WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

21 maja
Święci Krzysztof Magallanes, prezbiter,
i Towarzysze, męczennicy

Zobacz także:

Święci Krzysztof Magallanes i Towarzysze
Krzysztof (Cristóbal) Magallanes Jara urodził się w 1869 r. w Meksyku, w rodzinie rolników: Rafaela Magallanes i Klary Jara. W młodości był pasterzem. W wieku 19 lat wstąpił do seminarium duchownego. Po przyjęciu święceń (w roku 1899) został proboszczem parafii w Totatiche (Meksyk). Podjął tam dzieło budowy szkół, drukarni prasy, centrów katechizacji dla dzieci i dorosłych. Zorganizował także budowę elektrowni. Przygotowywał okolicznych rolników do podjęcia współpracy z mieszkańcami miast. Dla indian Huichol założył misję w Azqueltán. Słynął z nabożeństwa do Matki Bożej.
Kiedy antychrześcijański rząd Meksyku nakazał likwidację wszystkich seminariów duchownych, Krzysztof zebrał alumnów i otworzył własne seminarium. Zostało ono jednak wkrótce wykryte i zamknięte. Magallanes nie zniechęcił się - otwierał kolejne seminaria. Gdy ta metoda okazała się nieskuteczna, zorganizował prywatne zajęcia dla kandydatów do kapłaństwa.
Fałszywie oskarżony o sprzyjanie siłom rewolucyjnym rebelii Cristero, został aresztowany 21 maja 1927 roku podczas podróży do jednego z gospodarstw, gdzie miał odprawić Eucharystię. Rozdał swój ostatni majątek wykonawcom wydanego na niego wyroku, udzielił im rozgrzeszenia, a następnie, bez żadnego procesu, został zastrzelony 25 maja 1927 r. w Colotitlan (Meksyk). Do ostatniej chwili umacniał rozstrzelanego razem z nim wikariusza, o. Augustyna Caloca. Beatyfikował go w 1992 r. św. Jan Paweł II; osiem lat później, 21 maja 2000 r., dokonał on też jego kanonizacji.

Początek XX w. to czas prześladowania Kościoła w Meksyku. Kapłani, którzy decydowali się na pracę na tych terenach, świadomi byli nieuchronnej śmierci. Mimo to nie brakło misjonarzy. W latach dwudziestych XX w. na terenie Meksyku zginęło 25 wspominanych dzisiaj świętych - kapłanów i osób świeckich. Żaden z nich nie miał wytoczonego procesu, żaden nie mógł się bronić. Łączyła ich szczególne umiłowanie Eucharystii, nabożeństwo do Maryi oraz posługa biednym.
W 2012 roku na ekrany wybranych kin wszedł film "Cristiada", opowiadający historię chrześcijan w Meksyku w tamtym czasie.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Jan Paweł II
W życiowych próbach
wspomagała ich moc wiary i nadziei
Homilia podczas kanonizacji, 21 maja 2000 r.
L'Osservatore Romano
Św. Krzysztof Magallanes Jara i 24 Towarzyszy
Parafia św. Zygmunta w Słomczynie
Św. Krzysztof Magallanes
Polonia Christiana
Św. Krzysztof Magallanes i Towarzysze
"Cristiada"
Oficjalna strona filmu
niedziela.pl
"Cristiada". Film, którego boi się pół świata
Dorota Tylek
Recenzja filmu "Cristiada" (format audio)
Magdalena Kowalewska
Walka o przetrwanie chrześcijan
Ryszard Gromadzki
Cristiada - czyli potęga wiary
KAI
Biskup zachęca do obejrzenia filmu "Cristiada"
ks. Józef Dębiński
Kościół i katolicy w Meksyku
 
Andrzej Solak
Męczennicy katoliccy ostatniego stulecia

Jak podkreślał błogosławiony Jan Paweł II, w XX wieku zginęło więcej męczenników niż we wszystkich poprzednich dziewiętnastu stuleciach.
Wydawnictwo AA
Cristiada (książka z filmem DVD)

Zrealizowana z wielkim rozmachem opowieść o bohaterskich Cristeros walczących z masońską rewolucją w Meksyku poruszyła już serca milionów osób na całym świecie. W Polsce początkowo niechciana przez dystrybutorów produkcja, okazała się być hitem kinowym.
Jan Gać
Meksyk

Książka przybliżająca Czytelnikowi mniej znaną odsłonę tego fascynującego i pięknego kraju, stronę, której na pewno nie pokażą mu przewodnicy standardowych wypraw z biurami podróży. Autor - historyk, fotografik, podróżnik, zafascynowany przeszłością śledzi jej relikty w trakcie licznych podróży historycznych i archeologicznych. Z aparatem w ręku przemierza on kontynenty w poszukiwaniu reliktów dawnych kultur i cywilizacji - i znajduje całe ich mnóstwo.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Egipcie - św. Serapiona Syndonity. Przydomek otrzymał dlatego, że przez całe życie spowijał się w ten sam całun. Był jednym z wielkich ascetów, którymi w IV stuleciu zaludniły się pustynie egipskie. Szeroko o nich opowiada Palladiusz w swej Historii Luzjańskiej.

W Vienne nad Rodanem - św. Teobalda, biskupa. Stolicę swą objął prawdopodobnie już w roku 957. W roku 994 z jego inicjatywy w Anse pod Lyonem odbył się synod, na którym omawiano sprawę celibatu księży. Zmarł w roku 1001. Jego cześć zaaprobował dopiero Pius X (1903).

oraz:

św. Hospicjusza (+ VI w.); świętych trybunów męczenników Nikostrata i Antiocha (+ IV w.); świętych męczenników Polieukta, Wiktoriusza i Donata (+ III w.); św. Sekunda, prezbitera i męczennika (+ IV w.); św. Sekundyna, męczennika (+ ok. 260); świętych męczenników Synezjusza i Teopompa (+ III w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG