WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

9 marca
Święty Dominik Savio

Zobacz także:

Święty Dominik Savio
Dominik urodził się w wiosce Riva di Chieri w Piemoncie w 1842 r. Jego ojciec był rzemieślnikiem, a matka krawcową. Rodzice wychowywali dzieci w głębokim poszanowaniu religii. Dominik już jako pięcioletni chłopiec służył do Mszy św., co wymagało od niego dużego samozaparcia, bo Eucharystię sprawowano wówczas tylko rano. Podobno, nie mając zegarka, wiele razy przychodził za wcześnie i modlił się klęcząc przed zamkniętymi drzwiami kościoła. Po Mszy uczył się w szkole prowadzonej przez proboszcza. Gdy zakończył w niej edukację, przeniósł się do kolejnej szkoły, do której musiał codziennie chodzić 8 km pieszo. Mawiał, że w drodze towarzyszą mu Jezus, Maryja i Anioł Stróż.
Dnia 8 kwietnia 1849 roku, w Wielkanoc, przyjął pierwszą Komunię świętą. Ze strony księdza proboszcza był to akt wielkiej odwagi, gdyż w owych czasach panowało przekonanie, że do sakramentów należy dopuszczać w wieku znacznie późniejszym. O dojrzałości duchowej Dominika świadczą postanowienia, jakie napisał z okazji tej uroczystości w swojej książeczce do nabożeństwa:

1) będę często spowiadał się i komunikował, ilekroć mi na to zezwoli mój spowiednik,
2) będę święcił dzień święty,
3) moimi przyjaciółmi będą Jezus i Maryja,
4) raczej umrę aniżeli zgrzeszę.

Mając 12 lat, Dominik spotkał św. Jana Bosko, który przyjął go do swego oratorium w Turynie. Nawiązała się między nimi szczególna duchowa więź.

Pewnego dnia Jan Bosko miał do chłopców kazanie, w którym rozwinął trzy myśli:

1) jest wolą Bożą, byśmy się stali świętymi;
2) łatwo to można osiągnąć;
3) w niebie czeka wielka nagroda dla tego, kto zostanie świętym.

Dominik zwrócił się wtedy do księdza Bosko z tymi słowami: "Czuję potrzebę i pragnienie, aby zostać świętym. Nie myślałem nigdy, że jest to takie łatwe. Muszę zostać świętym. Niech mi ksiądz w tym dopomoże". Na to wielki pedagog dał chłopcu taką odpowiedź: "Bądź zawsze wesoły, spełniaj dobrze swoje obowiązki i pomagaj kolegom".
Dominik swoją postawą dawał przykład innym chłopcom. Podejmował wiele inicjatyw, żeby pomagać tym, którzy gorzej uczyli się i robili mniejsze postępy na drodze duchowej. Był "prawą ręką" ks. Bosko. W bardzo młodym wieku otrzymał dar kontemplacji, ekstazy i inne nadprzyrodzone dary. Pewnego dnia zapukał do pokoju Jana Bosko błagając go, by natychmiast szedł z nim. Zaprowadził go do mieszkania umierającego protestanta, który pragnął pojednać się z Bogiem. Odległość od oratorium była znaczna. Dla św. Jana Bosko pozostało na zawsze zagadką, skąd Dominik dowiedział się o tym protestancie i o miejscu jego zamieszkania, skoro tu nigdy nie bywał. Nie wypadało zaś chłopca o to pytać. Kiedy indziej Dominik stanął przed bramą jednego domu i zadzwonił. Gdy mu otwarto, zapytał, kto tu umiera. Zaprzeczono, a gdy na jego naleganie zaczęto wypytywać po mieszkaniach, znaleziono samotną, umierającą staruszkę.
Późną jesienią roku 1856 r. Dominik zaczął odczuwać wysoką gorączkę, gnębił go silny, uporczywy kaszel. Jan Bosko wezwał lekarza. Ten orzekł chorobę płuc, bardzo już zaawansowaną, i polecił, by chłopca natychmiast odesłać do rodzinnych stron. Kiedy Dominik żegnał św. Jana Bosko i kolegów, ze łzami w oczach powiedział: "Ja już tu nie wrócę".
Dominik zmarł 9 marca 1857 roku, w wieku zaledwie 15 lat, zaopatrzony sakramentami świętymi. W chwili śmierci miał powiedzieć do swojego ojca, który modlił się z nim, że widzi "piękne rzeczy". Jego relikwie są w Turynie, w bazylice Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w pobliżu relikwii św. Jana Bosko. Śmierć nie rozłączyła duchowego ojca i syna.
Mimo bardzo młodego wieku, pośród zwyczajnych obowiązków codzienności, przebywając między rówieśnikami, Dominik Savio osiągnął świętość. Jej rozumienie zawarł w liście do przyjaciela: "Tu, na ziemi, świętość polega na tym, aby stale być radosnym i wiernie wypełniać nasze obowiązki". Pius XI powiedział o nim: "Mały święty, ale gigant ducha". Beatyfikowany w 1950 roku, kanonizowany w 1954. Dominik Savio to najmłodszy wyznawca, jakiego kanonizował Kościół. Jest patronem ministrantów i młodzieży.

Ikonografia ukazuje Świętego z lilią lub z krzyżem w dłoni. Czasami stoi przed statuą Matki Bożej. Bywa przedstawiany z aniołem.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

ks. Pascual Chavez
Przesłanie Przełożonego Generalnego Salezjanów
z okazji 150. rocznicy śmierci św. Dominika Savio
ks. Marek Chmielewski SDB
Dominik Savio - bardzo bliski święty
ks. Tarsycjusz Sinka CM
Św. Dominik Savio
Marek Wójtowicz SJ
Spragniony świętości
Mały Gość
Św. Dominik Savio (format audio)
Bogusław Bajor
Św. Dominik Savio - gigant ducha
angelus.pl
Dominik Savio - Święty od kołysek
Aleksander Krawyciński
Święty Dominik Savio
ks. Marek Wójtowicz SJ
Przyjaciel Jezusa i Maryi
Monika Kacprzak
Mały wielki święty, Dominik Savio
Peter Lappin
Dominik Savio - nastoletni święty. Łowca dusz
 
św. Jan Bosko
Życie Świętego Dominika Savio

Książka jest kolejnym wznowieniem biografii św. Dominika Savio napisanej przez św. Jana Bosko. Stanowi prawdziwy klejnot pedagogii chrześcijańskiej i ascetycznej, dokument świadczący o wielkiej wartości szkoły Świętego Wychowawcy.
Teresa Jankowska
Niezwykłe pragnienie świętości
Święty Dominik Savio

Okazuje się, że drogę do świętości można przejść bardzo szybko. Ksiądz Bosko, przeglądając spisane na kartkach pragnienia swoich wychowanków, natrafił na nietypowe: Proszę pomóc mi zostać świętym! Dominik Savio uświęcił się, mając zaledwie piętnaście lat. Ale skoro tak bardzo pragnął świętości, czy Pan Bóg mógłby mu jej odmówić?
praca zbiorowa
Rok z Dominikiem Savio. Posłanie do chłopców

Książka ta może służyć jako pomoc w kształtowaniu osobowości w grupie młodszych nastolatków. Tą pomocą będzie dla Was przejście od wędrówki po domach, w których św. Dominik Savio spędził dzieciństwo i lata młodzieńcze, aż do uczestnictwa i naśladowania jego duchowości.
Zdzisław Brzęk SDB
Śladami św. Dominika Savio

Autor zaprasza czytelnika do wędrówki śladami św. Dominika Savio; jako przewodnik w tej wędrówce odkrywa najpierw rodzinne strony, w których urodził się i dojrzewał święty chłopiec, wprowadza w klimat i obyczajowość ówczesnych czasów, kiedy on żył, oraz prezentuje obecny stan tych miejsc. Dzięki temu wyraźniej ukazana jest duchowa droga Dominika do świętości.
Teresio Bosco
Święty Dominik Savio

Autor pracował długo nad dokumentami, opisującymi życie Dominika Savio, umiłowanego wychowanka księdza Bosko. Napisał o Dominiku wiele pozycji. Opisana historia życia młodego chłopca została wydana już w ponad dziesięciu różnych językach.
Teresio Bosco
Święty Dominik Savio. Portret z bliska

Święty Dominik opisany przez najbliższych. Dane zebrane z akt procesu kanonizacyjnego.
Anna Matusiak
Święty Dominik Savio. Radosny patron ministrantów

Jest to opowieść dla dzieci o św. Dominiku Savio. Zawiera kolorowe ilustracje.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Bolonii - św. Katarzyny. Córka profesora tamtejszego uniwersytetu, wcześnie zdobyła wykształcenie i postąpiła w znajomości spraw duchownych. Wcześnie też przylgnęła do ideałów franciszkańskich. Cieszyła się już wtedy niezwykłymi darami Bożymi. Obdarowana nimi, przepowiedziała podobno upadek Konstantynopola. Przez jakiś czas była mistrzynią nowicjatu, a potem przeoryszą. Przepowiedziała też dokładnie kres swego życia. Zmarła w roku 1463. Kanonizował ją w roku 1712 Klemens XI.

oraz:

świętych męczenników Cyriona i Kandyda (+ ok. 320); św. Grzegorza, biskupa (+ 394); św. Pacjana z Barcelony, biskupa (+ 390)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG