WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

10 maja
Święty Jan z Avili,
prezbiter i doktor Kościoła

Zobacz także:

Święty Jan z Avili
Jan urodził się 6 stycznia 1500 r. w Almodóvar del Campo, w hiszpańskiej rodzinie szlacheckiej o korzeniach żydowskich. Już jako 14-latek podjął studia prawnicze na uniwersytecie w Salamance, a potem studiował filozofię i teologię w seminarium w Alcalá. Po śmierci rodziców rozdał majątek ubogim. Po przyjęciu święceń kapłańskich zaprosił do stołu na obiad prymicyjny dwunastu żebraków i osobiście im usługiwał.
Pragnął wyjechać na misje do Ameryki, ale arcybiskup Sewilli zlecił mu wędrowne misje ludowe. Przemierzał więc całą Andaluzję, katechizując dzieci i ucząc dorosłych modlitwy, a nade wszystko spowiadał. Ponieważ nie przyjmował ofiar za intencje mszalne, wiódł bardzo ubogi żywot. W 1531 r. oskarżono go o iluminizm - przeświadczenie, że prawdę można poznać nie drogą rozumowania, lecz wyłącznie intuicyjnie, dzięki oświeceniu umysłu przez Boga. Podejrzewany o głoszenie herezji, spędził dwa lata w więzieniu inkwizycji, ale ostatecznie oczyszczono go z zarzutów i po licznych interwencjach został uwolniony. Udał się wtedy do Granady, a potem powrócił do Andaluzji. Po 1540 r. poświęcił się dziełu tworzenia sieci kolegiów oraz szkół wyższych. Założył m.in. uniwersytet w Baeza na południu Hiszpanii. Powołał także do istnienia stowarzyszenie życia wewnętrznego.
Do historii przeszedł nie tylko jako misjonarz ludowy, mistyk, wykładowca akademicki i autor dzieł o życiu duchowym, które wysoko cenili m.in. św. Franciszek Salezy i św. Alfons Liguori. Był bowiem porywającym kaznodzieją, a głoszone przez niego nauki doprowadziły do niejednego nawrócenia. Wystarczy przypomnieć św. Jana Bożego, który po wysłuchaniu w Granadzie jego kazania tak gorliwie pokutował i okazywał żal za grzechy, że został uznany za szaleńca. Z kolei wicekról Katalonii tak bardzo był poruszony kazaniem Jana wygłoszonym podczas pogrzebu królowej Izabeli Portugalskiej, że wstąpił do jezuitów - znamy go jako św. Franciszka Borgiasza. Do grona duchowych podopiecznych Jana, z którymi prowadził korespondencję, należeli także święci: Ludwik z Granady, Ignacy Loyola i Teresa z Ávila.
Zmarł 10 maja 1569 r. w Montilla koło Kordoby. Jego kult zaaprobował Klemens XIII, ogłaszając go sługą Bożym w dniu 8 lutego 1759 r. Beatyfikował go Leon XIII 4 kwietnia 1894 r. W dniu 31 maja 1970 roku kanonizował go papież Paweł VI, który uważał, że Jan powinien być wzorem do naśladowania dla wszystkich współczesnych księży, cierpiących na kryzys tożsamości. 7 października 2012 r. papież Benedykt XVI ogłosił św. Jana z Avili doktorem Kościoła powszechnego, wraz ze św. Hildegardą z Bingen.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Benedykt XVI
Homilia podczas ogłoszenia
nowych doktorów Kościoła
Watykan, 7 października 2012
ekai.pl
Nowi doktorzy Kościoła:
święci Jan z Ávili i Hildegarda z Bingen
Szczepan T. Praśkiewicz OCD
Św. Jan z Avila nowym doktorem Kościoła
bibula.com
Św. Jan z Avili będzie ogłoszony
doktorem Kościoła Powszechnego
Michał Gryczyński
Św. Jan z Ávila doktorem Kościoła?
o. Paweł Warchoł OFMConv
Św. Jan z Ávila i św. Hildegarda z Bingen
Bonifratrzy
Św. Jan z Avila
Zakon Szpitalny św. Jana Bożego
Święty Jan z Avili - ojciec duchowy
św. Jana Bożego i doktor Kościoła
Piotr Drzyzga
Apostoł Andaluzji
Polonia Christiana
Św. Jan z Ávila
ks. Kazimierz Panuś
Wielcy ludzie Kościoła - św. Jan z Avili
 
ks. Kazimierz Panuś
Św. Jan z Avili

Św. Jan z Avili to wybitny kaznodzieja, pisarz i reformator Kościoła, który wniósł wielki wkład w odnowę życia religijnego w Hiszpanii w pierwszej połowie XVI wieku. Moc jego oddziaływania poprzez słowo, czyn i pióro była tak duża, że nazwano go Apostołem Andaluzji. W celu kształcenia duchowieństwa założył uniwersytet w Baeza, dwa kolegia większe oraz 11 kolegiów niższych. Patron hiszpańskich księży diecezjalnych.
Bernard McGinn
Doktorzy Kościoła

Trzydzieści trzy osoby, które kształtowały chrześcijaństwo. Autor kreśli fascynujące portrety 33 duchowych mistrzów, którym zawdzięczamy lepsze rozumienie naszej wiary. Każda z przedstawionych sylwetek zawiera życiorys, zwięzłą prezentację danej postaci oraz jej najważniejszych myśli. Wymienione są również zasługi danej osoby dla kształtowania doktryny chrześcijańskiej. Przy każdej postaci jest także dołączona krótka bibliografia. W dodatku znalazł się również szkic o Janie z Avili, zapowiedzianym przez Benedykta XVI nowym doktorze Kościoła.
Benedykt XVI
Doktorzy Kościoła

Katechezy Benedykta XVI o doktorach Kościoła, wygłoszone w czasie audiencji generalnych.
Jean Huscenot
Doktorzy Kościoła

Wyjątkowa pozycja w której opisane są postacie wszystkich Doktorów Kościoła. Warto przemierzyć stronice tej książki, aby poznać różne oblicza świętości - i to świętości w najwyższym wymiarze.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Bangor, w Irlandii - św. Komgalla, opata. Wychowany przez św. Finiana, zrazu prowadził życie pustelnicze. Około roku 550 założył w Bangor klasztor, który na Wyspie stał się ośrodkiem rozrastającego się życia mniszego. Św. Bernard nazwie go później "pepinierą świętych, która wydała wiele owoców dla chwały Bożej". Przez jakiś czas Komgall pracował także jako misjonarz w Szkocji. Zmarł w roku 601.

oraz:

świętych męczenników Gordiana i Epimacha (+ ok. 362); świętych męczenników: Kalepodiusza, prezbitera, Palmacjusza, konsula, Symplicjusza, senatora, oraz Feliksa i jego żony Blandy (+ ok. 222); św. Katalda, biskupa (+ 685); świętych męczenników Nazariusza i Celsa (+ ok. 68)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG