WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

4 lutego
Święta Weronika

Zobacz także:

Święta Weronika
Weronika, towarzysząc Jezusowi niosącemu krzyż na Górę Kalwarię, wytarła Mu chustą twarz. Jak przekazuje tradycja, otrzymała w zamian odbity na płótnie obraz Jego oblicza. Z tego powodu jest patronką m.in. fotografów.
Postać ta ani razu nie jest wspominana w Ewangeliach. Pojawia się dopiero w pismach apokryficznych ok. IV wieku. Jej imię pochodzi prawdopodobnie od grecko-rzymskiego określenia vera eikon ("prawdziwy wizerunek"). Jej istnienie było utrwalone w pamięci chrześcijan przez licznych twórców. W wiekach średnich, kiedy w Jerozolimie powstawało nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w jednej ze stacji upamiętniono otarcie twarzy Jezusa. Legendy głoszą, że chusta św. Weroniki miała być przechowywana przez papieży w Rzymie. Jednak istnieją podania twierdzące, że wizerunek został ukradziony. Temat "rysunków nie ludzką ręką uczynionych" rozpala ludzką wyobraźnię od stuleci. I dziś nie brakuje wiernych, którzy chcieliby wiedzieć, jak wyglądał Chrystus, kiedy chodził po ziemi. Całun Turyński, Mandylion z Edessy, Święte Oblicze z Manopello czy Całun z Oviedo - to wciąż jedne z najbardziej tajemniczych relikwii.

W ikonografii Weronika przedstawiana jest z odbitym wizerunkiem twarzy Chrystusa.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

o. Tarsycjusz Sinka CM
Św. Weronika
wiara.pl
Chusta Weroniki
deon.pl
Weronika, matrona jerozolimska
ks. Bogdan Blajer
Święte Oblicze

Skąd się wzięła chusta św. Weroniki (część pierwsza)
Skąd się wzięła chusta św. Weroniki (część druga)
Święta Tereska z Lisieux
Bractwa Świętego Oblicza i obliczanki
"Chrystus w Cierniowej Koronie" M.A. Palloniego
"Zdjęcie z krzyża" Piotra Le Bru
 
Karolina Aszyk, Zbigniew Treppa
Manoppello i Lanciano: Oblicze i Serce Boga

Moje pierwsze spotkanie z Cudem Eucharystycznym w Lanciano oraz ze Świętym Obliczem w Manoppello nastąpiło w 1983 roku i były to niesamowite chwile. Pamiętam jak dziś, gdy stanąłem w obliczu tych cennych Rzeczywistości, zaniemówiłem. Moje serce wypełniły radość, głęboki pokój oraz wielka pewność: "Pan jest tutaj obecny w bardzo szczególny sposób". Bardzo interesujące jest to, że oba kościoły cudów są pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu. A stróżami są franciszkanie konwentualni (Lanciano) i kapucyni (Manoppello), duchowi synowie św. Franciszka. Przypadek? Nie sądzę. Znak? Na pewno. Mowa Pana? Oczywiście!
Zbigniew Treppa
Fotografia z Manoppello

Książka opowiada o chuście z Manoppello, którą autor, artysta-fotografik, nazywa najbardziej intrygującą fotografią świata. Chusta z Manoppello jest jednym z trzech niezwykłych wizerunków, które są acheiropoietos, co w starożytnej grece znaczy: nie-ludzką-ręką-uczynione, do których należą Całun turyński oraz wizerunek Matki Bożej z Guadalupe.
Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń
Świadkowie Tajemnicy
Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych

Autorzy ruszają tropem relikwii Chrystusowych i w różnych krajach świata zbierają bogatą dokumentację na temat konkretnych przedmiotów, jakie do dziś pozostały po Jezusie. Przeczesują archiwa, rozmawiają z historykami, spotykają światowej sławy naukowców, zapoznają się z wynikami ich prac. Niczego nie przyjmują na wiarę, lecz starają się znaleźć potwierdzenie w źródłach historycznych i ekspertyzach naukowych. W wyniku reporterskiego śledztwa udaje im się zidentyfikować część czczonych do dziś relikwii jako autentyki. Wśród nich szczególne miejsce zajmują relikwie pasyjne, czyli przedmioty związane z męką, śmiercią i pochówkiem Chrystusa.

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2024


Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Awentyna, prezbitera (+ ok. 537); św. Eustachego, męczennika (+ III w.); św. Fileasza, biskupa i męczennika (+ 306); św. Izydora, prezbitera (+ 449)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG