WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:


Menu:

Internetowa Liturgia Godzin
Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

Nabożeństwa majowe

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2013

Do pobrania
- komentarze do Litanii LoretańskiejMaj - dla wielu najpiękniejszy miesiąc roku - to w Kościele okres szczególnej czci Matki Bożej. W Polsce żywa jest tradycja gromadzenia się wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i figurach przydrożnych na nabożeństwach majowych, nazywanych "majówkami". Jeszcze dziś przejeżdżając w majowy wieczór przez polskie wsie można usłyszeć pieśni maryjne. Zwyczaj ten trwa dopiero od połowy XIX wieku.
Rodowód tych nabożeństw jest jednak znacznie wcześniejszy niż się powszechnie uważa. Gromadzenie się i śpiewanie pieśni na cześć Matki Bożej było znane na Wschodzie już w V wieku. W Kościele zachodnim w I tysiącleciu maj jako miesiąc Maryi święcono raczej sporadycznie. Dopiero na przełomie XIII i XIV w. powstała myśl, aby ten miesiąc poświęcić Maryi. Pierwszym, który rzucił tę myśl, był król hiszpański Alfons X (+ 1284). Władca ów zapraszał do udziału w nabożeństwach majowych, sam często brał w nich udział i swoim poddanym zalecał gromadzenie się w porze wieczornej na modlitwy wokół figur Matki Bożej. Dominikanin bł. Henryk Suzo (+ 1366), uczeń Jana Eckharta i przyjaciel Jana Taulera, znanych mistyków średniowiecza, wyznaje, że jako pacholę zbierał w maju kwiaty i niósł je do stóp Matki Bożej. Lubił z kwiatów pleść wieńce i kłaść je na głowę figur Bożej Rodzicielki. Matka Boża nagrodziła go za to wizją chwały, jaką odbiera od Aniołów. W roku 1549 ukazała się w Niemczech książeczka pod tytułem: Maj duchowy, gdzie po raz pierwszy maj został nazwany miesiącem Maryi. W żywocie św. Filipa Nereusza (+ 1595) czytamy, że gromadził on dziatwę przy figurach i obrazach Matki Bożej, śpiewał z nimi pieśni, zbierał kwiaty i zachęcał do składania ku Jej czci oprócz kwiatów - także duchowych ofiar i wyrzeczeń. Nowicjusze dominikańscy we Fiesole (w latach 1677-1709) w maju gromadzili się przed wizerunkiem Najświętszej Maryi i czcili ją muzyką, śpiewem i składaniem duchowych wyrzeczeń. Jednakże za autora właściwych nabożeństw majowych historycznie uważa się jezuitę, o. Ansolani (1713). On to w kaplicy królewskiej w Neapolu codziennie w maju urządzał koncert pieśni ku czci Bożej Matki, który kończył się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
Za największego apostoła nabożeństw majowych uważa się jezuitę, o. Muzzarelli. W roku 1787 wydał on broszurkę, w której propagował nabożeństwo majowe. Co więcej, rozesłał ją do wszystkich biskupów Italii. Sam w Rzymie zaprowadził to nabożeństwo w słynnym kościele zakonu Al Gesu mimo, że zakon wtedy formalnie już nie istniał, zniesiony przez papieża Klemensa XIV w roku 1773. Odprawiał on również nabożeństwo majowe w Paryżu, gdzie towarzyszył papieżowi Piusowi VII w podróży na koronację Napoleona Bonaparte. Pius VII nabożeństwo majowe obdarzył odpustami. Dalsze odpusty do nabożeństwa majowego - na które składa się Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny, nauka kapłana oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem - przypisał w 1859 roku papież bł. Pius IX.
W Polsce pierwsze nabożeństwo majowe wprowadzili jezuici w Tarnopolu (1838), misjonarze w Warszawie w kościele Św. Krzyża w roku (1852), ksiądz Golian w Krakowie (w 1856) i we Włocławku biskup Marszewski (1859). W tym samym czasie cześć Królowej maja szerzył w Galicji poezją jezuita o. Karol Antoniewicz (+ 1852). Ks. Wincenty Buczyński (jezuita) wydał we Lwowie pierwszą książeczkę o nabożeństwach majowych (1839). W dziesięć lat potem podobną broszurę wydał we Wrocławiu w roku 1850 ks. Aleksander Jełowicki, zmartwychwstaniec. W połowie XIX wieku nabożeństwo majowe przyjęło się we wszystkich prawie krajach.

Centralną częścią nabożeństwa majowego jest Litania Loretańska, jeden ze wspaniałych hymnów na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg. To piękny zbiór komplementów dla Maryi. Nie ma pewności, kiedy powstała Litania Loretańska. Prawdopodobnie jakaś jej wersja znana była już w XII wieku we Francji. Pewne jest to, że zatwierdził ją oficjalnie papież Sykstus V w 1578 r. Nazwę "Loretańska" otrzymała od miejscowości Loretto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana prawdopodobnie od 1531 r. Przypuszcza się, że część tytułów Maryi pochodzi z wpisów w księgach sanktuarium Domku Loretańskiego.
Tekst litanii miał przedłożyć do zatwierdzenia papieżowi Grzegorzowi XIII archidiakon Guido Candiotti. 11 czerwca 1587 r. Sykstus V obdarzył "Litanię Loretańską" dwustu dniami odpustu. Kolejne odpusty przypisali do niej Pius VII i Pius XI. W 1631 r. Święta Kongregacja Obrzędów zakazała dokonywania w tekście samowolnych zmian; te, które następowały, posiadały aprobatę Kościoła. Kiedyś w litanii było więcej tytułów, m.in.: Mistrzyni pokory, Matko Miłosierdzia czy Bramo odkupienia. Później pojawiały się inne wezwania (inwokacje): Królowo Różańca Świętego (1675), Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta (1846), Matko Dobrej Rady (1903), Królowo pokoju (1917), Królowo Wniebowzięta (1950), Matko Kościoła (1980), Królowo Rodzin (1995).
W litanii wymieniane są kolejne tytuły Maryi: jest ich w sumie 49, a w Polsce 50. Po zatwierdzeniu liturgicznej uroczystości NMP Królowej Polski, obchodzonej 3 maja, do Litanii dołączono 12 października 1923 r. wezwanie "Królowo Polskiej Korony", przekształcone po drugiej wojnie światowej na "Królowo Polski".

Warto w tym miejscu wspomnieć, że starsza od Litanii loretańskiej jest litania do dziś odmawiana w Zakonie Kaznodziejskim. Pochodzi ona z XII wieku (jest zatem starsza niż zakon dominikański, niewykluczone że jest ona zaginionym pierwowzorem Litanii Loretańskiej). Jej pełny tytuł brzmi: "Litania dominikańska do odmawiania we wszelkich utrapieniach". W Polsce jest znana w kilku tłumaczeniach (m.in. poetki Anny Kamieńskiej). W Zakonie odmawia się ją w szczególnych momentach. Jak podaje stara tradycja - kardynałowie i prałaci zwykli byli mówić: "Strzeżcie się litanii braci kaznodziejów, gdyż czynią rzeczy dziwne". Przysłowiem stało się powiedzenie: Litaniis Ordinis Praedicatorum libera nos, Domine (Od litanii Zakonu Kaznodziejskiego wybaw nas, Panie).
W maju jednak, także dominikanie w czasie nabożeństw majowych modlą się tekstem Litanii Loretańskiej. Wzorem dla obu litanii był Akatyst ku czci Bogurodzicy, piękny hymn maryjny Kościoła Wschodniego, który przetrwał do naszych czasów (śpiewany także przez katolików).

POBIERZ PLIK:


104 kB

Komentarze do Litanii Loretańskiej
Dominikański Ośrodek Liturgiczny

143 kB
167 kB
127 kB
126 kB
150 kB
170 kB
138 kB
128 kB
173 kB
140 kB
180 kB
201 kB
139 kB
151 kB
153 kB
161 kB
164 kB
120 kB
141 kB
205 kB
167 kB
176 kB
182 kB
157 kB
197 kB
145 kB


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Małgorzata Zalewska
Maj - miesiącem Maryi
wiara.pl
Maj - miesiąc Maryi
Arkadiusz Bednarczyk
Twoja, Mario, dźwięczy chwała, gdy majowe płyną dni
ks. Andrzej Draguła
Królowa łąk, pól i lasów
bp Antoni Długosz
W maju dziękujmy Maryi, że jest naszą Matką!
"Niedziela" kielecka
Zdążyć na majowe
ks. Dariusz Gronowski
Majowa gloria
Zdzisław Brzęk, SDB
Święta Maryjo, módl się za nami...
ks. Ireneusz Skubiś
Jestem, pamiętam, czuwam!
Jarosław Wojasiński
Chwalcie łąki umajone...
Weronika Różycka
Zacznijcie, wargi nasze, chwalić Pannę Świętą
Justyna Wołoszka
Maryja - cedr czystości
Grzegorz Gęsikowski
Nabożeństwo majowe
ks. Zenon Mońka
Nabożeństwo majowe
Katarzyna Woynarowska
Nabożeństwa majowe
bp Stefan Cichy
Pobożność ludowa i liturgia
ks. Józef Sroka
Pobożność maryjna w Dyrektorium o pobożności ludowej
(format PDF)
ks. Andrzej Zwoliński
Matka Boża Majowa
pijarzy.pl
Litania Loretańska - historia powstania modlitwy
Rafał Szymkowiak OFMCap
Litania Loretańska
Justyna Wołoszka
Jak powstała Litania Loretańska?
ks. Paweł Cembrowicz
Litania Loretańska
ks. Józef Pierzchalski SAC
Nie rozumiem "wyrażeń" Litanii loretańskiej
ks. dr Jarosław Jasianek
Litania Loretańska - modlitwa powstała z wiary i miłości
kosciol.pl
Nabożeństwa majowe - znaczenie i tradycja
Tadeusz Basiura
O majowym Nabożeństwie, czyli z troskami do Matki
Aeropag XXI
Ostatnia litania loretańska Longinusa Podbipięty
brewiarz.pl
Tekst Litanii Loretańskiej
tłum. Jan Góra OP
Litania dominikańska - tekst
Schola braci dominikanów
Litania dominikańska - nagranie
Akatyst ku czci Bogurodzicy - tekst
Cooperatores Veritatis
Akatyst ku czci Bogurodzicy (format audio)

Część pierwsza
Część druga
Część trzecia
Część czwarta
Część piąta
Część szósta
 
Benedykt XVI
Myśli o Matce Bożej
Komentarz do Litanii Loretańskiej

Niniejszy tomik zawiera skierowane do Maryi modlitwy papieża, a także fragmenty z jego encyklik, adhortacji, orędzi, homilii, rozważań, przemówień czy listów - na temat Tej, która jest Matką Kościoła. Tytułem każdego kolejnego rozdziału niniejszego tomiku są kolejne imiona Maryi z Litanii Loretańskiej.
Jan Hojnowski
Rozważania maryjne na tle litanii loretańskiej

Litania Loretańska - taką nazwę, od sanktuarium Maryjnego Loreto we Włoszech, nosie zestaw wezwań do Najświętszej Maryi Panny. Litania ta została zatwierdzona przez władze kościelne do użytku publicznego 1587 roku.
ks. Rafał Buchinger
Matka miłości. Rozważania na temat Litanii loretańskiej
do wykorzystania podczas nabożeństw majowych

Krótkie czytanki majowe na temat przymiotów Matki Bożej.
ks. Zygmunt Podlejski
Litania Loretańska

Litania Loretańska jest przede wszystkim wytrwałym wołaniem o wstawiennictwo Matki Jezusa u swego Syna za Jego braci i siostry, którzy tego wstawiennictwa ciągle pilnie potrzebują. Jest ona też wspaniałym akordem komplementów pod adresem Maryi. Prawdziwy komplement jest wyrazem uznania, podziwu i zachwytu. Komplementy adresowane do Matki Jezusa zawierają wiele myśli głęboko teologicznych i perły autentycznej literatury pięknej.
Bruno Simonetto
Litania Loretańska

Terminami Litania Loretańska określamy modlitwę złożoną z szeregu wezwań, którą od pierwszej połowy XVI w. śpiewano w domku Najświętszej Rodziny w Loreto (tzw. Święty Domek). Stąd, poprzedzona sławą sanktuarium i licznymi wypowiedziami papieży, rozprzestrzeniła się w Kościele rzymskim, by stać się jednym z najpopularniejszych nabożeństw ku czci Maryi Panny.
Alessandro Pronzato
...módl się za nami!
Litania loretańska - rozważania

Książka ta z pewnością otworzy przed nami niezwykły świat wydawałoby się tak dobrze znanej nam modlitwy. W niniejszym tomie Autor - opierając się na Piśmie Świętym - analizuje po kolei każde wezwanie Litanii loretańskiej, szukając bogactwa jego znaczeń, genezy i piękna.
Jan Ożóg SJ
Czytanki majowe o życiu Matki Bożej

Czytanki majowe to kazania, jakie w latach 1999-2002 ks. Jan Ożóg SJ głosił w jezuickim kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zakopanem na "Górce", podczas środowych Mszy świętych nowennowych ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Danuta Mastalska
Magnificat z Maryją

Książka jest zbiorem rozważań nad poszczególnymi zdaniami z hymnu Maryi. Autorka - poprzez głęboką refleksję - zachęca nas do modlitewnego otwarcia się na radość Matki Syna Bożego, na dziękczynienie i uwielbienie Boga-Zbawiciela.
praca zbiorowa
Ave - modlitwy maryjne

Mały kieszonkowy modlitewnik zawiera najpopularniejsze modlitwy, którymi zwracamy się do Boga za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny: Anioł Pański, Pod Twoją obronę, Litania Loretańska, Godzinki i inne.
ks. prof. Janusz Kumala
125 litanii maryjnych

Piękny, bogaty w treść zbiór litanii maryjnych. Niektóre z nich mają kilkuwiekową tradycję. Kilkanaście litanii jest nowych, publikowanych po raz pierwszy. Dołączono też kilka tekstów litanii o charakterze poetyckim.
ks. Jan Twardowski
Kilka myśli o Matce Bożej

Książka o Matce Bożej to opowieść o radości, zaufaniu i cierpieniu. Maryja staje się bliższa, w pełni ludzka i dzięki temu jeszcze piękniejsza.
ks. Adam Rybicki
Dobrego dnia z Maryją. Myśli na każdy dzień roku

Książeczka zwiera wybór myśli o Maryi na każdy dzień roku, zaczerpniętych z pism Ojców naszej wiary, wypowiedzi Kościoła, czyli papieży i soborów oraz świętych i znanych czcicieli Maryi.
Zenon Ziółkowski
Biblijny komentarz do Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP

Godzinki zrobiły wielką karierę w duchowości maryjnej. Trzeba jednak pamiętać, że dogłębne zrozumienie treści Godzinek nie jest wcale łatwe. Jest w nich wiele metafor, porównań, obrazów i wyrażeń biblijnych, które wymagają komentarza. Znany biblista Zenon Ziółkowski podjął się napisać komentarz. W sposób łatwy i zarazem fachowy komentuje po kolei wszystkie figury i odniesienia biblijne Godzinek, ułatwiając ludziom zrozumienie tekstu.
ks. Alojzy Drożdż
Nabożeństwo majowe z bł. Janem Pawłem II

W proponowanych w tej książce rozważaniach rozbrzmiewa przede wszystkim dziękczynienie składane Bogu za wstawiennictwem Maryi za wielkie wydarzenie beatyfikacji Jana Pawła II. Medytacje są bowiem ubogacone słowami Ojca Świętego oraz wspomnieniami o Papieżu Polaku.
ks. Krzysztof Cebula
Cały Twój. 31 spotkań majowych z Janem Pawłem

Jan Paweł II to świadek nadziei wierny Bogu, rozmiłowany w Maryi. Zarówno w swoim życiu, jak i po śmierci ma nam wiele do powiedzenia. Daje świadectwo wciąż aktualne i dostępne dla wszystkich. Niech tegoroczne majówki dzięki spotkaniu z Papieżem napełnią nas nadzieją i doprowadzą do odnowy chrześcijańskiej.
Roman Mazurkiewicz
Przedziwna Matka Stworzyciela swego
Antologia dawnej polskiej poezji maryjnej

Książka jest pierwszą na naszym rynku wydawniczym tak obszerną i reprezentatywną antologią dawnej polskiej poezji maryjnej, ogarniającą spuściznę pięciu z górą stuleci - od Bogurodzicy po schyłek epoki oświecenia. Zgromadzony w niej materiał, obejmujący ponad 300 utworów, niejednokrotnie po raz pierwszy wydobytych z rękopisów i starych druków, pozwala nakreślić rozległą panoramę pobożności maryjnej naszych przodków, utrwalonej zarówno w hymnach i pieśniach kościelnych, jak i w twórczości całej plejady poetów i wierszopisów doby staropolskiej.

Wyślij do nas maila

STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum