WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

3 maja
Święty Teodozy Peczerski, opat

Zobacz także:

Święty Teodozy Peczerski
Teodozy urodził się w 1029 roku w Wasilkowie koło Kijowa. Jego rodzina była dobrze sytuowana. Jako młodzieniec, pragnąc życia doskonalszego, został uczniem św. Antoniego, ascety ruskiego, który miał swoją pustelnię koło Kijowa. Kiedy jednak Antoni opuścił to miejsce, aby samemu na pustkowiu prowadzić życie bogobojne, Teodozy pozostał wraz z jego uczniem, igumenem, czyli przełożonym klasztoru, Barlaamem. Po jego śmierci Teodozy został głową zakonnej wspólnoty (1062). Pod jego mądrymi rządami klasztor pęczniał od mnichów, gdyż stale napływali nowi kandydaci. Teodozy wystawił murowany klasztor z kościołem pw. Zaśnięcia Dziewicy Maryi.
Nowością dotąd na Rusi niespotykaną było to, że opat nadał klasztorowi regułę pisaną, której autorem był patriarcha Konstantynopola, Aleksy Studyta (1025-1043). Reguła ta stała się odtąd obowiązująca dla wszystkich klasztorów ruskich. Dlatego Teodozego zwykło się nazywać "św. Benedyktem Rusi". Z biegiem lat Ławra Peczerska koło Kijowa stała się największym ośrodkiem mnichów.
Pierwszy żywot Teodozego ukazał się zaledwie 12 lat po jego śmierci. Jest więc jak najbardziej wiarygodny. Jego autorem jest znany historyk ruski, Nestor, który około roku 1084 był mnichem w ławrze, w opactwie pod Kijowem, które założył właśnie Teodozy.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Jarosław Charkiewicz
Teodozy Kijowsko-Pieczerski
deon.pl
Teodozy Pieczerski
ks. Adam Stefanowicz
Święci Antoni i Teodozjusz Pieczerscy
Miejsca Święte
Matka Monastyrów - Ławra Peczorska
Ex itinere
Kijów: baśniowe sacrum - Ławra Peczerska
travelin.pl
Ławra Peczerska (obecnie)
 
Juan Maria Laboa
Mnisi Wschodu i Zachodu
Historia monastycyzmu chrześcijańskiego

Atlas jest próbą całościowego przedstawienia fenomenu życia zakonnego w chrześcijaństwie. Autorzy śledzą kolejne fazy rozwojowe monastycyzmu od starożytnych początków po czasy współczesne. Zwracają uwagę na punkty zwrotne, postaci wielkich reformatorów, opisują formacje i nurty.
o. Piotr Ryszard Pawlik OFMConv
Mniszki? Mnisi? Ale jacy?
Studium monastycyzmu w myśli teologicznej

Kim jest mnich? Kim ma być, kim stawać się, aby spełnił swoje powołanie? Jakie jest jego miejsce w Kościele? Te pytania podjął O. Pawlik.
Giovanni Filoramo
Chrześcijaństwo. Leksykon

W tomie analizowane i szczegółowo porównywane są trzy największe odmiany chrześcijaństwa: katolicyzm, protestantyzm i prawosławie. Poznajemy początki całego chrześcijaństwa, a następnie powstawanie i rozprzestrzenianie się tych trzech wyznań, ich doktrynalne i teologiczne podstawy, obrzędy, miejsca kultu, święta i hierarchię. Autor przedstawia te skomplikowane zagadnienia w sposób niezwykle frapujący i przystępny.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
świętych męczenników Aleksandra, Ewencjusza i Teodula (+ ok. 119); świętych męczenników: Aleksandra, żołnierza, i Antoniny, dziewicy (+ pocz. IV w.); świętych męczenników Diodora i Rodopiana (+ 305); św. Juwenalisa z Narni, biskupa (+ 376); świętych męczenników: małżonków Tymoteusza i Maury (+ 286)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG