Papież Franciszek ustanowił w 2015 r. Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego, obchodzony corocznie 1 września, równocześnie z analogicznym dniem w Kościele prawosławnym. Inicjatywa ta - wyjaśnił papież w liście do kardynałów - jest odpowiedzią na sugestię ze strony metropolity Pergamonu Jana, wyrażoną przy okazji prezentacji encykliki Laudato si', i ma na celu pobudzenie wiernych do "głębokiego nawrócenia duchowego" w odpowiedzi na obecny kryzys ekologiczny.
Jak zaznaczał wtedy papież, "jako chrześcijanie chcemy wnieść wkład w rozwiązanie problemu kryzysu ekologicznego, który ludzkość obecnie przeżywa. Czyniąc to, musimy najpierw w naszym bogatym dziedzictwie duchowym odkryć na nowo najgłębsze motywacje dla naszej troski o ochronę stworzenia. Musimy zawsze pamiętać, że dla wierzących w Jezusa Chrystusa, Słowo Boga, które stało się człowiekiem dla naszego zbawienia, duchowość nie jest odłączona od ciała ani też od natury czy realiów tego świata, ale żyjemy z nimi i w nich, w jedności ze wszystkim, co nas otacza (encyklika Laudato si', 216)".
Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego otwiera ekumeniczny okres nazywany "czasem dla stworzenia", który kończy się 4 października w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu.
Po raz pierwszy obchody tego Dnia odbyły się 1 września 2015 r. Co roku papież kieruje specjalne orędzie na tę okazję:
2016 - Bądźmy miłosierni wobec naszego wspólnego domu
2017 - wspólne orędzie papieża Franciszka i patriarchy ekumenicznego Bartłomieja
2018 - Woda źródłem życia
2019 - "Widział Bóg, że były dobre" (Rdz 1, 25)
2020 - "Będziecie święcić pięćdziesiąty rok, oznajmijcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców. Będzie to dla was jubileusz" (Kpł 25, 10)
2021 - wspólne przesłanie dla ochrony stworzenia
2022 - Wsłuchaj się w głos stworzenia
2023 - "Niech się rozleje sprawiedliwość i pokój" (Am 5, 24)
2024 - Miej nadzieję i działaj ze stworzeniem
Tekst orędzi papieskich można pobrać w postaci pliku w formacie PDF klikając na poniższy link:

POBIERZ PLIK:
|