WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

14 lipca
Błogosławiony Jakub de Voragine, biskup

Zobacz także:

Błogosławiony Jakub de Voragine
Jakub de Voragine urodził się najprawdopodobniej w Genui około roku 1228. Właściwie powinien zwać się raczej Jakubem de Varagine; w tym wypadku nie chodzi bowiem o miejsce pochodzenia (Varazze), ale raczej o przydomek. W 1244 r. wstąpił do dominikanów. Na widowni dziejowej pojawił się jednak dopiero w roku 1267 jako prowincjał Lombardii. Urząd ten sprawował przez dziesięć lat. Ponownie objął ten urząd w roku 1281. W cztery lata później był wikariuszem generalnym zakonu, gdy jednak po wyborze generała powstały w zakonie niesnaski, musiał wiele wycierpieć. Kiedy w roku 1291 urządzono na niego zamach, ledwo uszedł z życiem.
Jego osobisty autorytet widocznie na tym nie ucierpiał, skoro w rok później objął stolicę arcybiskupią w Genui. Trudził się teraz około reformy kleru i przykładał dzielnie do przywrócenia pokoju między gwelfami a gibelinami.
Zmarł 14 lipca 1298 r. Jego kult zatwierdził Pius VII (1816).
Do hagiografii wszedł nie tyle jako błogosławiony, ile jako autor słynnej Złotej legendy (Legenda aurea). Jest to zbiór opowieści o treści przeważnie (ale nie wyłącznie) hagiograficznej, przeznaczonych do czytania w ciągu roku. Miał on na celu dostarczyć przystępnej lektury, można by powiedzieć - zbożnej rozrywki, która zaciekawia, a zarazem buduje. Złota legenda, tłumaczona i wydawana w rozmaitych wersjach oraz wzbogacana nowymi ilustracjami, wywarła olbrzymi wpływ na rozwój hagiografii, sztuki i kultu świętych. Wpływ ten był tak przemożny, że krytyka historyczna do dziś nadaremnie trudzi się, by do wielu zagadnień wprowadzić właściwe proporcje i urobić pojęcia zgodne z prawdą.
Oprócz Legendy o świętych, nazywanej przez potomnych Złotą legendą, Jakub pozostawił ponadto zbiory kazań, Kronikę Genui (Chronicon Januense), a także hymny.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

bł. Jakub de Voragine
Legenda na dzień św. Bartłomieja (format PDF)
bł. Jakub de Voragine
Legenda na dzień św. Aleksego
bł. Jakub de Voragine
Legenda na dzień św. Krzysztofa
 
Parafia św. Zygmunta w Słomczynie
Bł. Jakub de Voragine
Michał Gryczyński
Arcydzieło bł. Jakuba de Voragine
 
Giovanni Santamrogio
Święci. Najpiękniejsze wizerunki w sztuce

W kalendarzu nie ma dnia, w którym nie wspominamy świętych. To oni nadali smak i barwę chrześcijaństwu, pociągając swoim przykładem rzesze ludzi. Ten przepiękny album to prawdziwa galeria sztuki, w której znajdziemy wizerunki najznakomitszych świętych Kościoła, przedstawionych przez wielkich mistrzów malarstwa wszystkich czasów, między innymi: Caravaggia, Tycjana, Fra Angelica, Leonarda da Vinci, Antonella da Messina, Filippino Lippiego, Lorenza Lotto, Andrei Mantegni, Tiepola, Giotta. Wspaniałym płótnom, mozaikom czy freskom towarzyszą bardzo ciekawe prezentacje świadków wiary inspirowane Złotą legendą Jakuba de Voragine – trzynastowiecznym dziełem, które znacząco wpłynęło na ikonografię osób wyniesionych na ołtarze.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Feliksa, biskupa Como (+ ok. 390); św. Foksa, męczennika (+ pocz. II w.); św. Heraklesa, biskupa w Aleksandrii (+ ok. 248); św. Marcelina, prezbitera (+ ok. 775); św. Optacjana, biskupa Brescii (+ IV w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG