WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

18 maja
Święty Eryk IX Jedvardsson, król

Zobacz także:

Święty Eryk IX Jedvardsson
Eryk urodził się około 1120 r. w okolicy jeziora Melar. Był synem Jedwarda (Edwarda). Od 1158 r. rządził Szwecją (Vestergotland). Miał się przyczynić do utwierdzenia chrześcijaństwa w tym kraju. Ze świętym biskupem Henrykiem uczestniczył w misyjnej wyprawie do Finlandii, gdzie założył wiele kościołów. Zginął 18 maja 1160 r. w Starej Uppsali, która była ośrodkiem pogaństwa. Duński książę Magnus Henriksson napadł go i zabił, gdy Eryk uczestniczył w Mszy św.
Zaraz po śmierci zaczęto oddawać królowi cześć ołtarzy. Od 1273 r. jego szczątki spoczywają w katedrze w Uppsali. W trzy lata po śmierci Eryka papież Aleksander III założył w Starej Uppsali metropolię, od której uzależnił cztery biskupie sufraganie: w Skara, w Likóping, w Vasteras i w Strangnas. Św. Eryk jest patronem Szwecji.

W ikonografii przedstawiany jest jako mężczyzna w pełni sił, w stroju królewskim z koroną na głowie - w jednej ręce trzyma miecz, w drugiej sztandar. Jego atrybuty: model kościoła w Uppsali; ołtarz, przy którym został zamordowany; palma męczeńska.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Święci Pańscy
Św. Eryk Szwedzki
Parafia św. Zygmunta w Słomczynie
Św. Eryk IX Jedvardsson
Polonia Christiana
Św. Eryk IX, król
deon.pl
Eryk Jedvardsson
 
Jerzy Świdziński
Święci władcy. Leksykon

Książka nie tworzy, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka, zbioru krótkich biogramów poszczególnych świętych, gdyż układ tekstu posiada swoistą dramaturgię narracyjną, opartą na fundamencie historyczno-geograficznym. Dlatego jej lektura może zainteresować nie tylko miłośników hagiografii, ale także historii, a nawet polityki.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Potamona, biskupa Heraklei i męczennika (+ ok. 341); świętych męczenników Teodora, Tekuzy, Aleksandry, Klaudii, Fainy, Eufrazji, Matrony i Julitty (+ ok. 303)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG