WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

16 lutego
Święta Juliana, dziewica i męczennica

Zobacz także:

Święta Juliana
Juliana żyła w III w. w Nikomedii. Była jedyną chrześcijanką w rodzinie. Ojciec, zaciekły poganin, zamierzał wydać córkę za prefekta miasta, Eleuzjusza. Dziewczyna jednak stanowczo oświadczyła, że za poganina za żadną cenę nie wyjdzie. Wobec odmowy ojciec kazał przyprowadzić ją przed sąd, któremu przewodniczył. Kiedy zachęty i groźby nie odnosiły skutku - nie mogąc pojąć, jak może odrzucać zaszczytną dla siebie ofertę małżeńską - poddał ją torturom, które sam jej wymierzył, a następnie skazał na śmierć przez ścięcie mieczem w 305 r.
Śmiertelne szczątki męczennicy z Nikomedii przeniesiono do Pozzuoli we Włoszech, w czasie najazdu Longobardów wywieziono je do Kumy pod Neapolem (ok. 567), by w roku 1207 umieścić je w jednym z kościołów Neapolu. Tak wielka troska o relikwie Świętej świadczy, jak dużą czcią cieszyła się zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie. Niebawem relikwie św. Juliany, męczennicy, rozdzielono pomiędzy wiele kościołów Włoch, Hiszpanii i Holandii.

W ikonografii św. Juliana przedstawiana jest w długiej szacie. Jej atrybutami są: u stóp diabeł w łańcuchach, korona, księga, krzyż, lilia, miecz, palma męczeńska.



Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024


Ponadto dziś także w Martyrologium:
Wspomnienie św. Onezyma, w sprawie którego Paweł Apostoł napisał list do Filemona. Przywiązany do niego, Onezym miał potem otrzymać od Apostoła mandat na przepowiadanie Ewangelii w Berei Macedońskiej.

Na górze Mareri niedaleko Rieti, we Włoszech - bł. Filippy. Wbrew rodzinie schroniła się do samotni, dokąd przybyły później towarzyszki, pragnące naśladować jej sposób życia. Założyła z nimi społeczność zakonną, z której pod wpływem sławy św. Franciszka i pod kierownictwem jego towarzysza, Rogera z Todi, powstał potem klasztor klarysek. Filippa zmarła w roku 1236.

oraz:

bł. Bernarda Scammaca (+ 1486)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG