WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

2 czerwca
Błogosławiony Sadok i jego Towarzysze,
męczennicy sandomierscy

Zobacz także:

Błogosławiony Sadok
O dzieciństwie i latach młodzieńczych Sadoka nie mamy żadnych informacji. Pierwszy dokument historyczny, który się zachował, podaje, że w roku 1221 w czasie kapituły generalnej w Bolonii Sadok w towarzystwie trzech współbraci został wysłany przez św. Dominika Guzmana na Węgry do Lorch dla założenia tam nowej prowincji. Byłby to zatem pierwszy Polak, który znalazł się u boku św. Dominika i być może z jego rąk otrzymał dominikański habit. Sadok był najpierw przeorem w Zagrzebiu. Przez wiele następnych lat głosił Ewangelię jako misjonarz na Węgrzech pogańskim Kumanom. W jakich okolicznościach znalazł się w Sandomierzu w charakterze przeora - nie wiemy. Być może był już podeszły wiekiem i sterany pracą.
W zimie 1259/1260? r. - podczas drugiego najazdu Tatarów na Polskę - najeźdźcy podstępem zdobyli Sandomierz. Zginęło wtedy wielu mieszkańców. Część z nich wraz z przeorem, Sadokiem, i 48 innymi dominikanami została wymordowana w kościele św. Jakuba, dokąd się schroniła. O ich męczeństwie pisze Jan Długosz (+ 1480) i Abraham Bzowski (+ 1637), który twierdzi, że w swojej relacji oparł się na "bardzo starożytnych rocznikach i na najstarszych rękopisach". O rzezi sandomierskiej piszą nadto Kronika Wielkopolska i Latopis ruski. Jan Długosz pisze, że klasztor został spalony i wymordowanych zostało 49 zakonników, kiedy śpiewali Salve Regina. Abraham Bzowski dodaje szczegół, że kiedy w przeddzień napadu Tatarów jeden z braci odczytywał imiona świętych, wspominanych w martyrologium następnego dnia, miał bezwiednie, proroczo dodać: "W Sandomierzu - przeora Sadoka z 48 męczennikami". Bzowski dodaje, że przed śmiercią Sadok przemówił do braci, by przygotować ich na śmierć. Najważniejsze jest to, że dominikanin Bzowski przekazał nam imiona zamordowanych oraz urzędy, jakie piastowali. Wynika stąd, że faktycznie dysponował poważnymi dokumentami, których my dzisiaj nie posiadamy.
Dominikańscy męczennicy z Sandomierza Kult męczenników sandomierskich rozpoczął się zaraz po ich śmierci. Wysłano do Rzymu dwóch kapłanów, którzy szczęśliwie uszli rzezi: Bozantę, dziekana sandomierskiego, i Wojciecha, kanonika. Na ich prośbę papież Bonifacy VIII udzielił 300 dni odpustu wiernym, którzy 2 lipca nawiedzą kolegiatę NMP w Sandomierzu. W wieku XVI odpust męczenników sandomierskich obchodzono 13 maja, potem przeniesiono dzień ich dorocznej pamięci na 28 maja. W kościele św. Jakuba w wieku XIV wystawiono osobną kaplicę ku czci Męczenników. Znajdował się w niej ołtarz z ich obrazem obwieszonym wotami. W wieku XVII przeprowadzono pierwsze, kanoniczne badania. Nie zadowoliły one Rzymu. Jeszcze w tym samym wieku przeprowadzono więc rewizję procesu, ale i te ustalenia nie spełniły nowych, surowych przepisów. Nie było wiadomo, gdzie się znajdują szczątki Męczenników. Proces raz jeszcze wznowiono w roku 1736. Chodziło o wykazanie ciągłości kultu i o udokumentowanie tego faktu. Po długich staraniach papież Pius VII 18 listopada 1807 zezwolił na kult publiczny.
W roku 1959 profesor Sarama po przeprowadzeniu na terenie klasztoru św. Jakuba wykopalisk znalazł wspólną mogiłę, a w niej ok. 330 szkieletów osób w różnym wieku i płci. Znaleziono przy nich groty i strzały. Znaleziono również klamry od pasów, co wskazywałoby na szkielety zakonników, których pochowano w habitach zapewne we wspólnej mogile. Na pamiątkę Męczenników polscy dominikanie mają przywilej noszenia czerwonych pasów.

W ikonografii bł. Sadok przedstawiany jest z Towarzyszami w dominikańskich habitach - czyta im z otwartej księgi; niekiedy ukazywany jest w scenie męczeństwa - przeszywany strzałami.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Parafia św. Zygmunta w Słomczynie
Bł. Sadok i Towarzysze
ks. Melchior Buliński
Męczeństwo sandomierskich dominikanów
Wikipedia
Lista męczenników sandomierskich
Jakub Kowalski
Świadkowie zmartwychwstania
Piotr Drzyzga
Uczeń św. Dominika i Tatarzy
Paweł Zybura OP
Bł. Sadok i Towarzysze (format mp3)
Rodzina Dominikańska
Bł. Sadok i 48 braci
III Zakon Dominikański - Fraternia bł. Imeldy
Błogosławieni męczennicy sandomierscy
Sadok i towarzysze
Polacy w Brazylii
Bł. Sadok i Towarzysze, męczennicy
Szczepan T. Praśkiewicz OCD
Męczennicy sandomierscy, orędujcie za Polską
Jacek Kowalski
Męczennicy sandomierscy (format video)
deon.pl
Sadok
Żywoty Świętych Pańskich (1937 r.)
Żywot bł. Sadoka, męczennika
Katarzyna Lisowska
Strona poświęcona dominikańskiemu kościołowi św. Jakuba w Sandomierzu
Litania do bł. Sadoka
 
Jacek Salij OP
Legendy dominikańskie

W zbiorze czytelnik znajdzie zarówno wstrząsające świadectwo męczeństwa rosyjskich dominikanek, jak i pełne ironii średniowieczne anegdoty o mnichach i mniszkach.
Andrzej Sarwa
Przewodnik po Sandomierzu

Niezbędny dla każdego, kto chciałby odwiedzić piękne miasto Sandomierz. Autor oprowadza turystę po mieście, pokazuje wszystkie ważne zabytki, wiadomości historyczne ubarwiając licznymi anegdotami. Tekst uzupełniają liczne fotografie.
Janusz Kwiatkowski, Jarosław Iwaszkiewicz
Sandomierz

Album zawiera piękne zdjęcia dawnego Sandomierza w obiektywie Janusza Kwiatkowskiego wzbogacone wierszami Jarosława Iwaszkiewicza. Obaj artyści rysują Sandomierz podobną kreską, osnuwają podobnym nastrojem, ale jakże innym od dzisiejszego.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Abla (+ 50); św. Blandyny, męczennicy (+ 177); św. Erazma, biskupa i męczennika (+ 303); św. Eugeniusza I, papieża (+ 657); św. Marianny de Flores (+ 1645); św. Mikołaja Pielgrzyma (+ 1094); św. Nicefora, biskupa Konstantynopola (+ 829)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG