WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

19 października
Błogosławiony Jerzy Popiełuszko,
prezbiter i męczennik

Zobacz także:

Błogosławiony Jerzy Popiełuszko
Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. na Podlasiu we wsi Okopy, w parafii Suchowola, z rodziców Władysława i Marianny z domu Gniedziejko. W dwa dni po urodzeniu, 16 września, został ochrzczony w parafialnym kościele pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli i otrzymał imię swojego stryja, Alfonsa (zmienił je na Jerzy Aleksander dopiero w okresie nauki w seminarium, w 1971 r.). W tym samym kościele 17 czerwca 1956 r. przyjął bierzmowanie z rąk biskupa Władysława Suszyńskiego. Wybrał sobie wówczas imię patrona archidiecezji wileńskiej - Kazimierza.
W latach 1954-1965 Alek Popiełuszko uczęszczał do Szkoły Podstawowej oraz Liceum Ogólnokształcącego w Suchowoli. W kościele parafialnym, odległym od domu o kilka kilometrów, od 11. roku życia był ministrantem i służył do Mszy św. codziennie przed lekcjami w szkole. Uzyskawszy świadectwo maturalne, zgłosił się 24 czerwca 1965 r. do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie przez siedem lat przygotowywał się intelektualnie i duchowo do przyjęcia święceń kapłańskich. Podczas tych studiów musiał odbyć dwuletnią służbę wojskową w specjalnej jednostce dla kleryków w Bartoszycach. Z tego okresu znany jest fakt mężnej postawy alumna Popiełuszki, który nie pozwolił odebrać sobie medalika i różańca, za co był szykanowany przez tamtejsze władze wojskowe. Celem tych szykan i obostrzeń w służbie było zniechęcanie żołnierzy-kleryków do kontynuowania drogi powołania kapłańskiego.
Po powrocie do seminarium musiał poddać się operacji tarczycy, leczył się też z powodu choroby serca. W pewnym momencie był w tak ciężkim stanie, że koledzy kursowi całą noc modlili się w jego intencji (18 kwietnia 1970 r.). Przeżycia w wojsku, choroba i pobyt w szpitalu bardzo zbliżyły go do kolegów oraz w szczególny sposób uwrażliwiły na potrzeby, cierpienia i krzywdy bliźnich. Stał się opiekuńczy i zatroskany, zwłaszcza o chorych.
W dniu 12 grudnia 1971 r. otrzymał święcenia subdiakonatu, a 12 marca 1972 r. - diakonatu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego dnia 28 maja 1972 r. w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Jako neoprezbiter został skierowany do pracy duszpasterskiej i katechetycznej najpierw w parafii Świętej Trójcy w Ząbkach koło Warszawy, gdzie pracował trzy lata (1972-1975), a następnie do parafii Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie-Aninie. Po kolejnych trzech latach, 20 maja 1978 r., został przeniesiony na wikariat do parafii Dzieciątka Jezus w Warszawie na Żoliborzu, skąd 25 maja 1979 r. władza archidiecezjalna skierowała go do pracy duszpasterskiej przy kościele akademickim św. Anny w Warszawie. Prowadził tam konwersatoria dla studentów medycyny, organizował rekolekcje i obozy o charakterze rekolekcyjnym oraz kierował duszpasterstwem pielęgniarek w kaplicy Res Sacra Miser. Był członkiem Krajowej Konsulty Duszpasterstwa Służby Zdrowia, a na terenie archidiecezji warszawskiej - diecezjalnym duszpasterzem środowisk medycznych. Dnia 6 października 1981 r. podjął się także opieki duszpasterskiej nad chorymi w Domu Zasłużonego Pracownika Służby Zdrowia w Warszawie przy ul. Elekcyjnej 37, urządzając tam własnym sumptem kaplicę i stając się na mocy nominacji kurialnej kapelanem.
Ostatnim miejscem zamieszkania i pracy ks. Jerzego Popiełuszki od 20 maja 1980 r. była parafia św. Stanisława Kostki w Warszawie na Żoliborzu, gdzie jako rezydent pomagał w pracy parafialnej i zajmował się duszpasterstwem specjalistycznym. Między innymi kierował zebraniami formacyjnymi grupy studentów Akademii Medycznej, był duszpasterzem średniego personelu medycznego (pielęgniarek) oraz co miesiąc urządzał dla lekarzy spotkania modlitewne.
Na podkreślenie zasługuje udział ks. Jerzego Popiełuszki w przygotowaniu dwóch wizyt papieskich w Ojczyźnie (w 1979 i 1983 r.). W obydwu przypadkach, wbrew sprzeciwom władz komunistycznych i Służby Bezpieczeństwa, był faktycznym przewodniczącym Sekcji Sanitarnej Komitetu Przyjęcia Jana Pawła II w Warszawie i ze swoją kilkusetosobową grupą medyczną roztaczał z ramienia Kościoła opiekę zdrowotną nad uczestnikami pielgrzymek.
Oddzielną kartę życia ks. Jerzego, która doprowadziła go do palmy męczeństwa, było jego bezkompromisowe zaangażowanie się w duszpasterstwo świata pracy, zarówno w okresie tworzenia się "Solidarności", jak i później, gdy trwał stan wojenny w Polsce oraz po jego zniesieniu. Pomimo szykan ze strony czynników państwowych i esbeckich oraz pomówień i oszczerstw w środkach masowego przekazu, był rzecznikiem i obrońcą godności człowieka, praw ludzkich do wolności, sprawiedliwości, miłości i prawdy, a także heroldem Pawłowego i papieskiego nauczania, że zło należy zwyciężać dobrem. Prawdy te głosił wraz ze swym proboszczem - ks. prałatem Teofilem Boguckim - przede wszystkim podczas nabożeństw za Ojczyznę, urządzanych w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu od czasu ogłoszenia stanu wojennego we wszystkie ostatnie niedziele miesiąca. Pierwsza taka Msza św. została odprawiona 28 lutego 1982 r.
Serdeczne więzy ks. Popiełuszki ze światem pracy, zwłaszcza z pracownikami Huty Warszawa, zadzierzgnięte zostały w sposób niemal przypadkowy, ale opatrznościowy i nieodwracalny. Gdy w sierpniu 1980 r. doszło do strajku w Hucie Warszawa, pięciu przedstawicieli tej Huty przybyło do rezydencji arcybiskupów warszawskich, prosząc kardynała Stefana Wyszyńskiego, ażeby przyjechał do nich lub wyznaczył im jakiegoś kapłana do odprawienia Mszy świętej. Twierdzili, że prawie wszyscy strajkujący wewnątrz Huty są katolikami i pragną uczestniczyć w niedzielnej liturgii mszalnej, ale ze względu na sytuację - nie mogą opuścić miejsca pracy. Była to pierwsza niedziela, około godziny ósmej, kiedy strajkowały już Gdańsk, Szczecin i śląskie kopalnie. Prymas Polski, nie mogąc ze względu na inne zaplanowane zajęcia osobiście odprawić tej Mszy świętej, zlecił swojemu kapelanowi - ks. prałatowi Bronisławowi Piaseckiemu: "Poszukaj księdza". Ks. kapelan udał się niezwłocznie na pobliski Żoliborz, do kościoła św. Stanisława Kostki, i propozycję pójścia do Huty przedstawił pierwszemu napotkanemu kapłanowi - ks. Jerzemu Popiełuszce. Ks. Jerzy chętnie przyjął propozycję i, po porozumieniu się z proboszczem, wyruszył do Huty. Był to początek kolejnej formy jego duszpasterstwa - duszpasterstwa, które zakończyło się jego męczeńską śmiercią.
Kiedy w 1981 roku strajkowały uczelnie wyższe, ks. Jerzy Popiełuszko roztoczył opiekę duszpasterską nad studentami warszawskiej Akademii Medycznej i jednocześnie nad słuchaczami Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej, gdzie protest miał dramatyczny przebieg. Kiedy 2 grudnia 1981 r. władze dokonały pacyfikacji WOSP w Warszawie przy użyciu helikopterów i sprzętu bojowego (co stanowiło swoiste preludium do wprowadzenia za kilka dni stanu wojennego), ksiądz Jerzy był w gmachu uczelni.
Władze komunistyczne nasiliły szykanowanie kapłana. Był wielokrotnie przesłuchiwany w prokuraturze, zatrzymywany i aresztowany. Przedstawiono mu nawet akt oskarżenia, w którym zarzucano mu, że działał na szkodę interesów PRL, ponieważ nadużywając funkcji kapłana czynił z kościołów miejsce propagandy antypaństwowej (sąd umorzył postępowanie w sierpniu 1984 r.). Prasa reżimowa nasiliła ataki drukując liczne oszczercze artykuły, mające skompromitować kapelana Solidarności (opisywano rzekome nadużycia finansowe i skandale obyczajowe).
Ksiądz Jerzy nie zaprzestał swojej działalności. Oprócz Mszy św. za Ojczyznę, zainicjował w 1982 r. pielgrzymkę robotników Huty Warszawa na Jasna Górę, która przerodziła się wkrótce w Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy. W końcu władze zdecydowały się na ostrzejsze działania. 13 października 1984 r. milicja usiłowała doprowadzić do wypadku drogowego, w którym ks. Jerzy miał zginąć; akcja ta nie powiodła się. Kolejną próbę podjęto kilka dni później.

Błogosławiony Jerzy Popiełuszko Kiedy późnym wieczorem dnia 19 października 1984 r. ks. Jerzy wracał samochodem z posługi duszpasterskiej w Bydgoszczy, został zatrzymany przez trzech funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Wydział do walki z Kościołem) i uprowadzony. Stało się to na szosie w Górsku niedaleko Torunia. Niemal cudem ocalał kierowca - pan Waldemar Chrostowski, jedyny świadek bandyckiego porwania, który, chociaż skuty kajdankami, wyskoczył z pędzącego samochodu i niezwłocznie powiadomił władze kościelne i społeczeństwo o dokonanym przez przedstawicieli władz komunistycznych bezprawiu. Nastało wtedy dziesięć dni modlitewnego oczekiwania na powrót kapłana w wielu świątyniach kraju, zwłaszcza w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Niestety, w dniu 30 października 1984 r. ze sztucznego zbiornika wodnego przy tamie na Wiśle koło Włocławka milicja wyłowiła ciało ks. Jerzego Popiełuszki. Sekcja zmasakrowanego ciała została przeprowadzona w Białymstoku, ale pogrzeb, zgodnie z wolą katolickiego społeczeństwa, odbył się w Warszawie 3 listopada 1984 r. Ks. Jerzy Popiełuszko został pochowany w grobie przy kościele św. Stanisława Kostki. Obrzędom pogrzebowym przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił kardynał Józef Glemp, Prymas Polski. W pogrzebie uczestniczyło wielu biskupów, kilkuset kapłanów oraz prawie milion wiernych, w tym setki pocztów sztandarowych spod znaku "Solidarności" z całego kraju.
Przekonanie duchowieństwa i wiernych o męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki za wiarę spowodowało, że kardynał Józef Glemp, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz Prymas Polski, wystarał się o potrzebne zezwolenie Stolicy Apostolskiej i powołał archidiecezjalny trybunał, który zajął się procesem beatyfikacyjnym ks. Jerzego. Proces ten na szczeblu diecezjalnym trwał od 8 lutego 1997 r. do 8 lutego 2001 r. Następnie akta procesu zostały przewiezione do Stolicy Apostolskiej i poddane dalszym badaniom w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 6 czerwca 2010 r. w Warszawie odbyła się beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki. Jego liturgiczne wspomnienie wyznaczono na 19 października - w dniu jego narodzin dla nieba.

opracowano na podstawie tekstu ks. Grzegorza Kalwarczyka

Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

bł. ks. Jerzy Popiełuszko
Drogowskazy dla Polaków

Słowa ks. Jerzego, choć wypowiadane w konkretnych okolicznościach życia narodu, zaskakują aktualnością. Dla każdego Polaka w każdym czasie mogą służyć za duchowy przewodnik po ścieżkach wiary, życia społecznego i patriotyzmu. Publikację uzupełnia List pasterski Episkopatu Polski wydany na okoliczność beatyfikacji, ukazujący wiernym niezwykłe świadectwo życia i owoce męczeństwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
bł. Jerzy Popiełuszko
Żyć i umierać z nadzieją. Droga krzyżowa

Modlitewnik zawiera niepublikowane dotąd rozważania drogi krzyżowej, które przygotował ks. Jerzy Popiełuszko. Spisane modlitwy są nie tylko cennym dokumentem historycznym, ale ukazują także głęboką i mocną wiarę polskiego kapłana, męczennika. Książka jest zaproszeniem do modlitwy za wstawiennictwem nowego błogosławionego i stanowi nieocenioną pomoc dla wiernych i kapłanów pragnących naśladować wiarę ks. Jerzego.
bł. Jerzy Popiełuszko
Dobrego dnia z bł. ks. Jerzym Popiełuszką

Szukasz życiowego przewodnika? Chciałbyś usłyszeć pokrzepiające słowo każdego dnia? Zacznij dzień z błogosławionym księdzem Jerzym Popiełuszką! W niniejszej książce znajdziesz myśli na każdy dzień roku. Dzięki niej zyskach inspiracje na każdy dzień i pomoże Ci ona przetrwać trudne momenty.
 
bł. ks. Jerzy Popiełuszko
Listy z wojska do ojca duchownego,
ks. Czesława Miętka, oraz do rodziców
 
Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie
Nasz patron
Konferencja Episkopatu Polski
List pasterski przed beatyfikacją
ks. Jerzego Popiełuszki
30 maja 2010
Konferencja Episkopatu Polski
List pasterski na 40. rocznicę śmierci
ks. Jerzego Popiełuszki
29 września 2024
 
Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie
Serwis internetowy poświęcony ks. Jerzemu
Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko
Blog poświęcony postaci Błogosławionego
Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko
Powrót z wojska
Parafia św. Franciszka w Bystrzycy
Służyłem w wojsku z Księdzem Popiełuszką
ks. Stefan Balcarek
Ks. Popiełuszkę wspomina kolega z wojska
youtube.com
Popiełuszko. Wolność jest w nas (format video)
ks. Stanisław Orzechowski
Osobiste wspomnienia, refleksje (format video)
Ksiądz Jerzy
Film o błogosławionym męczenniku (format video)
 
Milena Kindziuk
Matka Świętego
Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko

Marianna Popiełuszko nigdy nie szukała rozgłosu. Nie planowała, że stanie się bohaterką telewizyjnych dzienników, a jej zdjęcia obiegną prasę na całym świecie. Nie chciała sławy, której początkiem było brutalne zabójstwo jej ukochanego dziecka. Po wielu latach od tych wydarzeń postanowiła opowiedzieć o swoim synu, o miłości do niego, o tym, jak był wychowywany, o wartościach, które wyniósł z rodzinnego domu. Opowiada też o wydarzeniach, które na zawsze zmieniły jej życie. Z bólem wspomina dzień, w którym świat się dla niej zatrzymał. Wypowiada najważniejsze i najtrudniejsze dla siebie zdanie: "Przebaczyłam mordercom mojego syna".
Ewa Czaczkowska, Tomasz Wiścicki
Ksiądz Jerzy Popiełuszko

Autorzy - dziennikarka "Rzeczpospolitej" i redaktor "Więzi" - zgromadzili ogromny i niezwykle ciekawy materiał dotyczący życia ks. Jerzego, okoliczności jego śmierci, procesu morderców i kultu charyzmatycznego kapłana i skarbnika Solidarności. O człowieku, który był "inny niż wszyscy, choć taki swój", opowiadają: rodzina, duchowni, parafianie, przyjaciele. Rzetelna, mądra i wyważona książka jest zarazem pasjonującą kroniką wielkiej wojny ideologicznej, prowadzonej z kościołem przez cały czas istnienia PRL, której ks. Jerzy stał się ofiarą.
Małgorzata Pabis, Łukasz Kudlicki
Cuda księdza Jerzego

Mój syn pomoże... - powiedziała kiedyś Marianna Popiełuszko do siostry Jany Płaskiej, urszulanki. I pomógł. Przychodził z pomocą wielu ludziom, wypraszając im u Pana Boga zdrowie, potomstwo, znalezienie pracy. Był i jest blisko swoich najbliższych - mamy, rodzeństwa, kuzyna, ale także przyjaciół, z którymi spotykał się bądź to na Mszach Świętych za Ojczyznę, bądź na wycieczkach czy imieninach. Kilkadziesiąt takich świadectw można znaleźć w książce "Cuda księdza Jerzego". Wszystkie pokazują, jak wielkim orędownikiem u Pana Boga jest nam współczesny męczennik - bł. ks. Jerzy Popiełuszko z Żoliborza.
Stanisław Markowski
Ku wolności

Album jest zapewne najbardziej osobistym w całej dotychczasowej twórczości wybitnego polskiego fotografika Stanisława Markowskiego. Stanowi swoisty pamiętnik zapisany obiektywem i oszczędnym słowem. To zarazem osobiste świadectwo, w którym przeżycie indywidualne nierozerwalnie splata się z doświadczeniem zbiorowym, polskim doświadczeniem lat 1970-1989. Fotografie dokumentują m.in. zdarzenia po zamordowaniu Stanisława Pyjasa i samospaleniu Walentego Badylaka, Polski Sierpień 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, pielgrzymki do Polski Jana Pawła II i wiele, wiele innych.
Andrzej Solak
Męczennicy katoliccy ostatniego stulecia

Książka zawiera opowieści o egzekucjach dokonanych w majestacie prawa i podczas skrytobójczych mordów, w aktach terroru i masakrach całych społeczności, za murami więzień i drutami obozów niemal całego globu. O wyważaniu drzwi mieszkań w środku nocy, podkładaniu ognia pod chaty, zmiataniu z powierzchni ziemi całych miast. O śmierci, którą przynosiły ostrza noży dzikich ludożerców wyrywających serca swym ofiarom i kliknięcia w klawiaturę polityków ubranych w eleganckie garnitury. Błogosławiony Jan Paweł II stwierdził, że w wieku XX zginęło więcej męczenników niż we wszystkich poprzednich dziewiętnastu stuleciach. Także historycy są zgodni co do tego, że minione stulecie było najkrwawszym w dziejach Kościoła. Według ostrożnych szacunków grono chrześcijańskich męczenników wzbogaciło się w jego trakcie o ponad 45 mln osób.
Marek Balon, Henryk Romanik
Ks. Jerzy Popiełuszko. Pamiątka beatyfikacji

Starannie przygotowany i pięknie wydany pamiątkowy album z okazji beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Książkę ilustruje kilkadziesiąt unikatowych fotografii, także kolorowych. Publikacja zawiera rzetelnie opracowaną biografię męczennika, jak również krótki opis jego procesu beatyfikacyjnego i list abp. Kazimierza Nycza - metropolity warszawskiego. Wyjątkowość albumu jest tym większa, że po raz pierwszy publikacja o ks. Jerzym zawiera część modlitewną - medytacje i modlitwy za wstawiennictwem nowego błogosławionego. Do albumu dołączona została płyta audio z archiwalnymi nagraniami głosu ks. Jerzego Popiełuszki. Zadziwić może fakt, jak żywe i bardzo aktualne są jego homilie mimo upływu lat oraz przemian zachodzących w Polsce i na świecie.
Czesław Ryszka
Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko

Napisałem tę książkę z potrzeby serca, a dokładniej mówiąc, z potrzeby wyrażenia hołdu dla kapłaństwa Księdza Jerzego. To nie jest bowiem przypadek, że beatyfikacja Księdza Popiełuszki wypadła w Roku Kapłańskim, ogłoszonym przez papieża Benedykta XVI. Za tym faktem ukrywa się ważne przeświadczenie, że w naszych czasach tak duchowni, jak i wierni świeccy potrzebują kapłańskiego wzorca, przewodnika i mistrza na drogach wiary
Artur Olędzki
Ks. Popiełuszko

Książka daje realny i bardzo sugestywny obraz rzeczywistości tamtych lat. Jest głosem świadków, którzy mieli szansę towarzyszyć księdzu Jerzemu w jego dorastaniu do świętości i skorzystali z siły jego świadectwa. Mocno wybrzmiewa w tych rozmowach prawda, że ks. Popiełuszko nie stał się ofiarą systemu z powodów politycznych. Zginął, gdyż Ewangelia, którą głosił, jednoczyła wokół niego ludzi. A to było bardzo niewygodne dla systemu domagającego się monopolu na duszę narodu...
Janusz Kotański
Nagroda dla księdza
Rzecz o bł. ks. Jerzym Popiełuszko

Życie i śmierć księdza Jerzego Popiełuszki można zrozumieć tylko wówczas, kiedy przedstawi się je w kontekście polskich dziejów i historii polskiego Kościoła. Tak właśnie uczynił Janusz Kotański, którego książka pod względem założeń metodologicznych i wykorzystania źródeł historycznych wydaje się najpełniejsza spośród wydanych dotychczas publikacji.
Krzysztof Kąkolewski
Popiełuszko. Będziesz ukrzyżowany

"Popiełuszko. Będziesz ukrzyżowany" - powtarzane bezustannie słowa oficerów Służby Bezpieczeństwa stanowiły wstęp do męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Nieświadomi ich wagi, wbrew własnym intencjom, rozpoczęli drogę ku przemianom ustrojowym Polski i świętości Księdza. Krzysztof Kąkolewski, mistrz literatury faktu, prezentuje nową odsłonę rozprawy na temat zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki. Książka opiera się na wzbudzającym wiele sensacji cyklu reportaży publikowanych w "Tygodniku Solidarność" w 1996 roku, wzbogaconym o nowe informacje oraz materiał zdjęciowy.
Leszek Sosnowski
Ksiądz Jerzy Popiełuszko 1947-1984
Walka, męczeństwo, pamięć

19 października 1984 r. odprawił swoją ostatnią Mszę św. - i zniknął. Szukała go cała Polska. Oprócz tajnej policji. Oni nie szukali, oni byli sprawcami zniknięcia. Ks. Jerzy Popiełuszko, nazywany kapelanem "Solidarności", został przez nich porwany, a następnie zamordowany. Nie mogli jednak zamordować jego myśli, jego dzieła i pamięci o nim. Jego konsekwentna postawa i męstwo, wyrażały się w słowach "przekroczyłem barierę strachu, jestem gotowy na wszystko". Swym przykładem dodał otuchy całemu narodowi. Płakano po nim na pogrzebie i później, ale równocześnie serca Polaków się wzmacniały, rósł opór i zaczynała dojrzewać nadzieja. To nie była ofiara daremna. Ta książka tego dowodzi. l znów zło w dobro się obraca.
Bogusław Jasiński
Popiełuszko zasłyszany

To książka o wolności. Czym wolność była wówczas dla kapłana "Solidarności", a czym jest dziś? Książka została zbudowana z autentycznych nagrań dokonywanych przez ówczesną SB w ramach największej w dziejach Polski akcji inwigilacyjnej, trwającej niemal dziesięć lat, dzień po dniu przez 24 godziny, a obejmującej rodziny bezpośrednich sprawców morderstwa ks. Popiełuszki. "Popiełuszko zasłyszany" to książka równie wyjątkowa, co niepowtarzalna.
Piotr Litka
Ksiądz Jerzy Popiełuszko
Dni, które wstrząsnęły Polską

Książka jest próbą spojrzenia po latach na męczeńską śmierć księdza Jerzego Popiełuszki w kontekście prowadzonego w tej sprawie śledztwa w roku 1984 oraz podjętego na nowo śledztwa w latach 90. ubiegłego wieku. To liczne maszynopisy, listy, notatki urzędowe, protokoły przesłuchań oraz stenogramy nagrań zarówno z archiwów kościelnych, jak i państwowych. Książkę uzupełniają rozmowy z osobami blisko związanymi z księdzem Popiełuszką, a także ludźmi, którzy z racji zajmowanych stanowisk lub też swojego udziału w wydarzeniach z lat 80. ubiegłego wieku, byli przesłuchiwani w śledztwach dotyczących uprowadzenia i śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.
Magdalena Maziarz
Ks. Jerzy Popiełuszko

Książeczka prezentuje krótkie rozważania księdza Jerzego. Słowa zaczerpnięte są z jego przemówień, mimo iż pochodzą sprzed wielu lat, zadziwiają niezwykłą aktualnością. I choć żyjemy zupełnie w innych czasach, kiedy - wydaje się - możemy cieszyć się wolnością, w słowach duszpasterza "Solidarności" znajdziemy ważne pytania dotyczące naszej kondycji jako społeczeństwa, narodu, jako ludzi wierzących, czy też rodziców. Ważnymi tematami rozważań jest dobro Ojczyzny oraz wieloaspektowo potraktowana wartość pracy. W książeczce stale pobrzmiewa motto życiowe księdza Jerzego, by w każdej sytuacji zło zwyciężać dobrem.

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2024


Wspieraj nas na Patronite
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ponadto dziś także w Martyrologium:
św. Akwilina, biskupa (+ ok. 690); św. Etbina z Kildare, opata (+ VII w.); św. Frideswindy, dziewicy (+ ok. 750); świętych Ptolemeusza i Lucjusza (+ ok. 160); św. Warusa, męczennika, żołnierza (+ IV w.); św. Werana, biskupa (+ 585)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG