku 1139.

oraz:

św. Florentyny, dziewicy (+ VII w.); świętych zakonników i męczenników w Japonii: Franciszka Pacheco, Jana Chrzciciela Zoli i Baltazara de Torres (+ 1626); św. Makarego, biskupa w Petry (+ IV w.); św. Sylwera, papieża i męczennika (+ 537)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG