WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:
Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

5 września
Święty Wiktoryn, męczennik

Zobacz także:

Według Martyrologium Romanum ludność miasta i okolic Amiternum obrała biskupem Wiktoryna. Za panowania Trajana został on skazany na zesłanie do Cotigliano. Tam przez trzy dni wisiał głową w dół, następnie zmarł męczeńską śmiercią ok. 98 roku. Jego ciało przywieziono i pochowano w Amiternum, które z czasem zaczęto nazywać San Vittorino.

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Porto niedaleko Rzymu - św. Herkulana, męczennika. Był ponoć żołnierzem, stacjonującym w Ostii. Gdy przyjął wiarę, ścięto go w roku 252. Ponadto nic szczególnego o tym autentycznym męczenniku nie wiemy.

W Saint-Omer, we Francji - św. Bertyna, opata. Był współzałożycielem opactwa w Sithiu. Gdy Mommelin, jego towarzysz, został biskupem w Noyon-Tournai, objął jako jego następca rządy opackie. Występuje w wielu dokumentach, które dochowały się z tego czasu. Zmarł około roku 698. Należy do licznej generacji opatów, którzy dobrze zasłużyli się rozkrzewianiu życia zakonnego i kształtowaniu cywilizacji europejskiej.

oraz:

bł. Gentilisa z Matelicy, prezbitera i męczennika (+ 1340); świętych męczenników Menedema, Teodora i Urbana (+ 370); bł. Pellegryna z Falerone, prezbitera (+ 1232)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG