WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:
Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Poniedziałek, 5 maja 2025
III tydzień Okresu Wielkanocnego
III tydzień psałterza

W zakonie dominikańskim:
Wspomnienie obowiązkowe św. Wincentego Ferreriusza, prezbitera

Garść informacji:

Wincenty Ferreriusz urodził się w 1350 roku w Walencji, w Hiszpanii. Wstąpił do dominikanów jako siedemnastoletni młodzieniec. Podjął surową dyscyplinę życia duchowego, którego piękne świadectwo pozostawił w traktacie De vita spirituali. Oddał się najpierw nauczaniu filozofii i teologii, zajmując się również (w latach 1380-1390) wieloma sprawami państwowymi i kościelnymi na polecenie kardynała legata Piotra de Luna oraz Jana I, króla Aragonii. W tym czasie poświęcił się także kaznodziejstwu, najpierw na dworze papieża w Awinionie, a później w południowej Francji i w Italii. Pełnił tę posługę aż do 1399 roku, kiedy to oddał się wyłącznie kaznodziejstwu wędrownemu, na mocy szczególnej misji otrzymanej od Chrystusa, jak sam o tym zaświadczył w liście do antypapieża Benedykta XIII.
Po opuszczeniu antypapieża, którego wcześniej w dobrej wierze popierał, usilnie i troskliwie pracował dla pokoju i jedności Kościoła, rozdartego wówczas przez schizmę. Obdarzony darami Ducha Świętego oraz zaopatrzony w apostolskie pełnomocnictwa, przewędrował prawie wszystkie kraje zachodniej Europy. Cieszył się wielką sławą charyzmatycznego kaznodziei, wywierającego zbawienny wpływ na ludzi. Zmarł w Vannes, we Francji, 5 kwietnia 1419 roku. Papież Kalikst III zaliczył go do grona świętych 29 czerwca 1455 roku.

Święty Wincenty Ferreriusz
Dzisiejsi patroni:

św. Stanisława Kazimierczyka, prezbitera (+ 1489); bł. Maria Katarzyna Troiani, dziewica (+ 1887); św. Anioła, prezbitera i męczennika (+ 1225); bł. Benwenuta z Recanati, mnicha (+ 1289); św. Eulogiusza, biskupa Edessy (+ 383); św. Eutymiusza, męczennika (+ 305); św. Geruncjusza z Mediolanu, biskupa (+ V w.); św. Hilarego, biskupa Arles (+ 449); świętych męczenników: Ireneusza, Peregryna i Ireny (+ ok. 300); św. Jowiniana (+ ok. 260); św. Maksyma, biskupa Jerozolimy (+ ok. 350); św. Nuncjusza Sulprizio, robotnika (+ 1836); św. Sacerdota, biskupa (+ VI w.); św. Teodora, biskupa Bolonii (+ VI w.)

Wyślij do nas maila

STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG