WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

17 marca
Święta Gertruda, ksieni

Zobacz także:

Święty Patryk
Gertruda urodziła się w Nivelles w 626 roku. Była córką króla Pepina i św. Idubergi. Jej matka po śmierci męża założyła klasztor żeński, do którego wstąpiła wraz z córką. Z czasem Gertruda, pełna gorliwości i miłosierdzia, została w nim ksienią. Dzięki jej wysiłkom klasztor zasłynął jako ośrodek promieniujący wiedzą i kulturą. Po śmierci matki przekazała władzę następczyniom, a sama oddała się modlitwie, postom i umartwieniom. Taki tryb życia osłabił ją szybko.
Zmarła 17 marca 659 roku podczas słuchania Mszy św. Jest patronką miast Landen i Nivelles, pielgrzymów, podróżujących, ogrodników, szpitali oraz opiekunką kotów. Wzywana do obrony przed plagą szczurów i myszy polnych.

W ikonografii Święta przedstawiana jest w uroczystych szatach z koroną książęcą na głowie albo w stroju benedyktyńskiej ksieni, z pastorałem. Jej atrybuty: korona, model kościoła, a także szpitala, otwarta księga, mysz na książce lub u stóp.
W Krakowie istniał niegdyś kościół pw. św. Gertrudy z Nivelles, ufundowany w XV w. przez Mikołaja Wierzynka, rajcę miejskiego. Przy kościele znajdował się cmentarz, na którym grzebano skazańców ściętych mieczem katowskim, którzy przed egzekucją odbyli spowiedź. Kościół był nieduży, mieścił około 100 osób. Został zamknięty w 1810 roku, a zburzony w 12 lat później. Wezwanie kościoła przetrwało w nazwie ulicy św. Gertrudy.

Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Święci Pańscy
Św. Gertruda z Nivelles
ks. Władysław Hozakowski
Święta Gertruda, dziewica i ksieni
Polonia Christiana
Św. Gertruda z Nivelles
Święci w Polsce i ich kult w świetle historii
Gertruda z Nijvel
deon.pl
Gertruda z Nijvel (Nivelles)
 
o. Bruno Secondin
Otwarte horyzonty
Symbolika, wzorce i wyzwania życia konsekrowanego

Życie zakonne przeżywa obecnie okres głębokich i szybkich przemian, których powodem są poszukiwania wewnętrznej autentyczności i nowej twórczej wierności poszczególnych instytutów, jak również kontekst społeczny i eklezjalny.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Chalon-sur-Saone - św. Agrykoli, biskupa. Był współczesnym Grzegorzowi z Tours, który też sporo o nim opowiadał. Brał udział w kilku synodach, a diecezją rządził około 30 lat. Zmarł w roku 580, gdy miał ponad 80 lat.

oraz:

św. Pawła z Cypru, męczennika (+ ok. 760)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG