WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

30 kwietnia
Święty Aldobrand, biskup

Zobacz także:

Święty Aldobrand
Aldobrand urodził się w 1164 r. Co do miejsca jego narodzin - zdania są podzielone; jedni twierdzą, że przyszedł na świat w Sorrivoli w diecezji Cesena, inni wskazują na region Sarsina-Galeata. Z pewnością kształcił się w Rawennie (1199 r.). Po kilkunastu latach został wybrany proboszczem katedry w Rimini; pełnił ten urząd od 1212 do 1218 r.
Wskutek zatargu z patarami (radykalny ruch w Lombardii, występujący przeciwko konkubinatowi wśród duchowieństwa, symonii i gromadzeniu majątków w beneficjach) musiał opuścić miasto. W 1228 r. został biskupem Fossombrone. Od razu przystąpił do budowy nowej katedry; przed śmiercią zdołał ją prawie w całości ukończyć.
Zmarł 30 kwietnia 1247 r. Jego ciało złożono w urnie pod ołtarzem w wybudowanej przez niego katedrze.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2024


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Evorea, w greckim Epirze - św. Donata, biskupa. Żył w czasach cesarza Teodozjusza, a zmarł zapewne po roku 388. Czczony jako cudotwórca, rychło stał się patronem kraju.

oraz:

świętych męczenników z Kordoby: Amatora, prezbitera, Piotra, mnicha, i Ludwika (+ 855); bł. Benedykta z Urbino, prezbitera i zakonnika (+ 1625); św. Erkonwalda, biskupa Londynu (+ 693); św. Kwiryna, męczennika (+ III w.); św. Maksyma, męczennika w Efezie (+ ok. 250); świętych męczenników Mariana i Jakuba, diakona (+ 259); św. Pomponiusza, biskupa (+ 536); św. Wawrzyńca, prezbitera i męczennika (+ ok. 397); św. Zofii, dziewicy i męczennicy (+ 250)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG