WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

5 stycznia
Święty Karol Houben, prezbiter

Zobacz także:

Święty Karol Houben
Jan Andrzej Houben urodził się 11 grudnia 1821 r. w Munstergeleen (Holandia). Od młodości myślał o kapłaństwie. W czasie służby wojskowej usłyszał o pasjonistach i postanowił do nich wstąpić. Otrzymał zakonne imię Karol. W 1851 r., w wieku 30 lat, wyjechał do Anglii, gdzie pasjoniści otworzyli trzy placówki. W sześć lat później przeniesiono go na Mount Argus pod Dublinem.
Na ambonę wstępował dość rzadko, bo nie znał zbyt dobrze języka angielskiego. Ceniono go natomiast jako wytrawnego kierownika sumień. Był także wielkim mężem modlitwy. Długo chorował, mimo to nie stronił od umartwień.
Zmarł 5 stycznia 1893 r. Mieszkańcy Dublina i okolic otoczyli go czcią należną świętym. Jego beatyfikacji dokonał św. Jan Paweł II w 1988 r., a w 2007 r. papież Benedykt XVI ogłosił go w Rzymie świętym Kościoła.Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Todi - bł. Rogera, jednego z pierwszych towarzyszy Franciszka Serafickiego. Roger odznaczał się zwłaszcza czynną miłością bliźniego. Zmarł w roku 1237.

oraz:

św. Emiliany, dziewicy (+ VI w.); bł. Piotra Bonilli, prezbitera i zakonnika (+ 1935); św. Telesfora, papieża i męczennika (+ 136)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG