WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

26 marca
Święty Dobry Łotr

Zobacz także:

Święty Dobry Łotr
Święty Dyzmas (w prawosławiu Rach) to jeden z dwóch łotrów, powieszonych na krzyżu obok Jezusa. Informację o nim przekazuje św. Łukasz w swojej Ewangelii. Kiedy drugi z ukrzyżowanych z Jezusem łotrów urągał Mu, Dyzmas skarcił go mówiąc, że oni umierają słusznie, za swe zbrodnie, ale Jezus nic złego nie uczynił. Zwrócił się do Jezusa, prosząc, żeby wspomniał na niego, kiedy już przyjdzie do swego królestwa. A Jezus obiecał Dobremu Łotrowi - bo tak go od tego czasu nazywamy - że jeszcze dziś będzie z Nim w raju. Był to pierwszy swoisty akt kanonizacji, którego jeszcze na Krzyżu dokonał Chrystus.

O Dobrym Łotrze pisało wielu Ojców Kościoła i świętych. Jego imię - Dyzmas - pochodzi z pism apokryficznych. Kościół wschodni czci go nawet jako męczennika. W Bolonii, w kościele św. Witalisa i w bazylice św. Stefana, oddawano cześć częściom krzyża, na którym Dobry Łotr miał ponieść śmierć. Pielgrzymi, udający się do Ziemi Świętej, chętnie nawiedzali miejscowość Latrum w pobliżu Emaus, która im przypominała postać Dobrego Łotra.

Dobry Łotr jest symbolem Bożego Miłosierdzia; pokazuje, że nawet w ostatniej chwili życia można jeszcze powrócić do Boga. Św. Dyzmas jest patronem Gallipoli (Apulii), skruszonych złodziejów, więźniów, umierających, skazanych na śmierć i dobrej śmierci oraz kapelanów więziennych, pokutujących i nawróconych grzeszników. Stanowi wzór doskonałego żalu za grzechy.

W ikonografii przedstawiany jest jako młodzieniec, również w wieku dojrzałym, a nieraz też jako starzec. Jego strojem jest opaska na biodrach lub krótka tunika. Atrybutami św. Dyzmy są krzyż, łańcuch, maczuga, miecz lub nóż.

Warto wiedzieć, że dolna (trzecia) ukośna belka prawosławnego krzyża symbolizuje skazańców ukrzyżowanych z Chrystusem. Jej prawy kraniec, uniesiony do góry, wskazuje niebo, do którego poszedł Dobry Łotr. Lewy kraniec wskazuje piekło, do którego trafił ten, który nie wyraził skruchy.

Episkopat Polski zdecydował w 2009 r, że dzień wspomnienia św. Dobrego Łotra obchodzony jest w Polsce jako Dzień Modlitw za Więźniów.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Benedykt XVI
Zawsze w rękach Boga
Audiencja generalna, 15 lutego 2012 r.
Benedykt XVI
Jezus przyjmuje z "tronu" krzyża każdego człowieka
Anioł Pański, 21 listopada 2010 r.
Parafia św. Zygmunta w Ślomczynie
Św. Dyzmas
niedziela.pl
"Dobry łotr" - Dyzmas
KAI
Różaniec dobrego łotra
ks. Henryk Witczyk
Dziś ze Mną będziesz w raju
Arkadiusz Nocoń
Dobry Łotr (format Real Audio)

Część pierwsza
Część druga
Stanisław Tasiemski OP
Sumienie pod krzyżem (format audio)
ks. Antoni Tatara
Św. Dobry Łotrze! Czy Ty naprawdę jesteś dobry?
Arkadiusz Bednarczyk
Późne nawrócenie
Wspólnota św. Dobrego Łotra w Radomiu
Nasz patron
Wspólnota św. Dobrego Łotra w Warszawie
Święty Dobry Łotr
Tygodnik Opoczyński
Święty Dobry Łotr
ks. Stanisław Zbojnowicz
Dobry Łotr - zapomniany święty
Bez sloganu
Czy dobry łotr słyszał wcześniej o Jezusie?
(format video)
 
Biuro Prasowe KEP
Dzień Modlitw za Więźniów
Biuro Prasowe KEP
Wspomnienie Dobrego Łotra
dniem modlitw za więźniów
Biuro Prasowe KEP
Dzień Dobrego Łotra
 
André Daigneault
Dobry Łotr. Tajemnica miłosierdzia

Dobry Łotr to "święty złodziej", który ukradł niebo. Jezus zbawia człowieka o szokującej przeszłości, byśmy zobaczyli, że ostatnie słowo zawsze należy do miłości i że nadzieja zbawienia pojawić się może w najmniej oczekiwanych okolicznościach. Książka dla wszystkich, którzy zmiażdżeni własną niewiarą i grzechem sądzą, że zmarnowali swoje życie.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W starożytnym Sirmium, Sremskiej Mitrovicy, w Serbii - męczenników Montana i Maksymy. W czasie prześladowania ratowali się ucieczką. Pochwycono ich i wówczas Montana wrzucono do rzeki. Jaką śmiercią zginęła Maksyma, nie wiemy.

oraz:

św. Eutychiusza z Aleksandrii, męczennika (+ VI w.); św. Feliksa, biskupa Trewiru (+ ok. 400); św. Kastula, męczennika (+ pocz. IV w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG