WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

8 marca
Bazylika katedralna w Pelplinie

Zobacz także:

Bazylika katedralna w Pelplinie
Diecezja pelplińska powstała na mocy bulli św. Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus z 25 marca 1992 r. Wcześniej jej tereny znajdowały się w obrębie utworzonej w 1243 r. diecezji chełmżyńskiej. Od 1821 r. jej stolicą był Pelplin.
Katedrą diecezji jest bazylika pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, będąca częścią bardzo starego opactwa cystersów (datującego się na XIII w.). Opactwo to wzbudzało uznanie i podziw wielu ważnych osobistości, m.in. polskich władców, którzy w nim gościli: Zygmunta III Wazy wraz z królewiczem Władysławem, Jana III Sobieskiego z Marysieńką i królewiczem Jakubem oraz królowej Eleonory.

bp Ryszard Kasyna, ordynariusz pelpliński
Ordynariuszem tej diecezji jest bp Ryszard Kasyna. Pomaga mu biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj oraz biskup-senior Piotr Krupa. Na terytorium blisko 13 tys. km kw. zamieszkałym przez ok. 760 tys. osób w 290 parafiach pracuje ok. 590 księży diecezjalnych i 90 zakonnych. Patronami diecezji są św. Wawrzyniec, diakon i męczennik, oraz św. Bernard z Clairvaux.
Najważniejszym wydarzeniem w dziejach diecezji pelplińskiej była wizyta św. Jana Pawła II w Pelplinie 6 czerwca 1999 r. Podczas odprawionej tam Mszy św. Ojciec Święty przypominał m.in.:

Jan Paweł w Pelplinie, 06.06.1999 Długa jest tradycja słuchania słowa Bożego na tych ziemiach i długa jest tradycja świadectwa dawanego Słowu, które w Chrystusie stało się Ciałem. Idzie ona przez stulecia. W tę tradycję wpisuje się także nasz wiek. Wymownym i tragicznym symbolem tej ciągłości była tak zwana "pelplińska jesień", której 60-lecie przypada w tym roku. Wówczas, 24 mężnych kapłanów - duszpasterzy, profesorów seminarium duchownego i pracowników kurii biskupiej - okupiło swoją wierność posłudze Ewangelii ofiarą cierpienia i śmierci. A cały czas okupacji wydarł tej pelplińskiej ziemi 303 duszpasterzy. Za cenę własnego życia heroicznie nieśli Chrystusowe orędzie nadziei w dramatycznym okresie wojny i okupacji. Jeżeli dziś wspominamy tych kapłanów męczenników, to dlatego, że z ich ust nasze pokolenie słuchało Słowa Bożego i dzięki ich ofierze doświadczało i doświadcza Jego mocy.Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Dunwich, w Anglii - św. Feliksa, biskupa. Uchodzi on za apostoła Anglów wschodnich. Zmarł w roku 648.

W Korei - świętych Franciszka-Szymona Berneux i Antoniego Daveiny, biskupów, oraz 22 towarzyszy, chrześcijan koreańskich, którzy dostąpili męczeństwa w roku 1866.

oraz:

świętych męczenników Apoloniusza, diakona, i Filemona (+ 511); świętych męczenników Ariana i Teotyka (+ ok. 311); św. Juliana, biskupa (+ 690); św. Poncjusza z Kartaginy, diakona i męczennika (+ 260)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA | ANKIETA | LINKI | WASZE LISTY | CO NOWEGO?

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG