WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

14 czerwca
Święty Metody Wyznawca, patriarcha

Zobacz także:

Święty Metody Wyznawca
Metody urodził się w 797 r. w Syrakuzach na Sycylii w zamożnej rodzinie. Wcześnie wstąpił do zakonu. Wybudował klasztor na wyspie Chios. Wezwany przez ówczesnego patriarchę Konstantynopola, św. Nicefora, był wkrótce świadkiem jego wygnania. Szerzyła się wówczas herezja tzw. ikonoklastów (obrazoburców), którzy mając za sobą cesarza Leona V Armeńczyka, prześladowali czcicieli ikon. Metody został wysłany do Rzymu, aby powiadomić o tym papieża. Po powrocie uwięziono go, poddano chłoście i zesłano na 7 lat na wyspę Antigoni na Morzu Czarnym.
W roku 842, kiedy objęła tron cesarzowa Teodora, wezwała Metodego z wygnania i powołała go na stolicę patriarchy. Wtedy Metody zwołał sobór, który w pełni potwierdził prawo oddawania czci świętym obrazom. Do pomocy zaprosił św. Symeona z Lesbos i św. Michała Sincello. Żył w wielkiej przyjaźni ze świętymi: Naukracjuszem i Teofanem Grapto. Dla wynagrodzenia Matce Bożej za zniewagi, wyrządzone Jej wizerunkom, sprowadził z Rzymu szereg obrazów i urządził z nimi wielką procesję po ulicach Konstantynopola. Sprowadził z wygnania relikwie św. Teodora Studyty i św. Józefa, jego brata. Na metropolitalną stolicę do Nikomedii przeznaczył św. Teofilakta. Biskupów i przełożonych klasztorów oraz kapłanów, którzy ulękli się cesarza i opowiedzieli się za wyrzuceniem z kościołów relikwii i obrazów świętych, deponował. Dla Kościoła Wschodniego ustanowił doroczne "święto prawowierności".
W przeczuciu bliskiej śmierci wydał list, w którym przebaczył wszystkim swoim wrogom i prosił o przebaczenie tych, którym mimowolnie wyrządził jakąś krzywdę. Zmarł 14 czerwca 847 r., mając 50 lat. Jego ciało pochowano w kościele Dwunastu Apostołów. Focjusz ułożył ku jego czci hymn. Metody zostawił po sobie wiele pism. Wśród nich: Historię prawa Kościoła greckiego, Żywot św. Mikołaja, Żywot św. Teodora Studyty, kazania i hymny.

W ikonografii przedstawiany jest w liturgicznych szatach biskupich jako starszy mężczyzna z niedługą, kasztanową brodą. Prawą dłonią błogosławi, w lewej trzyma ikonę Chrystusa.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Jarosław Charkiewicz, Tomasz Sulima
Św. Metody, patriarcha Konstantynopola
Przegląd Prawosławny
Święty Metody, patriarcha Konstantynopola
Historia średniowiecza
Metody I (patriarcha Konstantynopola)
badacz.org
Historia Kościoła 799-1309
deon.pl
Metody I, patriarcha konstantynopolitański
 
Juan Maria Laboa
Mnisi Wschodu i Zachodu
Historia monastycyzmu chrześcijańskiego

Atlas jest próbą całościowego przedstawienia fenomenu życia zakonnego w chrześcijaństwie. Autorzy śledzą kolejne fazy rozwojowe monastycyzmu od starożytnych początków po czasy współczesne. Zwracają uwagę na punkty zwrotne, postaci wielkich reformatorów, opisują formacje i nurty.
Guy Bedouelle OP
Wielka ilustrowana historia Kościoła

Imponujący dorobek chrześcijańskiej kultury i cywilizacji. Naprawdę wielka i bogato ilustrowana historia Kościoła od zarania po dzień dzisiejszy. Ojciec Guy Bedouelle - szwajcarski dominikanin, zasłużony profesor historii na uniwersytecie we Fryburgu - kreśli dzieje Kościoła od czasów pierwotnych aż do pontyfikatu Benedykta XVI, przywołuje wszystkie najważniejsze historyczne postaci.
ks. Mieczysław Maliński
Historia Kościoła

Nie jest to historia Kościoła, gdzie miałbyś wszystko opowiedziane od początku do końca, ani gdzie miałbyś wyszczególnione wszystkie najważniejsze wydarzenia czy też wymienionych wszystkich najważniejszych świętych, błogosławionych i papieży. Napisałem ją, patrząc na współczesne życie Kościoła - na to, co mi się zdawało ważne dla każdego, kto nie chce przejść przez życie, nie pytając się, co to znaczy wierzyć, być chrześcijaninem, co to jest Kościół, i z kolei: dlaczego Kościół jest taki, skąd się wzięło w nim to i tamto. I co mnie osobiście cieszy, martwi, intryguje, niepokoi, co uznałem za ważne i konieczne do wyjaśnienia, to ci opisałem.
Louis de Wohl
Skała. Historia Kościoła, jakiego nie znacie

Znajomość historii Kościoła jest niezbędna dla każdego wykształconego człowieka, a to z powodu wielkiej roli, którą odegrał Kościół w dziejach ludzkich. Szczególnie zaś potrzebna jest inteligentnym katolikom i Polakom. Katolikom dlatego, że wypada, aby dobrze znali historię swego katolickiego wyznania; Polakom zaś, ponieważ państwo polskie i naród polski kształcili się na kulturze rzymskokatolickiej i na tej kulturze aż do dzisiaj się wspierają.
ks. Zygmunt Zieliński
Historia Kościoła
Odbicie rzeczywistości Bożej w świecie

Zwięzły podręcznik historii Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce, napisany niezwykle interesująco, żywym i komunikatywnym językiem. Przeznaczony jest nie tylko dla studentów teologii i kierunków humanistycznych, ale także dla wszystkich zainteresowanych zagadnieniami historii Kościoła i ścisłego powiązania życia kościelnego z rozwojem społeczno-politycznym.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Soisson, we Francji - świętych Rufina i Walerego, męczenników. Ich historyczność poświadczona jest wczesnymi dowodami zlokalizowanej czci, a nie pisanymi, wiarygodnymi relacjami o ich życiu i śmierci. Miejscowy zarządca Rykcjowar kazał ich podobno wrzucić do rzeki Vesle.

Niedaleko Remiremont, w Wogezach - bł. Ryszarda, opata. Reformator mniszej obserwy, nowe życie wlał w aktywność kilku zakonnych wspólnot na terenie Flandrii, Walonii i zachodniej Francji. Dbał o skryptoria, biblioteki i wychowanie młodych. Zmarł w roku 1046.

oraz:

bł. Alojzego Marii Palazzola, prezbitera i zakonnika (+ 1886); świętych męczenników Anastazego, prezbitera, i Feliksa, mnicha (+ 852); św. Eteriusza, biskupa (+ VII w.); św. Kwinkcjana, biskupa Rodez (+ ok. 526); św. Marcjana, biskupa i męczennika (+ I w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG