WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

14 czerwca
Błogosławiony Gerard z Clairvaux, mnich

Zobacz także:

Błogosławiony Gerard z Clairvaux
Gerard był starszym bratem św. Bernarda z Clairvaux (+ 1153). Szykował się do stanu rycerskiego. Gdy Bernard zdecydował się obrać stan zakonny, usiłował odwieść go od tego zamiaru. Bernard przepowiedział mu wtedy dzień, w którym cierpienie rozjaśni jego umysł, a cios zadany włócznią sprawi, że braterska rada poprzez ranę dotrze w głąb serca. W kilka dni później przy obleganiu zamku w Grancey Gerard odniósł ranę i dostał się do niewoli. Gdy ozdrowiał, przyłączył się do braci, którzy byli już w Cîteaux. W roku 1115 należał do grupy, która zakładała opactwo w Clairvaux. Troszczył się w nim m.in. o murarkę, kowalstwo, ogród i warzywnik. Bernard powierzał mu następnie sprawy bardziej delikatne i chętnie zabierał go z sobą. Jeździł m.in. do Rzymu, gdy Innocenty II wezwał wielkiego reformatora do siebie.
Gdy wracali, Gerard zachorował w Viterbo, ale dzięki modlitwie Bernarda powrócił do zdrowia. Na nowo zapadł na zdrowiu w Clairvaux. Intonując psalm 148, zmarł 13 października 1138 r. Bernard, nie mogąc powstrzymać żalu, napisał wówczas mowę, która należy do najpiękniejszych stronic Doktora Miodopłynnego.
Cystersi czcili zawsze Gerarda jako błogosławionego. Kult zaaprobowano w roku 1702.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

fronda.pl
Jak zreformować Kościół przez ubóstwo
Zakon cysterski
Serwis internetowy
Zakon cysterski
Charakterystyka ogólna
 
Immo Eberl
Cystersi. Historia zakonu europejskiego

Zakon cystersów miał swoją kolebkę w założonym w 1098 roku klasztorze Citeaux i szybko rozprzestrzenił się po całej Europie. Jego dokonania w dziedzinach gospodarki rolnej, architektury, jak też utworzenie gałęzi żeńskiej Zakonu miały wpływ na kształtowanie historii Europy. Książka prezentuje całą historię cystersów od XII wieku po czasy współczesne. Poza okresem założenia Zakonu przedstawione są także dzieje najnowsze, jak również pozaeuropejska historia. Autor, znawca historii średniowiecznej, ukazuje szczególne znaczenie Zakonu na niwie kulturalnej i historycznej.
Konrad Kazimierz Czapliński
Cystersi. Dziedzictwo kulturowe

Książka prezentuje 55 obiektów stanowiących dziedzictwo kulturowe cystersów. Autor wszystkie klasztory zwiedził wielokrotnie gromadząc bogaty materiał faktograficzny i fotograficzny oddając duchowy, religijny i artystyczny charakter tych miejsc. Album ten to spotkanie z pocysterskim dziedzictwem kulturowym. Dość przypomnieć, że pochód cystersów na wschód rozpoczął się już w XII wieku, a dzięki rozsądkowi i życzliwości władców piastowskich zakon ten, postępujący zgodnie z regułą ora et labora, zyskał wielkie znaczenie i gospodarcze i kulturowe. W dzikich podówczas zakątkach kraju, ale i na najlepszych glebach byli oni pionierami nowoczesnej agrokultury, wznieśli wspaniałe budowle klasztorne i kościoły, zachwycające do dnia dzisiejszego. To właśnie cystersi przyczynili się m.in. do rozkwitu gotyku w Polsce, a ich świątynie stały się skarbcami wybitnych dzieł wszystkich epok w sztuce.
Robert Fossier
Ludzie średniowiecza

Książka przedstawia syntezę myśli autora na temat życia ludzi w średniowieczu. Napisana bogatym i pięknym językiem. Autor dzieli się swoim doświadczeniem naukowym, ukazując problemy i realia życia zwykłych ludzi w średniowieczu, równocześnie zestawiając je z realiami życia człowieka współczesnego. Ma na celu pomóc współczesnemu czytelnikowi zrozumieć człowieka średniowiecznego: omawia jego życie wszechstronnie uwzględniając jego życie codzienne i społeczne, religię i wymogi ze strony Kościoła, przepisy synodów i soborów, realia związane z produkcją żywności oraz odżywiania się, zdobywania wiedzy, świętowania, itp.
Jean-François Fyot
100 modlitw cystersów

To piękny zbiór modlitewnych tekstów powstałych w ciszy cysterskich klasztorów. Autorami są zarówno średniowieczni mnisi i mniszki, jak św. Bernard z Clairvaux, św. Amadeusz z Lozanny, św. Gertruda z Helfty, Guerric z Igny, Aelred z Rievaulx; jak i współcześni przedstawiciele cysterskiej rodziny, jak Thomas Merton czy Christophe Lebreton. To książka dla szukających wyciszenia, duchowego rozwoju i słów, które pomogą wyrazić wdzięczność, prośbę czy uwielbienie dla Stwórcy.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Soisson, we Francji - świętych Rufina i Walerego, męczenników. Ich historyczność poświadczona jest wczesnymi dowodami zlokalizowanej czci, a nie pisanymi, wiarygodnymi relacjami o ich życiu i śmierci. Miejscowy zarządca Rykcjowar kazał ich podobno wrzucić do rzeki Vesle.

Niedaleko Remiremont, w Wogezach - bł. Ryszarda, opata. Reformator mniszej obserwy, nowe życie wlał w aktywność kilku zakonnych wspólnot na terenie Flandrii, Walonii i zachodniej Francji. Dbał o skryptoria, biblioteki i wychowanie młodych. Zmarł w roku 1046.

oraz:

bł. Alojzego Marii Palazzola, prezbitera i zakonnika (+ 1886); świętych męczenników Anastazego, prezbitera, i Feliksa, mnicha (+ 852); św. Eteriusza, biskupa (+ VII w.); św. Kwinkcjana, biskupa Rodez (+ ok. 526); św. Marcjana, biskupa i męczennika (+ I w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG