WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Zajrzyj też na półkę:
Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

29 września
Święci Archaniołowie Michał, Rafał i Gabriel

Zobacz także:

Aniołowie są istotami ze swej natury różnymi od ludzi. Należą do stworzeń, są nam bliscy, dlatego Kościół obchodzi ich święto. Do ostatniej reformy kalendarza kościelnego (z 14 lutego 1969 r.) istniały trzy odrębne święta: św. Michała czczono 29 września, św. Gabriela - 24 marca, a św. Rafała - 24 października. Obecnie wszyscy trzej archaniołowie są czczeni wspólnie.

Archanioł Michał depcze bestię W tradycji chrześcijańskiej Michał to pierwszy i najważniejszy spośród aniołów (Dn 10, 13; 12, 1; Ap 12, 7 nn), obdarzony przez Boga szczególnym zaufaniem.
Hebrajskie imię Mika'el znaczy "Któż jak Bóg". Według tradycji, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i do buntu namówił część aniołów, Archanioł Michał miał wystąpić i z okrzykiem "Któż jak Bóg" wypowiedzieć wojnę szatanom.
W Piśmie świętym pięć razy jest mowa o Michale. W księdze Daniela jest nazwany "jednym z przedniejszych książąt nieba" (Dn 13, 21) oraz "obrońcą ludu izraelskiego" (Dn 12, 1). Św. Jan Apostoł określa go w Apokalipsie jako stojącego na czele duchów niebieskich, walczącego z szatanem (Ap 12, 7). Św. Juda Apostoł podaje, że jemu właśnie zostało zlecone, by strzegł ciała Mojżesza po jego śmierci (Jud 9). Św. Paweł Apostoł również o nim wspomina (1 Tes 4, 16). Jest uważany za anioła sprawiedliwości i sądu, łaski i zmiłowania. Jeszcze bardziej znaczenie św. Michała akcentują księgi apokryficzne: Księga Henocha, Apokalipsa Barucha czy Apokalipsa Mojżesza, w których Michał występuje jako najważniejsza osoba po Panu Bogu, jako wykonawca planów Bożych odnośnie ziemi, rodzaju ludzkiego i Izraela. Michał jest księciem aniołów, jest aniołem sądu i Bożych kar, ale też aniołem Bożego miłosierdzia. Pisarze wczesnochrześcijańscy przypisują mu wiele ze wspomnianych atrybutów; uważają go za anioła od szczególnie ważnych zleceń Bożych. Piszą o nim m.in. Tertulian, Orygenes, Hermas i Didymus. Jako praepositus paradisi ma ważyć dusze na Sądzie Ostatecznym. Jest czczony jako obrońca Ludu Bożego i dlatego Kościół, spadkobierca Izraela, czci go jako swego opiekuna. Papież Leon XIII ustanowił osobną modlitwę, którą kapłani odmawiali po Mszy świętej z ludem do św. Michała o opiekę nad Kościołem.
Kult św. Michała Archanioła jest w chrześcijaństwie bardzo dawny i żywy. Sięga on wieku II. Symeon Metafrast pisze, że we Frygii, w Małej Azji, św. Michał miał się objawić w Cheretopa i na pamiątkę zostawić cudowne źródło, do którego śpieszyły liczne rzesze pielgrzymów. Podobne sanktuarium było w Chone, w osadzie odległej 4 km od Kolosów, które nosiło nazwę "Michelion". W Konstantynopolu kult św. Michała był tak żywy, że posiadał on tam już w VI w. aż 10 poświęconych sobie kościołów, a w IX w. kościołów i klasztorów pod jego wezwaniem było tam już 15. Sozomenos i Nicefor wspominają, że nad Bosforem istniało sanktuarium św. Michała, założone przez cesarza Konstantyna (w. IV). W samym zaś Konstantynopolu w V w. istniał obraz św. Michała, czczony jako cudowny w jednym z klasztorów pod jego imieniem. Liczni pielgrzymi zabierali ze sobą cząstkę oliwy z lampy płonącej przed tym obrazem, gdyż według ich opinii miała ona własności lecznicze. W Etiopii każdy 12. dzień miesiąca był poświęcony św. Michałowi.
W Polsce powstały dwa zgromadzenia zakonne pod wezwaniem św. Michała: męskie (michalitów) i żeńskie (michalitek), założone przez błogosławionego Bronisława Markiewicza (+ 1912, beatyfikowanego przez kard. Józefa Glempa w Warszawie w czerwcu 2005 r.).
Św. Michał Archanioł jest patronem Cesarstwa Rzymskiego, Papui Nowei Gwinei, Anglii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Węgier i Małopolski; diecezji łomżyńskiej; Amsterdamu, Łańcuta, Sanoka i Mszany Dolnej; ponadto także mierniczych, radiologów, rytowników, szermierzy, szlifierzy, złotników, żołnierzy. Przyzywany jest także jako opiekun dobrej śmierci.

W ikonografii św. Michał Archanioł przedstawiany jest w tunice i paliuszu, w szacie władcy, jako wojownik w zbroi. Skrzydła św. Michała są najczęściej białe, niekiedy pawie. Włosy upięte opaską lub diademem. Jego atrybutami są: globus, krzyż, laska, lanca, miecz, oszczep, puklerz, szatan w postaci smoka u nóg lub skrępowany, tarcza z napisem: Quis ut Deus - "Któż jak Bóg", waga.



Archanioł Gabriel zwiastuje Maryi wolę Bożą Gabriel po raz pierwszy pojawia się pod tym imieniem w Księdze Daniela (Dn 8, 15-26; 9, 21-27). W pierwszym wypadku wyjaśnia Danielowi znaczenie tajemniczej wizji barana i kozła, ilustrującej podbój przez Grecję potężnych państw Medów i Persów; w drugim wypadku archanioł Gabriel wyjaśnia prorokowi Danielowi przepowiednię Jeremiasza o 70 tygodniach lat. Imię "Gabriel" znaczy tyle, co "mąż Boży" albo "wojownik Boży". W tradycji chrześcijańskiej (Łk 1, 11-20. 26-31) przynosi Dobrą Nowinę. Ukazuje się Zachariaszowi zapowiadając mu narodziny syna Jana Chrzciciela. Zwiastuje także Maryi, że zostanie Matką Syna Bożego.
Według niektórych pisarzy kościelnych Gabriel był aniołem stróżem Świętej Rodziny. Przychodził w snach do Józefa (Mt 1, 20-24; 2, 13; 2, 19-20). Miał być aniołem pocieszenia w Ogrójcu (Łk 22, 43) oraz zwiastunem przy zmartwychwstaniu Pana Jezusa (Mt 28, 5-6) i przy Jego wniebowstąpieniu (Dz 1, 10). Niemal wszystkie obrządki w Kościele uroczystość św. Gabriela mają w swojej liturgii tuż przed lub tuż po uroczystości Zwiastowania. Tak było również w liturgii rzymskiej do roku 1969; czczono go wówczas 24 marca, w przeddzień uroczystości Zwiastowania. Na Zachodzie osobne święto św. Gabriela przyjęło się dopiero w wieku X. Papież Benedykt XV w roku 1921 rozszerzył je z lokalnego na ogólnokościelne. Pius XII 1 kwietnia 1951 r. ogłosił św. Gabriela patronem telegrafu, telefonu, radia i telewizji. Św. Gabriel jest ponadto czczony jako patron dyplomatów, filatelistów, posłańców i pocztowców. W 1705 roku św. Ludwik Grignion de Montfort założył rodzinę zakonną pod nazwą Braci św. Gabriela. Zajmują się oni głównie opieką nad głuchymi i niewidomymi.

W ikonografii św. Gabriel Archanioł występuje niekiedy jako młodzieniec, przeważnie uskrzydlony i z nimbem. Odziany w tunikę i paliusz, czasami nosi szaty liturgiczne. Na włosach ma przepaskę lub diadem. Jego skrzydła bywają z pawich piór. Szczególnie ulubioną sceną, w której jest przedstawiany w ciągu wieków, jest Zwiastowanie. Niekiedy przekazuje Maryi jako herold Boży zapieczętowany list lub zwój. Za atrybut służy mu berło, lilia, gałązka palmy lub oliwki.



Archanioł Rafał prowadzi Tobiasza Rafał przedstawił się w Księdze Tobiasza, iż jest jednym z "siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański" (Tb 12, 15). Występuje w niej pod postacią ludzką, przybiera pospolite imię Azariasz i ofiarowuje młodemu Tobiaszowi wędrującemu z Niniwy do Rega w Medii swoje towarzystwo i opiekę. Ratuje go z wielu niebezpiecznych przygód, przepędza demona Asmodeusza, uzdrawia niewidomego ojca Tobiasza. Hebrajskie imię Rafael oznacza "Bóg uleczył".
Ponieważ zbyt pochopnie używano imion, które siedmiu archaniołom nadały apokryfy żydowskie, dlatego synody w Laodycei (361) i w Rzymie (492 i 745) zakazały ich nadawania. Pozwoliły natomiast nadawać imiona Michała, Gabriela i Rafała, gdyż o tych wyraźnie mamy wzmianki w Piśmie świętym. W VII w. istniał już w Wenecji kościół ku czci św. Rafała. W tym samym wieku miasto Kordoba w Hiszpanii ogłosiło go swoim patronem.
Św. Rafał Archanioł ukazuje dobroć Opatrzności. Pobożność ludowa widzi w nim prawzór Anioła Stróża. Jest czczony jako patron aptekarzy, chorych, lekarzy, emigrantów, pielgrzymów, podróżujących, uciekinierów, wędrowców i żeglarzy.

W ikonografii św. Rafał Archanioł przedstawiany jest jako młodzieniec bez zarostu w typowym stroju anioła - tunice i chlamidzie. Jego atrybutami są: krzyż, laska pielgrzyma, niekiedy ryba i naczynie. W ujęciu bizantyjskim ukazywany jest z berłem i globem.


Na temat Aniołów, ich życia i obecności w Kościele i życiu każdego człowieka dowiesz się więcej tutaj i tutaj.

Więcej informacji o Archaniołach:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Józef Rydzewski
Święci Archaniołowie - Michał, Rafał i Gabriel
ks. Henryk Zieliński
Święci potrzebują aniołów
prof. Mieczysław Gogacz
Aniołowie są stworzeni dla Chrystusa
Justyna Wołoszka
Święci Archaniołowie
ks. Jan Augustynowicz
Wspierająca działalność
ks. Dariusz Kwiatkowski
Kult Aniołów
Michael Schulz
Aniołowie

Część I
Część II
Jacek Salij OP
Prawda o aniołach
- integralna część wiary chrześcijańskiej
Katarzyna Białkowska
Rzecz o aniołach
Katechizm Kościoła Katolickiego
O Aniołach
ks. prof. Alfons Skowronek
Aniołowie są wśród nas
Roman Zając
Czy aniołowie mogą awansować?
s. Anna Siudak
Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi...
Andrzej Ogniewski
Aniołowie w roku kościelnym
ks. Tomasz Horak
Przypowieść o bliskości aniołów
wiara.pl
Aniołowie

Prawie wszystko o aniołach
Posłańcy od Boga
Święty Michał - Któż jak Bóg?
Święty Gabriel - mąż lub wojownik Boży
Święty Rafał - Bóg uleczył
Dorota Mazur
Któż jak Bóg?
Zgromadzenie św. Michała Archanioła - michalici
Serwis internetowy
Zgromadzenie św. Michała Archanioła - michalici
Św. Michał - patron Zgromadzenia
Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła - michalitki
Serwis internetowy
wiara.pl
Modlitwy do aniołów
 
o. Gilles Jeanguenin
Święty Michał Archanioł

Ta niewielka książeczka przedstawia osobę św. Michała Archanioła, jego szczególne posłannictwo w niebie i na ziemi. Publikacja zawiera także kilkanaście najpopularniejszych modlitw do św. Michała - potężnego obrońcy i opiekuna świętego Kościoła katolickiego.
praca zbiorowa
Michał Archanioł - Zagadnienia teologiczne

W Polsce brakowało solidnej monografii poświęconej wodzowi aniołów - św. Michałowi Archaniołowi. Pragnąc zapełnić tę lukę Wydawnictwo Michalineum prezentuje i poleca pierwszy tom zamierzonej syntezy anielskiej. Niniejsza publikacja poświęcona jest w całości zagadnieniom teologicznym: wybitni polscy specjaliści naświetlają postać Księcia zastępów niebiańskich z różnych perspektyw, aczkolwiek wszystkie spojrzenia zosiowane są wokół rdzenia judaistyczno-chrześcijańskiego.
ks. Henryk Skoczylas CSMA
Kazania o św. Michale Archaniele i Aniołach

Jest to zbiór 20 kazań i rozważań napisanych (a wcześniej wygłoszonych) przez michalitów. Wielka pomoc dla kaznodziejów, ale nie tylko! Wszyscy, którzy pragną rozpalić w sobie nabożeństwo do św. Michała Archanioła i aniołów, a także uporządkować myślenie na temat istot niebieskich, znajdą w tej książce nieocenioną pomoc.
Zenon Ziółkowski
Michał Archanioł w Piśmie Świętym i życiu Kościoła

Zenon Ziółkowski podjął próbę przybliżenia czytelnikowi tajemniczego świata aniołów. Książka ukazuje, jak ważną rolę w dziejach człowieka odegrał Michał Archanioł - ten, który w sposób szczególny został powołany do wspomagania ludzi w wierności Bogu i podążaniu drogą do zbawienia. To niezwykle barwna i rzetelna pod względem merytorycznym opowieść o udziale św. Michała i aniołów w życiu ludzi od czasów prehistorii biblijnej, przez dzieje narodu wybranego, pierwszych chrześcijan, po cudowne wydarzenia objawień fatimskich i pontyfikat Jana Pawła II.
ks. Marian Polak CSMA
Nowenna do Św. Michała Archanioła i Aniołów

Michał Archanioł jest Maryi kapitanem niebieskim, którego wysyła do walki z szatanem. Żyjemy w czasach ostatecznych. Szatan złości się, bo widzi, że ma mało czasu, stąd ze zdwojoną siłą atakuje Kościół i wiernych Chrystusa. Materializm, zajęcie się zbytnie dobrami ziemskimi i ich gromadzeniem, przyjemności zmysłowe, uczynienie bożka z techniki, samowystarczalność, odciąganie ludzi od refleksji, od modlitwy, od świętych sakramentów, głoszenie, że człowiek jest niezależnym panem siebie i może robić, co mu się podoba, posługiwanie się szyldami wiedzy, postępu, nauki, aby usprawiedliwiać zbrodnie...
Zenon Ziółkowski
Broń nas w walce...
Modlitwy do św. Michała Archanioła

Bogaty w formie i treści modlitewnik dla współczesnego człowieka. Gdy trzeba stawić czoła aborcji, eutanazji, klonowaniu, relatywizmowi moralnemu; żyjąc w świecie, w którym neguje się istnienie Złego, a jednocześnie toczy się zajadła walka o dusze - człowiek znajdzie w tej książce bezpośrednią i skuteczną pomoc. Wszak św. Michał Archanioł to książę aniołów. Jemu Bóg powierza zadania, które wymagają szczególnej siły. Znany jest jako zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Prośmy go więc o orędownictwo u Boga za nami, by się nie zagubić i dochować wierności Bogu.
U. Bernauer, T. Sternberg, H. Vorgrimer
Anioł. Doświadczenie Bożej obecności

Ten bogato ilustrowany album odkrywa przed czytelnikiem tajemnicę aniołów, prezentując świadectwa ich istnienia zawarte w Piśmie Świętym, judaizmie, islamie, Kościele starożytnym i średniowiecznym, filozofii oraz poezji. Wnikliwie analizuje i uzupełnia tradycyjne wyobrażenia istot niebiańskich, nawiązując do różnych dziedzin - sztuki, literatury i psychologii.
Zenon Ziółkowski
Przewodnik po aniołach

Autor wybrał najbardziej znamienne urywki Pisma Świętego, ukazujące aniołów w pełnieniu przez nich posługi posłańców. W 40 rozważaniach autor śledzi ich działanie w historii zbawienia, przypominając czytelnikowi, że tworzymy z aniołami jeden świat stworzony. Książeczka przypomina, że do świata niewidzialnego aniołów zmierzamy, sprawując wraz z nimi liturgię w świecie widzialnym, jako niewiele mniejsi od aniołów (Ps 8,6).
Jean Daniélou
Aniołowie i ich misja

Autor - jezuita, jeden z największych teologów XX wieku - nowoczesność teologii łączył z powrotem do źródeł chrześcijaństwa i wiernością tradycji. Książka jest patrystycznym studium nad misją aniołów. Autor zgodnie z pismami Ojców Kościoła nie zatrzymuje się na analizie bytowej struktury aniołów, ale skupia się na ich roli w ekonomii zbawienia. To historiozbawcze ujęcie angeologii.
Sergiusz Bułgakow
Drabina Jakubowa. Rzecz o aniołach

Lektura "Drabiny Jakubowej" może stać się ubogacającym katolików spotkaniem z rosyjskim prawosławiem. Książka ta nie jest tylko wykładem prawosławnej nauki o aniołach, ale też wspaniałym wprowadzeniem w prawosławie w ogóle. Na kilkuset stronach znajdujemy solidnie udokumentowaną naukę o aniołach, ich hierarchii i roli w ludzkim życiu.
Anderson Joan Wester
Spotkanie z Aniołem - prawdziwe historie

Książka jest zbiorem ponad 30 niezwykłych historii ludzi, którzy zazwyczaj w dramatycznych sytuacjach odczuli obecność aniołów i doświadczyli ich pomocy. Czyta się świetnie, w większości są to poruszające, a nawet wzruszające historie, które pokazują, że człowiek nie jest pozostawiony samemu sobie, a jego Anioł Stróż czuwa nad nim "we dnie i w nocy", gotowy udzielić mu wsparcia.
Domenico Pezzini
Jakub i anioł

Autor analizuje tajemnicze spotkanie Jakuba z Aniołem nocą u brodu rzeki Jabbok (Rdz 32, 23-33) - spotkanie i starcie, walka i uścisk, rana i błogosławieństwo. Autor interpretuje je jako "teologię relacji". Każdy rodzaj relacji ludzkiej, w całej swej rozciągłości i kompleksowości, dla wierzącego jest wyrazem i cieniem relacji z Bogiem.
Janusz Pyda OP
Listy starego anioła do młodego

Książka, podobna w formie i bliska pod względem treści Listom starego diabła... autorstwa C.S. Lewisa, pozwala w sposób swobodny i przystępny, ze swadą, ironią i poczuciem humoru poruszyć wiele ważnych dla współczesnego człowieka i chrześcijanina tematów. Stary anioł pisze m.in. o egoizmie, autorytetach, duchowości i psychologii, o hipokryzji, młodości i podejmowaniu decyzji, o spowiedniku, ryzyku wiary i odpowiedzialności. Jest to książka niebanalna i dostępna dla wszystkich!
Ewa Stadtmüller
A jak Anioł

Wzruszające opowieści dla dzieci o aniołach - zarówno o tych najprawdziwszych, które Bóg posyła do nas prosto z nieba, jak i o tych, które nas strzegą żyjąc pośród nas. Lektura na pewno wywoła zachwyt u małych czytelników, a łzy wzruszenia u dorosłych.
Joan Wester Anderson
Spotkanie z aniołem (audiobook)

Audiobook przedstawia 7 niezwykłych historii ludzi, którzy w trudnych momentach swego życia doświadczyli niebiańskiej pomocy Bożych wysłanników. Opisane na płycie wydarzenia pokazują, że człowiek nigdy nie jest pozostawiony samemu sobie, a jego Anioł Stróż czuwa nad nim "we dnie i w nocy", gotowy w każdej sytuacji udzielić mu realnego wsparcia. Każdego z nas anioł chroni przed niebezpieczeństwem, ostrzega przed zagrożeniem, pociesza w chwilach smutku, dodaje otuchy, gdy brakuje sił i podsuwa dobrą myśl, kiedy bez nadziei pytamy "Co dalej?". Musimy tylko nauczyć się słuchać głosu naszego Opiekuna...

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
świętych męczenników: małżonków Dadasa i Kasdoi oraz ich syna Gabdelasa (+ IV w.); św. Fraternusa, biskupa i męczennika (+ ok. 450); św. Grimoalda, prezbitera (+ ok. 1137); św. Kwiriaka (+ 557); bł. Mikołaja da Forca Palena, zakonnika (+ 1449); św. Rypsymy, dziewicy i męczennicy (+ ok. 312)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG