WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

4 lipca
Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati, tercjarz

Zobacz także:

Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati
Piotr Jerzy przyszedł na świat 6 kwietnia 1901 roku w Turynie. Wychowywał się w zamożnym domu razem z młodszą o półtora roku siostrą Lucianą (która jeszcze za życia brata wyszła za mąż za polskiego dyplomatę, Jana Gawrońskiego). Jego ojciec, Alfredo Frassati, był założycielem i właścicielem dziennika La Stampa, senatorem, przez pewien czas także ambasadorem Włoch w Niemczech. Matka, Adelaide Ametis Frassati, była malarką. Swoje wychowanie religijne Piotr Jerzy zawdzięczał przede wszystkim wychowawcom, nauczycielom i spowiednikom, ponieważ rodzice byli raczej obojętni wobec wiary. Tymczasem dla niego wiara bardzo szybko stała się wartością podstawową. Czasami wywoływało to bolesne nieporozumienia rodzinne, które starał się znosić - tak jak wszelkie życiowe niepowodzenia - pogodnie.
Już jako uczeń Piotr Jerzy należał do wielu szkolnych stowarzyszeń religijnych, m.in. do Sodalicji Mariańskiej, do Koła Różańcowego, Apostolstwa Modlitwy, Stowarzyszenia Najświętszego Sakramentu. Codziennie uczestniczył we Mszy świętej i przyjmował Komunię świętą.
W 1919 roku rozpoczął studia na wydziale inżynierii górniczej na politechnice w Turynie. 28 maja 1922 r. - myśląc o apostolstwie wśród górników - został tercjarzem Zakonu Dominikańskiego i przyjął imię Girolamo (czyli Hieronim - na cześć Savonaroli). Uczestniczył również z entuzjazmem w działalności różnych ruchów katolickich. Akcja Katolicka była dla niego prawdziwą szkołą formacji chrześcijańskiej i polem dla apostolatu. Miłował Jezusa w braciach, zwłaszcza tych cierpiących, zepchniętych na margines i opuszczonych. Poświęcał się ubogim i potrzebującym. W jego życiu mocna wiara łączyła się w jedno z miłością.
Był człowiekiem ascezy i modlitwy, w której osiągnął wysoki stopień doskonałości. Jego duchowość kształtowały zwłaszcza Listy św. Pawła Apostoła oraz dzieła św. Augustyna, św. Katarzyny ze Sieny i św. Tomasza z Akwinu, nieustanna - także nocna - adoracja Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo do Matki Bożej i Słowo Boże.
Warto wiedzieć, że w 1922 r. Piotr Jerzy Frassati odwiedził Polskę. Był w Gdańsku i Katowicach. Jako przyszły inżynier interesował się górnictwem i planował zwiedzić jedną z kopalni na Śląsku. Do zjazdu pod ziemię prawdopodobnie nie doszło, ponieważ miał problem z ważnością paszportu.

Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati Jego zaangażowanie społeczne i polityczne opierało się na zasadach wiary; był zdecydowanym przeciwnikiem rodzącego się wówczas faszyzmu. Z tego powodu nieraz zatrzymywała go policja. Zafascynowanie pięknem i sztuką, a zwłaszcza malarstwem, zamiłowanie do sportu i górskich wypraw ani zainteresowanie problemami społecznymi nie stanowiło dla niego przeszkody w stałym zjednoczeniu z Chrystusem. W tajemnicy przed najbliższymi opiekował się i spieszył z pomocą, tak duchową, jak i materialną, ubogim swojego miasta. Był znany i bardzo lubiany w dzielnicach, w których nie bywał nikt z jego bliskich.
Umarł nagle, w wieku 24 lat, 4 lipca 1925 roku, krótko przed ukończeniem studiów, na skutek infekcji chorobą Heinego-Medina, którą zaraził się od podopiecznych. Pogrzeb Frassatiego ujawnił jego popularność w Turynie, zwłaszcza wśród ubogich. Opinia społeczna szybko uznała go - mimo młodego wieku - za świętego. Pod jego patronatem powstało wiele stowarzyszeń religijnych.
Św. Jan Paweł II podczas Mszy świętej beatyfikacyjnej odprawionej na placu św. Piotra 20 maja 1990 r. wyniósł go na ołtarze, stawiając za wzór współczesnej młodzieży świata.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

bł. Piotr Jerzy Frassati
Sentencje
 
Jan Paweł II
Homilia podczas beatyfikacji
Piotra Jerzego Frassatiego
Rzym, 20 maja 1990 r.
Jan Paweł II
Nie lękajcie się - jest z wami Jezus
Spotkanie z młodzieżą diecezji rzymskiej, 5 kwietnia 2001 r.
Jan Paweł II
Szkoła duchowości i apostolatu dla wiernych świeckich
Przesłanie do uczestników Nadzwyczajnego Zgromadzenia
Włoskiej Akcji Katolickiej, 8 września 2003 r.
Benedykt XVI
Młodzi pielgrzymi świata
Anioł Pański, Castel Gandolfo, 27 lipca 2008 r.
Benedykt XVI
Odważnie dokonujcie wyborów na całe życie
i bądźcie im wierni
Spotkanie z młodzieżą w Turynie, 2 maja 2010 r.
Strona poświęcona bł. Piotrowi Jerzemu Frassatiemu
Strona o P.G. Frassatim
Luciana Frassati
Mój brat Pier Giorgio
Ostatnie dni: 29 czerwca - 4 lipca 1925 r.
Luciana Frassati
Apostoł miłosierdzia
Leszek Wilczak, Wanda Gawrońska, Mariusz Rabczak
Rozmowa z siostrzenicą bł. Piotra Jerzego Frassatiego
(format RealAudio)
tvp.pl
Ziarno - Bł. Piotr Jerzy Frassati (format video)
Antonio Sicari
Piotr Jerzy Frassati (1901-1925)
o. Jacek Salij OP
Przyjaciel ubogich
III Zakon Dominikański - Fraternia bł. Imeldy
Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati, tercjarz
Dominikanie w Łodzi
Bł. Pier Giorgio Frassati
Parafia bł. P. J. Frassatiego w Lublinie
O naszym patronie
Teresa Tyszkiewicz
Bł. Pier Giorgio Frassati
ks. Marek Gancarczyk
Sztuka pięknego życia
Marek Wójtowicz SJ
Alpinista Chrystusa
Piotr Blachowski
Święty roześmiany - Apostoł młodzieży i ubogich
Agnieszka Tarnawska
Pier Giorgio Frassati - święty roześmiany
Małgorzata Sękalska
Pier Giorgio Frassati
ks. Paweł Łazarski
Oddał nie tylko zdrowie
Marcin Fila
Człowiek błogosławieństw
Stulecie urodzin bł. Pier Giorgio Frassatiego
ks. Marek Gancarczyk
Sto drugie urodziny Pier Georgia Frassatiego
KAI
Frassatiemu na urodziny
KAI
Stowarzyszenie Ciemnych Typów wzywa do modlitwy
w urodziny bł. Pier Giorgia Frassatiego
wiara.pl
Droga Krzyżowa z bł. Pier Giorgio Frassatim
wiara.pl
Droga Krzyżowa z Pier Giorgio Frassatim
Gabriela Szulik
Śladami Frassatiego
gosc.pl
Młodzi za Frassatim
Marta Sudnik-Paluch
Być jak Piotr Jerzy
gosc.pl
Relikwie bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Katowicach
gosc.pl
Normalność na "tauzenie"
Tomasz Gołąb
Błogosławiony w Milanówku
Franciszek Kucharczak
Błogosławiony Pier Giorgio Frassati
Radio Watykańskie
Turyn: Pogrzeb Luciany Frassati-Gawrońskiej
Luciana Frassati
Pier Giorgio Frassati, człowiek ośmiu błogosławieństw
(fragmenty książki)

Wstęp
Korzenie
"Czy Jezus był sierotą?"
Mariusz Trojnar
Modlitwa za wstawiennictwem
bł. Piotra Jerzego Frassatiego
 
Luciana Frassati
Pier Giorgio Frassati, człowiek ośmiu błogosławieństw

Frassati był studentem Politechniki Królewskiej w Turynie, miewał kłopoty z nauką, palił fajkę i cygara. Uprawiał alpinizm, świetnie pływał, jeździł na rowerze, nartach i konno. Założył nieformalne Stowarzyszenie Ciemnych Typów, którego celem był apostolat wiary i modlitwy. Należał do różnych organizacji katolickich, wstąpił do III Zakonu św. Dominika. Był sługą ubogich. Zmarł w wieku 24 lat na chorobę, którą zaraził się od tych, którym pomagał. Beatyfikował go w 1990 roku Jan Paweł II ogłaszając patronem młodzieży, studentów i ludzi gór.
Luciana Frassati
Mój brat Pier Giorgio
Ostatnie dni 29 czerwca - 4 lipca 1925

Szczegółowa, dokładna, poruszająca spokojem relacja, którą Luciana Frassati, siostra Pier Giorgia, ofiarowuje nam po wielu latach, relacja z tego strasznego tygodnia cierpień, samotnie i milcząco znoszonych przez brata, ściska za serce i wzrusza. Nie ma w niej scen patetycznych, uroczystych słów i wzniosłych fraz. Jest to prosta kronika, dokładna, owiana smutkiem, ale bez zbędnych przymiotników i efektownych zwrotów. A jednak mało jest opisów śmierci - oprócz, być może, książki Isabelle Rimbaud, poświęconej ostatnim dniom życia brata-poety - zdolnych tak poruszyć serca czytelników, nawet tych, którzy nie doznają łaski wiary.
Robert Claude
Pier Giorgio Frassati

Syn właściciela wielkiego włoskiego dziennika "La Stampa" Pier Giorgio Frassati był żarliwym chrześcijaninem i świadkiem wiary w swoim środowisku. Najistotniejszą część życia poświęcił ludziom ubogim i pokrzywdzonym przez los, studiując równocześnie na wyższej uczelni. Wiara Frassatiego splatała się harmonijnie z jego życiem. Był realistycznym optymistą, we wszystkich zmaganiach zachowywał wielką pogodę ducha.
Aleksandra Zapotoczny
Bliscy Święci. Wywiady z rodzinami świętych

Niniejsza publikacja przybliża postaci błogosławionych i świętych od strony prywatnej, poprzez rozmowy z członkami ich rodzin i wspólnot zakonnych. Poznamy ich z opowieści tych, którzy z nimi pracowali i żyli na co dzień. Usłyszymy o córce, matce, cioci, wujku, profesorze i papieżu… Prześledzimy etapy ich życia i zmagań, odkrywając, w czym tkwi sekret świętości. W ten niecodzienny sposób poznamy m.in. Piera Giorgia Frassatiego.
Anna Matusiak
Nowenny za wstawiennictwem świętych
i błogosławionych naszych czasów

Modlitewnik zawiera nowe nowenny za wstawiennictwem osób, które żyły czy zostały wyniesione na ołtarze w wieku dwudziestym lub obecnym, a więc osób jakże nam bliskich. Jest wśród nich bł. Piotr Jerzy (Pier Giorgio) Frassati - patron studentów.
Ewa Stadtmüller
Którędy do nieba? Konsekrowani i świeccy

Seria książeczek dla dzieci, zawierających wywiady Promyka ze świętymi, błogosławionymi i kandydatami na ołtarze. Można powiedzieć, że każdy święty ma swój własny szlak do Królestwa Bożego. Jest tych dróżek mnóstwo, każda nieco inna, bo i mieszkań przygotowanych w domu Ojca jest wiele. Czy warto zatem pytać, którędy do nieba?
Ewa Stadtmüller
Jak dostałeś się do nieba?

Wścibski Promyk uwielbia przeprowadzać wywiady. Mieszka w niebie, więc ma do wyboru wielu ciekawych rozmówców. Decyduje się na rozmowę ze świętymi, którzy znają ciekawe sposoby na bezpieczne dotarcie do nieba.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Gortynie, na Krecie - św. Andrzeja, biskupa. Pochodził z Damaszku. Kształcił się w Jerozolimie, a następnie był archidiakonem przy Hagia Sophia w Konstantynopolu. Między rokiem 692 a 711 został metropolitą na Krecie. Zmarł w roku 740, wracając z podróży do stolicy cesarstwa. Pozostawił piękne homilie oraz poezje.

W Augsburgu, w Niemczech - św. Udalryka, biskupa. Wychowywał się w opactwie Sankt-Gallen. Potem towarzyszył swemu wujowi, biskupowi Adalberonowi. W roku 924 został jego następcą. Na stanowisku tym walczył z symonią i nikolaitami, bronił kraju przed najazdami Madziarów, budował kościoły i szpitale. Zmarł w roku 973. Kanonizacja dokonana przez Jana XV w roku 993 jest jednym z pierwszych aktów tego rodzaju.

oraz:

św. Atanazego, diakona i męczennika (+ ok. 451); św. Hiacynta, męczennika (+ pocz. II w.); św. Lauriana, biskupa Sewilli (+ VI w.); św. Namfaniona, męczennika (+ ok. 180); św. Odo Dobrego (+ 959); św. Teodora, biskupa (+ 150)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG