WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Zajrzyj też na półkę:
Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

9 czerwca
Święty Efrem Syryjczyk, diakon i doktor Kościoła

Zobacz także:

Święty Efrem
Efrem urodził się około 306 r. w Nissibis (Mezopotamia). Jego matka miała być chrześcijanką. Z syryjskich pism Efrema łatwo dostrzec, że znał język i filozofię grecką. U boku biskupów Nissibis: Jakuba i Wologeriusza spędził Efrem większość swojego życia jako diakon. Wyręczał ich w głoszeniu kazań i w administracji. Należał do najzagorzalszych przeciwników herezji ariańskiej. Uczestniczył zapewne ze swoim biskupem w wielu synodach.
Gdy w roku 367 miasto zdobyli Persowie, wyemigrował do Edessy. Tu założył znaną szkołę i rozwinął pełną działalność kaznodziejską i pisarską. Prowadził także miejscowy chór katedralny. W trosce o zbawienie własnej duszy raz po raz udawał się na pustkowie, gdzie oddawał się modlitwie i uczynkom pokutnym. Dla zapoznania się z sytuacją Kościoła odwiedził pobliską Kapadocję i jej metropolitę, św. Bazylego Wielkiego. Następnie udał się do Egiptu, gdzie w Aleksandrii spotkał się ze św. Atanazym. W roku 372 powrócił do Edessy, gdzie 9 czerwca 373 r. oddał duszę Bogu. Cieszył się tak wielką czcią, że zaraz po śmierci jego grób stał się miejscem licznych pielgrzymek. Papież Benedykt XV ogłosił go doktorem Kościoła.
Był wybitnym egzegetą i kaznodzieją. Została po nim bardzo bogata spuścizna literacka. Składają się na nią dzieła egzegetyczne i apologetyczne, homilie, a przede wszystkim hymny - słynne Pieśni Nissybijskie. Jego hymny liturgiczne przetłumaczono na języki: grecki, ormiański, łaciński i wiele innych. Tematyka tych pism jest bardzo obszerna; mowa w nich o dziewictwie, postach, modlitwie za zmarłych, o ofiarnym charakterze Mszy świętej, o realnej obecności Pana Jezusa w Eucharystii. Wskazuje to na rozległą kulturę teologiczną Efrema. W wielu tekstach Efrem wyraża swe przywiązanie i cześć do Matki Bożej. Efrema nazywa się często "harfą Ducha Świętego". Z utworów pełnych żarliwości i poetyckiego natchnienia wyłania się osobowość wrażliwa, ciepła, o urzekającej pobożności. Jest największym poetą syryjskim, jednym z największych poetów chrześcijańskich. Czczony jako patron Asturii.

W ikonografii św. Efrem przedstawiany jest w stroju mnicha lub diakona. Jego atrybutem jest księga lub zwój oraz krowa. Rzadko występuje w sztuce religijnej zachodniej.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

św. Efrem Syryjczyk
Wybrane myśli i modlitwy
św. Efrem Syryjczyk
Hymn powszechny do Trójcy Świętej
św. Efrem Syryjczyk
Modlitwa
św. Efrem Syryjczyk
Z komentarza do Diatessaronu
św. Efrem Syryjczyk
Z kazania O Panu naszym
św. Efrem Syryjczyk
Kazanie Cel życia i upomnienie
św. Efrem Syryjczyk
Mowa o kapłaństwie
św. Efrem Syryjczyk
Ku chwale Bożej Rodzicielki Dziewicy Maryi
św. Efrem Syryjczyk
Pieśń o Najświętszej Maryi Pannie
św. Efrem Syryjczyk
Pieśń wielkanocna
 
Benedykt XVI
Św. Efrem Syryjczyk
Audiencja generalna z 28 listopada 2007 r.
Parafia św. Zygmunta w Słomczynie
Św. Efrem Syryjczyk
Henryk Fross SJ
Pisarz, diakon i muzyk
abp Georges Habib Hafouri
Święty Efrem Syryjczyk, diakon i doktor Kościoła
Jarosław Charkiewicz, Tomasz Sulima
Mnich Efrem Syryjczyk (+ galeria ikon)
ks. Mariusz Synak
Św. Efrem Syryjczyk
Aleksander Schmemann
Wielkopostna modlitwa św. Efrema Syryjczyka
Marcin Jakimowicz
Na wariackich papierach
Artur Andrzejuk
Św. Efrem Syryjski i jego szkoły jako ogniwo
pomiędzy antyczną kulturą grecką
a arabskim i łacińskim średniowieczem (format PDF)
Żywoty Świętych Pańskich (1937 r.)
Żywot św. Efrema, diakona i nauczyciela Kościoła
 
Benedykt XVI
Katechezy o Ojcach Kościoła

Cykl katechez wygłoszonych przez Benedykta XVI podczas audiencji generalnych (od marca 2007 r. do lutego 2008 r.). Zbiór prezentuje papieskie nauczanie dotyczące Ojców Kościoła Obejmuje m.in. następujące postacie: św. Klemens Rzymski, św. Ignacy Antiocheński, św. Justyn, św. Ireneusz z Lyonu, Klemens Aleksandryjski, Orygenes, Tertulian, św. Cyprian, Euzebiusz z Cezarei, św. Atanazy, św. Cyryl Jerozolimski, św. Bazyli, św. Grzegorz z Nazjanzu, św. Grzegorz z Nyssy, św. Jan Chryzostom, św. Cyryl Aleksandryjski, św. Hilary z Poitiers, św. Euzebiusz z Vercelli, św. Ambroży, św. Maksym z Turynu, św. Hieronim, św. Afrahat, św. Efrem Syryjczyk, św. Chromacjusz z Akwilei, św. Paulin z Noli, św. Augustyn z Hippony.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
świętych męczenników Felicjana i Pryma (+ 297); św. Maksymiana, biskupa Syrakuz (+ 594); św. Ryszarda, biskupa Andrii (+ XII w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG