WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

7 czerwca
Błogosławiona Anna od św. Bartłomieja, dziewica

Zobacz także:

Błogosławiona Anna od św. Bartłomieja
Anna García urodziła się w roku 1549 w Almendral (Hiszpania). W 1572 r. złożyła w Avili śluby zakonne jako karmelitanka konwerska, otrzymując imię Anny od św. Bartłomieja. Wkrótce potem stała się nieodłączną towarzyszką i sekretarką św. Teresy z Avila. Gdy w 1582 r. Teresa na jej rękach umarła, o przyjęcie do siebie Anny ubiegały się liczne klasztory karmelitańskie w Hiszpanii. W 1604 r. wysłano ją do Francji, gdzie razem z Anną od Jezusa miała zakładać zreformowane klasztory. Przebywała w Paryżu, Pontoise i Tours. Potem udała się do Mons, a stamtąd do Antwerpii, gdzie założyła nowy dom. Tam też, złożywszy zeznania w procesie beatyfikacyjnym Teresy, zmarła 7 czerwca 1628 r. Pozostawiła po sobie autobiografię i nieco pism, choć wstępując do karmelu była analfabetką.
Starania o beatyfikację Anny rozpoczęły się niedługo po jej śmierci, ale wskutek zmian w prawie regulującym proces beatyfikacji i kanonizacji, uznanie heroiczności jej cnót nastąpiło dopiero w 1735 r. Benedykt XV w dniu 6 maja 1917 r. zaliczył ją w poczet błogosławionych.Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Pawła, biskupa Konstantynopola i męczennika (+ ok. 350); świętych męczenników w Kordobie: Piotra, prezbitera, Wallabonsa, diakona, Sabiniana, Wistremunda, Habencjusza i Jeremiasza (+ 851)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG