WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

5 maja
Bazylika metropolitalna w Przemyślu

Zobacz także:

Diecezja przemyska została utworzona przez Grzegorza IX w roku 1375. Jej pierwszym pasterzem był biskup Iwan. Jego siedzibą mógł być Przemyśl, Krosno lub Rzeszów. Początkowo diecezja podlegała bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Następcą biskupa Iwana w Przemyślu został dominikanin Mikołaj, zwany Rusinem (Nicolaus Rutenus), przeor dominikańskiego klasztoru w Sandomierzu, pochodzący zapewne z diecezji przemyskiej. Jego nominacja na biskupa przemyskiego nastąpiła za życia papieża Klemensa VI (14 maja 1352).

abp Adam Szal, metropolita przemyski 25 marca 1992 r. św. Jan Paweł II dokonał reorganizacji administracji kościelnej na ziemiach polskich. Bullą Totus Tuus Poloniae Populus ustanowił między innymi nową metropolię przemyską. W jej skład weszły: archidiecezja przemyska oraz nowo utworzone diecezje: rzeszowska i zamojsko-lubaczowska. Obecnie metropolitą przemyskim jest abp Adam Szal. W archidiecezji pracują także biskupi pomocniczy Krzysztof Chudzio i Stanisław Jamrozek oraz senior, abp Józef Michalik.
Archidiecezja przemyska zajmuje obszar blisko 10 tys. km kwadratowych i jest zamieszkana przez ok. 820 tys. osób. W 391 parafiach podzielonych na 41 dekanatów pracuje ponad 960 księży diecezjalnych i ok. 190 kapłanów zakonnych. Patronami archidiecezji są: Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski, św. Jan z Dukli, św. Dobry Łotr, św. Józef Sebastian Pelczar oraz bł. Jan Balicki.

Św. Jan Paweł II, podczas swojej pierwszej w dziejach archidiecezji przemyskiej wizyty w Rzeszowie i Przemyślu (2 czerwca 1991 r.), nawiedził katedrę przemyską, a także wyniósł do chwały ołtarzy jednego z ordynariuszy tej diecezji - biskupa Józefa Sebastiana Pelczara (1900-1924). 10 czerwca 1997 roku kanonizował w Krośnie patrona diecezji, św. Jana z Dukli, a podczas pielgrzymki do Ojczyzny w roku 2002 w dniu 18 sierpnia na krakowskich Błoniach beatyfikował ks. Jana Balickiego. W katedrze przemyskiej papież powiedział:

Z wielką miłością ogarniam sercem i spojrzeniem Przemyśl, prastary gród nad Sanem. Poprzez stulecia dziejów, które tutaj się zapisały, polecam Bożej Opatrzności miasto, ziemię, diecezję, biskupów i lud Boży obu obrządków, lud, spośród którego "został wzięty" kapłan i biskup, aby jako błogosławiony nadal mógł "wzrastać wśród ludu swego".
Niech tu, w tej diecezji, kształtuje się wzór współżycia i jedności w pluralizmie. Niech tu rośnie chrześcijańska cywilizacja miłości. Niech miłość, życzliwość i wzajemne zrozumienie okażą się silniejsze od wszelkich sztucznych podziałów i przeciwności. Te trudne sprawy składamy Bogu za wstawiennictwem błogosławionego Józefa Sebastiana, syna i pasterza tego Kościoła, tej przemyskiej diecezji.


Archikatedra przemyska Obecna bazylika archikatedralna obrządku łacińskiego jest budowlą trzynawową o wystroju barokowym zespolonym z gotyckim prezbiterium. Rozpoczęcie budowy pierwszej katedry przypadło na lata zarządu diecezją przemyską przez biskupa Mikołaja Błażejowskiego (1452-1474). Na skutek kłopotów finansowych udało mu się ukończyć jedynie prezbiterium, po czym na wiele lat budowa została wstrzymana. Prace wznowiono pod koniec XV wieku - w ich wyniku wymurowano nawę główną, a całość budowli pokryto dachem. W czasie jednego z licznych w owym czasie napadów Tatarów na miasto w 1495 roku wybuchł wielki pożar, który zniszczył dopiero co ukończoną świątynię. Na początku XVI w. podjęto prace remontowe. Wobec powtarzających się na początku XVI wieku zbrojnych napadów na miasto, katedrze nadano charakter obronny. Ostatecznie wykończono kościół w roku 1549. XVII wiek, ze względu na liczne wojny, nie sprzyjał pracom przy rozbudowie miasta i jego kościołów. Dopiero przemyski ordynariusz Aleksander Antoni Fredro (1724-1734) rozpoczął wielki remont świątyni katedralnej. Po zawaleniu się jej sklepienia w 1732 r. ostateczną odbudowę ukończono w 1744 r. Kościołowi przywrócono poprzednie wezwanie Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych i św. Jana Chrzciciela. Czas zaborów przyniósł kilkakrotne rekwizycje majątku katedry. Kolejne przebudowy i remonty miały miejsce na przełomie XIX i XX w.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Archidiecezja przemyska
Serwis internetowy
ks. dr Henryk Borcz
Historia archidiecezji przemyskiej
Parafia Archikatedralna w Przemyślu
Serwis internetowy
Parafia Archikatedralna w Przemyślu
Historia bazyliki archikatedralnej
Janusz Motyka
Katedra w Przemyślu - 1000 lat dziejów
 
Jan Paweł II
Przemówienie w czasie nawiedzenia katedry
Przemyśl, 2 czerwca 1991 r.
Jan Paweł II
Beatyfikacja Józefa Sebastiana Pelczara
Rzeszów, 2 czerwca 1991 r.
Jan Paweł II
Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański"
Rzeszów, 2 czerwca 1991 r.
Jan Paweł II
Słowo wygłoszone w czasie nawiedzenia grobu
bł. Jana z Dukli
Dukla, 9 czerwca 1997 r.
Jan Paweł II
Homilia w czasie kanonizacji bł. Jana z Dukli
Krosno, 10 czerwca 1997 r.
Jan Paweł II
Bądźmy świadkami miłosierdzia
Msza na krakowskich Błoniach, 18 sierpnia 2002 r.
 
Adam Bujak
Polska szlakiem Jana Pawła II

Autor albumu zdecydował się spojrzeć na Polskę niejako oczami Jana Pawła II. Trasę tej podróży wytyczył on sam - pokazujemy bowiem 60 miejscowości, które miały szczęście gościć Ojca Świętego w czasie Jego pontyfikatu. Ukazane są w albumie w takiej kolejności, w jakiej Ojciec Święty udawał się do nich w swoich pielgrzymkach apostolskich - poza Krakowem, który zamyka album.
Adam Bujak
Pielgrzymki polskie
Kronika podróży papieskich do Ojczyzny 1979-2002

To wzruszająca kronika wspólnej drogi wielkiego Duszpasterza i Jego rodaków przez 25 lat pontyfikatu. Są tu wszystkie miejsca, które Jan Paweł II odwiedzał, przypomniano każde nauczanie, które do nas kierował. Wielki artystyczny dokument czasu, jakiego dotychczas w tysiącletnich dziejach Polski nie było.
Elżbieta Dzikowska
Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce!
Południowy wschód

Południowy wschód to ziemia magiczna. Niepowtarzalny urok Bieszczadów nie tylko złoto-czerwoną jesienią, ale nawet zimą, bo tu zawsze śnieg i słońce. Wspaniałe miasta Sanok, Przemyśl, Tarnów, Sandomierz, Zamość.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Hildesheim, w Niemczech - św. Gotarda, biskupa. Wyświęcony przez św. Wolfganga z Ratyzbony, został opatem w Niederalteich. Od roku 1022 do 1038 rządził Kościołem w Hildesheim. Kaplica wybudowana w Alpach ku jego czci dała początek znanym nazwom miejscowym.

oraz:

bł. Benwenuta z Recanati, mnicha (+ 1289); św. Eulogiusza, biskupa Edessy (+ 383); św. Eutymiusza, męczennika (+ 305); św. Geruncjusza z Mediolanu, biskupa (+ V w.); św. Hilarego, biskupa Arles (+ 449); świętych męczenników: Ireneusza, Peregryna i Ireny (+ ok. 300); św. Jowiniana (+ ok. 260); św. Maksyma, biskupa Jerozolimy (+ ok. 350); św. Sacerdota, biskupa (+ VI w.); św. Teodora, biskupa Bolonii (+ VI w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG