WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

9 kwietnia
Święty Gaucheriusz, prezbiter

Zobacz także:

Święty Gaucheriusz
Gaucheriusz (Walter) urodził się w Meulan-sur-Seine we Francji. Otrzymał staranne chrześcijańskie wychowanie oraz klasyczne wykształcenie. Kiedy przyjął święcenia kapłańskie, poczuł wielką tęsknotę za życiem pustelniczym. Porzucił świat i razem ze swoim przyjacielem Germondem zamieszkiwał w regionie Limoges, gdzie prowadzili samotne życie. Z biegiem czasu zaczęła tworzyć się wokół nich wspólnota, której Gaucheriusz nadał regułę św. Augustyna i wybudował dla niej klasztor w Aureil. Wspólnota ta wydała wielu świętych i uczonych mężów, między innymi św. Lamberta, Faucheriusza i Stefana z Grammont.
Gaucheriusz zmarł w wieku 80 lat w roku 1140 w Aureil na skutek upadku z konia. Kanonizowano go w 1194 r.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

deon.pl
Gaucheriusz z Aureil

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Mezopotamii - św. Heliodora, biskupa. Został uwięziony przez siepaczy króla Persów Sapora II. Stało się to prawdopodobnie w roku 355.

W Mons, w belgijskiej Hannonii - św. Waldetrudy. Córka świętych rodziców i matka czworga świętych dzieci, długo spełniała swe obowiązki rodzinne. Potem usunęła się na ubocze i żyła samotnie. Jej pustelnia stała się z czasem zalążkiem żeńskiego opactwa. Wokół niego to wyrosło potem miasto Mons. Święta zmarła w roku 688. Mons uważa ją za swą patronkę i po dziś dzień czci barwnymi procesjami.

W Savigliano, w Piemoncie - bł. Antoniego Pavoni, dominikanina. Był inkwizytorem, a następnie przeorem. Wysyłany na nawrócenie waldensów, przemierzał Piemont, głosząc wszędzie żarliwe kazania. Podobno dobrze przewidział swą śmierć i dlatego na czas udał się m.in. do balwierza. Zginął pod murami kościoła, w którym dopiero co wygłosił kazanie. Stało się to w roku 1374. Spontanicznie wzywany przez wiernych, miał wspomóc jakiegoś szlachcica w odnalezieniu doniosłego dokumentu; to właśnie wydarzenie sprawiło, że wzywano go zwłaszcza w czasie zguby, co potem przeniesione zostało na innego Antoniego - sławnego kaznodzieję z Padwy.

oraz:

św. Akacjusza, biskupa (+ V w.); św. Eupsychiusza z Cezarei Kapadockiej, męczennika (+ ok. 362); św. Hugona, biskupa Rouen (+ 730); św. Marcelego, biskupa Digne (+ 474)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG