WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Zajrzyj też na półkę:
Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

14 października
Święta Małgorzata Maria Alacoque, dziewica

Zobacz także:

Święta Małgorzata Maria Alacoque
Małgorzata urodziła się 22 lipca 1647 r. w Burgundii (Francja). Kiedy Małgorzata miała zaledwie 4 lata, złożyła ślub dozgonnej czystości. Jej ojciec był notariuszem i sędzią. Zmarł, gdy Małgorzata miała 8 lat. Oddano ją wtedy do kolegium klarysek w Charolles. Ciężka choroba zmusiła ją jednak do powrotu do domu. Oddana z kolei na wychowanie do apodyktycznego wuja i gderliwych ciotek, wiele od nich wycierpiała. Choroba trwała cztery długie lata. Dziecko dojrzało w niej duchowo. Nie pociągał jej świat, czuła za to wielki głód Boga. Pragnęła też gorąco poświęcić się służbie Bożej. Musiała jednak pomagać w domu swoich opiekunów. Marzenie jej spełniło się dopiero kiedy miała 24 lata. Wstąpiła wtedy do Sióstr Nawiedzenia (wizytek) w Paray-le-Monial. Zakon ten założyli św. Franciszek Salezy (+ 1622) i św. Joanna Chantal (+ 1641), a przez 40 lat kierownictwo duchowe nad nim miał św. Wincenty a Paulo (+ 1660). Małgorzata otrzymała habit zakonny 25 sierpnia 1671 r. Musiała wyróżniać się wśród sióstr, skoro dwa razy piastowała urząd asystentki przełożonej, a w latach 1685-1687 była mistrzynią nowicjuszek.
Małgorzata była mistyczką - od 21 grudnia 1674 r. przez ponad półtora roku Pan Jezus w wielu objawieniach przedstawiał jej swe Serce, kochające ludzi i spragnione ich miłości. Chrystus żądał od Małgorzaty, by często przystępowała do Komunii świętej, jak tylko pozwoli jej na to posłuszeństwo, a przede wszystkim tego, by przyjmowała Go w Komunii świętej w pierwsze piątki miesiąca. Polecał także, aby w każdą noc z czwartku na pierwszy piątek uczestniczyła w Jego śmiertelnym konaniu w Ogrójcu między godziną 23 a 24: "Upadniesz na twarz i spędzisz ze Mną jedną godzinę. Będziesz wzywała miłosierdzia Bożego dla uproszenia przebaczenia grzesznikom i będziesz się starała osłodzić mi choć trochę gorycz, jakiej doznałem".
W związku z otrzymanym orędziem i poleceniem, aby ustanowiono święto czczące Jego Najświętsze Serce oraz przystępowano przez 9 miesięcy do pierwszopiątkowej Komunii św. wynagradzającej, Małgorzata doznała wielu przykrości i sprzeciwów. Nawet jej przełożona nie wierzyła w prawdziwość objawień. Dopiero w 1683 r., gdy wybrano nową przełożoną, Małgorzata mogła rozpocząć rozpowszechnianie Bożego przesłania. Od 1686 r. obchodziła święto Najświętszego Serca Jezusa i rozszerzyła je na inne klasztory sióstr wizytek. Z jej inicjatywy wybudowano w Paray-le-Monial kaplicę poświęconą Sercu Jezusa.
Małgorzata zmarła 17 października 1690 r. po 43 latach życia, w tym 18 latach profesji. Beatyfikował ją Pius IX (1864), kanonizował Benedykt XV (1920). Wraz ze św. Janem Eudesem jest nazywana "świętą od Serca Jezusowego". Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa został uznany oficjalnie w 1765 r. przez Klemensa XIII.

W ikonografii św. Małgorzata Maria przedstawiana jest w czarnym habicie wizytek, w rękach trzyma przebite serce.


Zapraszamy do naszej Czytelni, w której dowiesz się dużo więcej o upowszechnianym przez św. Małgorzatę Marię Alacoque kulcie Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Więcej informacji o św. Małgorzacie Alacoque:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

św. Małgorzata Maria Alacoque
Perełki Św. Małgorzaty Marii Alacoque (płyta CD)

Mistyczne dialogi z Jezusem wzywającym do rozszerzenia kultu Jego Najświętszego Serca stanowią treść "Perełek". Małgorzata nazywana jest "świętą od Serca Jezusowego". W jednym z listów tłumaczy: "To Boże Serce jest niezgłębioną otchłanią wszelkich dóbr, do której ubodzy mają się zwracać we wszystkich swoich potrzebach. Ono jest otchłanią radości, w której przepadają wszystkie nasze smutki. Jest otchłanią pokory przeciwko naszej pysze, jest otchłanią miłosierdzia dla nieszczęśliwych, jest wreszcie otchłanią miłości, w której powinniśmy ukryć całą naszą nędzę".
praca zbiorowa
Listy św. Małgorzaty Marii Alacoque

Pierwsze w Polsce, obszerne i starannie przygotowane, w oparciu o oryginalne teksty w języku francuskim opracowanie, powinno wzbudzić spore zainteresowanie wśród tych, którzy chcą bliżej poznać życie XVII-wiecznej mistyczki, którą sam Bóg wybrał na Apostołkę Serca Jezusowego i posłużył się nią, by w Kościele Powszechnym ustanowić kult Bożego Serca. W obfitej korespondencji, stanowiącej imponujący zbiór 141 listów, nieraz bardzo obszernych, dominuje przede wszystkim przesłanie o bezgranicznej miłości Boga do stworzeń oraz to, że cierpienie ma głęboki sens, jest jedyną ziemską drogą ku wieczności, ale wymaga nie lada duchowego wysiłku, głębokiej wiary i całkowitego zaufania Najwyższemu.
św. Małgorzata Maria Alacoque
Sercem pisane
Rady i myśli na każdy dzień roku

Treść książki stanowią rady i myśli skromnej siostry klauzurowego Zakonu Nawiedzenia żyjącej we Francji w XVII w. - Małgorzaty Marii Alacoque, wsłuchującej się nieustannie w głos swego Mistrza i Oblubieńca - znanej świętej i wielkiej propagatorki kultu Bożego Serca. Jej wewnętrzne przeżycia oddane w sposób nader prosty i naturalny pobudzają do rozmyślań i chęci naśladowania.
 
VoxDomini
Św. Małgorzata Maria Alacoque
Oblubienica Serca Jezusowego
Mariusz Trojnar
Św. Małgorzata Maria Alacoque
wiara.pl
Serce, które umiłowało ludzi...
Marek Wójtowicz SJ
Zapomniane Serce Jezusa
wiara.pl
Objawienia w Paray-le-Monial
ks. Stanisław Hołodok
Święta Małgorzata Maria Alacoque
ks. Eugeniusz Ziemann SCJ
Powiernica Serca Jezusa z Paray-le-Monial
Parafia Najśw. Serca Jezusowego w Krakowie-Płaszowie
Święta Małgorzata Maria Alacoque
Czas Serca
Modlitwy Świętej Małgorzaty Marii Alacoque
Żywoty Świętych Pańskich (1937 r.)
Żywot świętej Małgorzaty Marii Alacoque
 
Anna Gąsior, ks. Janusz Królikowski
Przedziwna historia

Szczególnie przedziwna jest historia służebnicy Bożej Małgorzaty Marii Alacoque, której wielokrotnie ukazał się Pan i życzliwie skierował do niej słowo, aby wzbudzić uczucia pobożności i miłości do Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa, które tak bardzo umiłowało ludzi, podczas gdy oni odpowiadają niewdzięcznością na Jego miłość. Doświadczenia dobroci i miłosierdzia Bożego, które tak jasno ukazują się w życiu tej służebnicy Bożej, poruszają liczne dusze odrodzone w krwi Chrystusa do miłości Jego Najświętszego Serca, aby w tych smutnych czasach otrzymały łaski, które obiecał On rozlać na tych wszystkich, którzy z pobożnością będą czcić Jego Serce (Benedykt XV).
ks. Józef Gaweł SCJ
Św. Małgorzata Maria i kult Serca Jezusowego

Wyjątkowa rola w krzewieniu kultu Serca Pana Jezusa przypadła skromnej i pokornej zakonnicy - wizytce z Paray-le-Monial, św. Małgorzacie Marii Alacoque. Przez nią została przypomniana całemu światu najważniejsza prawda naszej wiary: "Bóg jest miłością". To ona otrzymała misję rozpowszechnienia nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusowego w całym Kościele. Właśnie jej w XVII wieku wielokrotnie ukazywał się Pan Jezus, wybrawszy ją na apostołkę swego Serca. I właśnie z Paray-le-Monial, z klasztoru sióstr wizytek, w którym ona żyła, nabożeństwo do Serca Jezusa rozszerzyło się na cały świat. Stało się ono jedną z najważniejszych form pobożności w Kościele. Wrosło tak głęboko w jego żywy organizm, że dziś oddzielenie tego nabożeństwa od katolickiej pobożności i życia religijnego chrześcijan byłoby niemożliwe.
Jean Ladame
Święta Małgorzata Maria Alacoque
Uczennica Serca Jezusowego

Przez przedstawienie życia św. Małgorzaty Marii autor pragnie pomóc czytelnikom lepiej zrozumieć kult Serca Jezusowego i dojść do przeświadczenia, że jest on ciągle aktualny oraz odpowiada na potrzeby współczesnego człowieka.
praca zbiorowa
Najświętsze Serce Jezusa na przestrzeni dziejów

Film jest próbą przybliżenia historii kształtowania się kultu Najświętszego Serca Jezusowego ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką odegrała skromna zakonnica z Paray-le-Monial, Maria Małgorzata Alacoque. W latach 1673-1675 Pan Jezus kilkakrotnie ukazał Małgorzacie Marii swoje Najświętsze Serce. Nasz Zbawiciel wyraził pragnienie, by siostra Małgorzata Maria upowszechniała nabożeństwo do Serca Jezusowego. Reżyser przedstawił na filmie świadectwa osób, które same doznały wielu łask za sprawą Serca Jezusowego.
Bartłomiej Kucharski OCD
Kobiety Bożego miłosierdzia

Książka jest próbą ukazania prawdy o największym przymiocie Boga w kontekście duchowego doświadczenia siedmiu kobiet. Nieprzypadkowo bowiem Bóg objawił Kościołowi swoją najgłębszą tajemnicę właśnie poprzez pośrednictwo doznań i refleksji kobiet. Mają one dar głęboko intuicyjnego postrzegania rzeczywistości, dzięki któremu udaje się im ogarnąć na poziomie serca najbardziej istotne prawdy o Bogu i człowieku. Taką prawdą jest Miłość Miłosierna Boga pochylającego się nad nami w geście solidarnego i czułego, matczynego współczucia. Ten macierzyński aspekt Bożego Serca dostrzegły na przestrzeni czasu Kościoła bł. Julianna z Norwich, św. Maria Małgorzata Alacoque, św. Teresa od Dzieciatka Jezus i Najświętszego Oblicza, św. Faustyna Kowalska, Marta Robin, Adrienne von Speyer i Kunegunda Siwiec.
Cristina Mazzoni
Kobiety w Bożej kuchni

Cristina Mazzoni, obdarzona niezwykłą wyobraźnią autorka, a zarazem znakomita kucharka, zaprasza w swej krytyczno-literackiej podróży kulinarnej do "kosztowania, smakowania, rozgryzania i połykania" produktów i potraw pojawiających się w pismach świętych kobiet - od "świętych anorektyczek" żywiących się Eucharystią do gospodyń i matek, dla których kuchnia stanowi centrum domu. Ze szczególną uwagą traktuje swoje rodaczki (Katarzynę z Genui, Anielę z Foligno, Gemmę Galgani), ale w obszar zainteresowań włącza też: Niemki (Hildegardę z Bingen, Elżbietę z Schoenau, Małgorzatę Ebner), Francuzki (Małgorzatę Marię Alacoque, Teresę z Lisieux), Hiszpanki (Teresę z Ávila), postaci z Kościoła kolonialnej Ameryki Południowej (sor Juanę Inés de la Cruz), Anglii (Margery Kempe), a nawet Stanów Zjednoczonych (Elżbietę Seton - pierwsza kanonizowana osoba urodzona w USA).
Marek Sokołowski SJ
Klaudiusz La Colombiere

Krótka, popularnie napisana biografia żyjącego w XVII w. jezuity, związanego w sposób szczególny z kultem Najświętszego Serca Jezusowego, który wpisał się w historię jako spowiednik Marii Małgorzaty Alacoque i wielki orędownik prawdziwości jej objawień, a także jako późniejszy kapelan i kaznodzieja księżnej Yorku.
Anna Matusiak
Najświętsze Serce Jezusa, zmiłuj się nad nami!
Modlitwy i pieśni

Niniejsza książka zawiera nowennę, litanię, koronkę oraz inne najczęściej odmawiane modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa, w tym Akt poświęcenia całego rodzaju ludzkiego Sercu Jezusa, Akt wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Jezusa, a także akty osobistego zawierzenia się Sercu Bożemu - dla dorosłych, dla młodzieży i dla dzieci. Tomik zwiera także pieśni, a ponadto obietnice Pana Jezusa, dane św. Małgorzacie Marii Alacoque dla czcicieli Jego Serca, w tym tzw. Wielką Obietnicę.
ks. Janusz Królikowski
Intronizacja Najświętszego Serca Jezusa w rodzinie

W krótkim wprowadzeniu, składającym się na pierwszą część książki, ks. J. Królikowski wyjaśnia, jaka jest geneza tej praktyki, jej znaczenie i przesłanie dla współczesnej rodziny. Następnie przedstawiony zostaje obrzęd intronizacji, autorstwa o. Mateo, na który składają się m.in.: poświęcenie obrazu lub figury Najświętszego Serca Jezusa, rozważanie duchowe, wyznanie wiary, właściwy akt poświęcenia i intronizacji, modlitwa i błogosławieństwo. W trzeciej części książki podana jest propozycja modlitw odnoszących się do Serca Jezusa. Wśród nich znajdują się zarówno modlitwy ogólnie znane i praktykowane (np. litania do Najświętszego Serca Jezusa), jak i te zaczerpnięte z bogactwa duchowej spuścizny św. Małgorzaty Marii Alacoque. Wybrane teksty pozwalają na nowo odkryć znaczenie modlitwy za osoby, które żyją w grzechu i swoją postawą obrażają Boga, jak również postawy wynagradzania, będącej wyrazem świadomie przeżywanej wspólnoty wiary i wzajemnej odpowiedzialności.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Suavicinum, we Włoszech - św. Dominika Opancerzonego. Pewien biskup wyświęcił go na kapłana w zamian za koźlą skórę, którą mu wręczyli rodzice kandydata. Dowiedziawszy się o tym, Dominik nigdy już nie spełniał kapłańskich funkcji. Schronił się najpierw do pustelni pod Gubbio, później zaś przystał do św. Piotra Damiani. Zawsze praktykował skrajne surowości: często się biczował, jadł wyłącznie chleb i koper, sypiał klęcząc, a pod wierzchnią szatą nosił nie włosienicę, ale pancerz. Zmarł w roku 1060.

oraz:

św. Burkharda z Würzburga, biskupa (+ 754); św. Donacjana z Reims, biskupa (+ IV w.); św. Fortunata z Todi, biskupa (+ ok. 542); św. Fortunaty, dziewicy i męczennicy (+ pocz. IV w.); św. Gaudentego z Rimini, biskupa (+ III/IV w.); św. Justa, biskupa (+ IV w.); św. Rustyka, biskupa (+ VI w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG