WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

14 września
Święty Albert, biskup

Zobacz także:

Święty Albert
Albert urodził się w okolicach Vennes (Francja) ok. 1149 r. Pierwszą pewną datą z jego życia jest rok 1180, kiedy to został wybrany przeorem kanoników regularnych od św. Krzyża w Montara, w pobliżu Pavii. Odtąd jego życie obfitowało w zaszczytne nominacje i urzędy. W cztery lata potem został biskupem w Bobbio (1184), a w roku następnym w Vercelli (1185). Tą diecezją rządził gorliwie i mądrze przez 20 lat.
Równocześnie w tym samym czasie Albert spełniał ważne misje, zlecane mu przez Stolicę Apostolską. Klemens III powierzył mu pośredniczenie między Rzymem a cesarzem Fryderykiem Barbarossą. Ten sam papież zlecił mu podobne zadanie z następcą Fryderyka, Henrykiem IV. Jako wysłannik Innocentego III załagodził zatarg i doprowadził do pokoju pomiędzy miastami Parmą i Piacenzą, a potem pomiędzy Mediolanem a Pavią. W roku 1194 napisał konstytucje dla kanoników regularnych w Biella. Największe znaczenie dla diecezji Vercelli miał synod tam odbyty w roku 1191, na którym uchwalono ważne dekrety dotyczące karności kościelnej.
W 1204 r. wybrano go patriarchą Jerozolimy. Innocenty III wybór ten zatwierdził (1205) i rozesłał listy do duchowieństwa Ziemi Świętej z zawiadomieniem o tej nominacji. Z tej okazji papież wymienił wiele zalet i cnót Alberta, które go predestynowały na tak zaszczytne i odpowiedzialne stanowisko. Jednocześnie biskup Albert pełnił urząd legata Stolicy Apostolskiej w Ziemi Świętej. Rezydował w Akce.
Podejmował działalność na rzecz pokoju, doprowadził do zgody między królami Cypru i Jerozolimy, między królem Armenii a książętami Trypolisu, między templariuszami a królami Cypru i Armenii. Starał się ulżyć doli jeńców. Skodyfikował obyczaje mnichów z góry Karmel, dając podwaliny pod rozwój powstającego zakonu. W czasie procesji z okazji święta Podwyższenia Krzyża świętego, 14 września 1214 r., został zasztyletowany przez mnicha, którego złożył z urzędu. Odbiera cześć w diecezji Vercelli, w zakonach kanoników regularnych i karmelitów.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

św. Albert
Reguła
 
Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych
Święty Albert Jerozolimski
Jerzy Zieliński OCD
Prawodawca i treść Reguły karmelitańskiej
Parafia św. Zygmunta w Słomczynie
Św. Albert z Jerozolimy
Piotr Drzyzga
Św. Albert Jerozolimski patriarcha
Żywoty Świętych Pańskich (1937 r.)
Żywot Św. Alberta, patriarchy jerozolimskiego
Polonia Christiana
Św. Albert Jerozolimski
Miesięcznik "List"
Duchowość karmelitów
F. J. Holzwarth
Nowe zakony religijne XI i XII w.
 
Dominik Wider OCD
Myślę o Karmelu

Pozycja ta skierowana jest do wszystkich zainteresowanych duchowością karmelitańską, a zwłaszcza historią i charyzmatem Karmelu. Wychodzi ona naprzeciw oczekiwaniom ludzi rozeznających swoje powołanie i pragnących z kompetentnego źródła dowiedzieć się o życiu i działalności Zakonu Braci Bosych NMP z Góry Karmel.
Marian Zawada OCD
Antologia karmelitańska cz. 1

Karmel to bez mała trzydzieści wieków duchowej tradycji, sięgającej czasów proroka Eliasza, z tego 400 lat jest udziałem dziejów w Kościele polskim. Prezentowany wybór pism jest hołdem, chyleniem czoła wobec dostojeństwa minionych stuleci. Na ten czas jubileuszu dobrze jest uświadomić sobie piękno wypracowane razem z Bogiem w tylu przedziwnych biografiach, które pod ryclem Mistrza przywołują kształt konkretnej świętości.
Marian Zawada OCD
Antologia karmelitańska cz. 2

Druga część obrazu duchowego dziedzictwa Karmelu. Zamieszczono również kilka wierszy i fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II, świadczących o jego głębokich związkach z duchowością karmelitańską.
Thomas Merton
Pierwotny ideał Karmelu

Książka zawiera tytułowy "Pierwotny ideał Karmelu" oraz "Ognistą strzałę", traktat generała zakonu Mikołaja z Narbonne, zwanego Francuzem, w obronie pierwotnej tradycji karmelitańskiej, a także tekst "Reguły karmelitańskiej" napisany przez patriarchę jerozolimskiego św. Alberta na prośbę eremitów gromadzących się na górze Karmel.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Trewirze - św. Materna, biskupa. Posiadamy świadectwa jego działalności w IV stuleciu. Był czynny na terenie diecezji trewirskiej, kolońskiej oraz leodyjskiej. Odnotowano też jego obecność na synodzie w Arles. Późniejsze legendy chciały uczynić zeń ucznia św. Piotra, wysłanego przez Apostoła na przepowiadanie Ewangelii w Trewirze i okolicach.

W Czeng-Tu, w Chinach - św. Gabriela Tauryna Dufresse, męczennika. Był członkiem francuskiego Towarzystwa Misji Zagranicznych. Wysłany do Chin i tam więziony, a następnie wydalony, wrócił jako biskup do swoich owieczek. Został ścięty w roku 1815. Beatyfikowano go w roku 1900.

oraz:

świętych małżonków męczenników Cerealisa i Salustii (+ III w.); świętych męczenników Krescencjusza, Generalisa, Rosuli i Wiktora (+ III w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG