WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

16 maja
Święty Szymon Stock, zakonnik

Zobacz także:

Święty Szymon otrzymuje od Maryi szkaplerz
Szymon urodził się w 1175 r. w hrabstwie Kentu, w Anglii. Jako młodzieniec opuścił dom rodzinny i udał się na pustkowie, by tam poświęcić się wyłącznie życiu bogomyślnemu. Celę urządził sobie w pniu starego dębu. Stąd jego drugie imię: Szymon Pień (ang. stock - pień). Kiedy Turcy zmusili karmelitów do opuszczenia Ziemi Świętej, ci przybyli do Anglii (1237). Szymon wkrótce wstąpił do tego kontemplacyjnego zakonu, a w roku 1245 na kapitule w Aylesford wybrano go jego generałem. Podczas jego kadencji karmelici stali się popularnym zakonem w całej Europie. Mieszkając dotychczas zazwyczaj na pustkowiu w eremach, swoje obowiązki duszpasterskie podjęli teraz (po zmianach w regule wprowadzonych przez Szymona Stocka) także w miastach.
Szymon jest jednak znany przede wszystkim w związku z nabożeństwem szkaplerza. W roku 1251 miał wizję, podczas której Maryja miała mu wręczyć szkaplerz i zapewnić, że wszyscy, którzy będą go nosić, cieszyć się będą szczególnym błogosławieństwem, a po śmierci unikną wiecznej kary. Szkaplerz - to długi, rozcięty po bokach płaszcz bez rękawów. Noszą go zakonnicy. Ma różne kolory, w zależności od zakonu: biały, czarny, brązowy. Szkaplerz karmelitański przybrał okrojoną formę dwóch płócienek zawieszonych na szyi lub medalika, na którym jest przedstawiony.
Szymon Stock zmarł 16 maja 1265 r. w Bordeaux podczas wizytacji jednego z francuskich klasztorów. Oprócz nabożeństwa szkaplerznego pozostawił po sobie kilka pism, m.in. O pokucie chrześcijańskiej, kilka homilii, kilka listów oraz dwie antyfony ku czci Najświętszej Maryi Panny.

W ikonografii św. Szymon przedstawiany jest jako mnich w habicie karmelitów, czasami w scenach z Matką Bożą, która wręcza mu szkaplerz lub wraz ze Świętym wyprowadza z czyśćca cierpiących. Jego atrybutem jest pies przynoszący chleb.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych
Święty Szymon Stock
niedziela.pl
Św. Szymon Stock (Szkot)
Michał Gryczyński
Św. Szymon Stock
Michał Gryczyński
Św. Szymon Stock
Żywoty Świętych Pańskich (1937 r.)
Św. Szymon, rodem Anglik
deon.pl
Szymon Stock
 
Kajetan Rajski
Historia Karmelu w krótkim zarysie
adonai.pl
Szkaplerz karmelitański
Szkaplerz - Rodzina Szkaplerzna
Serwis internetowy
Karmelitanie
Szkaplerz Karmelu
- znak macierzyńskiej miłości Maryi
Parafia w Rudzie Śląskiej
Szkaplerz karmelitański
Leszek Śliwa
Święci i... sponsorzy
Leszek Śliwa
Święci karmelitanie
Aleksandra Górak
"Wizja św. Szymona Stocka"
- obraz ze strzegomskiego kościoła
Nasza Arka
Szkaplerz szatą Maryi
Przymierze z Maryją
Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel
i szkaplerz karmelitański
 
Bartłomiej Kucharski OCD
Szata Maryi.. Szkaplerz karmelitański

Bogato ilustrowany albumik pragnie przybliżyć piękno maryjnej duchowości, obecnej w Karmelu w sposób szczególny w znaku szkaplerza. Publikacja zawiera podstawowe informacje dotyczące nabożeństwa szkaplerznego oraz praktyczne wskazówki, jak naśladować Maryję. Adresowana jest do wszystkich noszących szkaplerz, a szczególnie do tych, którzy chcieliby przyjąć Maryję do swego życia.
praca zbiorowa
Szkaplerz Jana Pawła II

Album, ubogacony licznymi zdjęciami, przedstawia więź Jana Pawła II z duchowością karmelitańską, czego przepięknym świadectwem był noszony przez niego szkaplerz Matki Bożej z Góry Karmel.
Teresa Szczepaniec
Szkaplerz w literaturze polskiej

Pamięć o szkaplerzu świętym, ożywiona tradycją literacką, towarzyszyła kolejnym pokoleniom Polaków i jest obecna dzisiaj. W literaturze polskiej od jej początków można odnaleźć ducha i klimat, którymi chciano żyć i nimi odnawiać swoją wiarę szkaplerzną. Na przełomie wieków, w różnych epokach literackich znani twórcy: pisarze i poeci wyrażają w swoich utworach miłość do Matki Bożej, powołują się często na Szkaplerz i inne znaki z Jej wizerunkiem.
praca zbiorowa
Godzinki ku czci Matki Bożej Szkaplerznej

Godzinki szkaplerzne ukazują pierwotne i zasadnicze znaczenie duchowe Szkaplerza karmelitańskiego, podkreślają związane z nim obietnice Matki Bożej oraz uświadamiają zobowiązania moralne i duchowe noszących Szkaplerz. Są modlitwą błagalną, skierowaną do Matki Bożej Szkaplerznej - jako Królowej Góry Karmel oraz do św. Proroka Eliasza.
Jerzy Zieliński OCD
Rozmowy ze Świętymi Karmelu
o tajemnicach życia duchowego

Wszyscy jesteśmy dłużnikami Świętych. Pozostawili nam w dziedzictwie mądrość potrzebną do odbycia duchowej wspinaczki, bo droga, która wiedzie na szczyt Bożej góry, usiana jest licznymi tajemnicami i niebezpieczeństwami.
Jerzy Zieliński OCD
Jak się modlić? Porady świętych Karmelu

Co mówią o modlitwie święci i błogosławieni Karmelu? Jakich udzielają rad, by dobrze się modlić? Przed czym przestrzegają? Spośród licznych wypowiedzi wybraliśmy naszym zdaniem najcenniejsze. Stanowią one tło dla rekolekcyjnych rozważań, które masz przed sobą.
Marian Zawada OCD
Antologia karmelitańska

Karmel to bez mała trzydzieści wieków duchowej tradycji, sięgającej czasów proroka Eliasza. Książka zawiera noty biograficzne i fragmenty tekstów Autorów tradycji karmelitańskiej.
Marian Zawada OCD
Antologia karmelitańska 2

Książka stanowi obraz duchowego dziedzictwa Karmelu, ukazując poprzez sylwetki córek i synów Karmelu oraz poprzez ich teksty rozmaite przejawy charyzmatu Zakonu, którego dewizą są słowa proroka Eliasza: "Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Pana Boga Zastępów". Zamieszczono również kilka wierszy i fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II, świadczących o jego głębokich związkach z duchowością karmelitańską.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Brendana, opata (+ ok. 580); św. Domnola, biskupa w Le Mans (+ 581); św. Fidola (+ VI w.); św. Honorata, biskupa w Amiens (+ 600); św. Peregryna, biskupa Auxerre (+ 304); św. Posydiusza, biskupa Kalamy w Numidii (+ 437); św. Ubalda, biskupa Gubbio (+ 1160)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG