WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

2 lipca
Najświętsza Maryja Panna Licheńska

Zobacz także:

Wizerunek Matki Bożej Licheńskiej (bez koron)
W bazylice Matki Bożej Bolesnej w Licheniu wierni otaczają szczególnym kultem obraz Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski. Jest on olejną kopią wizerunku Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, namalowaną na modrzewiowej desce powleczonej kredą o wymiarach 15,5 x 9,5 cm. Ukazuje górną część postaci Maryi, z głową zwróconą w lewo i pochyloną ku dołowi. Jej głowa okryta jest spływającą na ramiona szatą, błyszczącą złotem, ozdobioną ornamentami roślinno-kwiatowymi i wysadzaną rozetami z kamieni jubilerskich. Po obu stronach brzegi szaty zostały przyozdobione symbolami Męki Pańskiej. Po prawej stronie znajdują się: gwoździe, ciernie, krzyż, włócznia, gąbka, naczynie do umycia rąk, ręka, bicze, kości do gry, baranek paschalny. Po lewej stronie widnieje: podobizna na chuście Weroniki, kogut, drabina i kielich. Szyję Maryi zdobi pięć sznurów pereł. Na piersiach znajduje się orzeł w koronie, ze znakiem lub kamieniem. Nad głową Maryi dwaj zwróceni ku sobie aniołowie, podtrzymujący złotą koronę oprawną w klejnoty, a nad nią kula z ozdobnym krzyżem. Zarówno ten motyw, jak i płaszczyzna obrazu jest koloru ciemnozielonego.
Wizerunek Matki Bożej Licheńskiej Współcześnie właściwy blat obrazu jest wpuszczony w otwór wyżłobiony w większej desce o wymiarach 16x25 cm, przez co powiększono pierwotne wymiary obrazu. Cała postać Maryi została osłonięta purpurą (inaczej niż to było na początku), spoza której widoczna jest jedynie twarz Maryi. Wizerunek przyozdobiony jest złotą sukienką, dwiema koronami, dwoma aniołami oraz dwudziestoma gwiazdkami. Pod postacią Madonny widnieje wstęga z napisem: "Królowo Polski, udziel pokoju dniom naszym!"
Obraz został koronowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego w dniu 15 sierpnia 1967 r. W sanktuarium licheńskim, którym opiekują się księża marianie, w 1999 r. modlił się św. Jan Paweł II. Dokonał wówczas poświęcenia nowego kościoła. Zachęcał wówczas: "Zgromadzeni na tej (...) modlitwie w licheńskim sanktuarium, u stóp Bolesnej naszej Matki, błagajmy Ją wszyscy - biskupi, kapłani, osoby konsekrowane i ludzie świeccy - aby wstawiała się za nami u swego Syna, wypraszając nam wiarę żywą, która z ziarna gorczycy staje się drzewem życia Bożego. Wiarę, która każdego dnia karmi się modlitwą, umacnia sakramentami świętymi i czerpie z bogactwa Ewangelii Chrystusowej; wiarę mocną, która nie lęka się żadnych trudności, ani cierpień czy niepowodzeń, bo oparta jest na przekonaniu, że «dla Boga nie ma nic niemożliwego» (por. Łk 1, 37); wiarę dojrzałą, bez zastrzeżeń, która współdziała z Kościołem świętym w autentycznym budowaniu mistycznego Ciała Chrystusa".


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Sanktuarium MB Licheńskiej
Serwis internetowy
Sanktuarium MB Licheńskiej
Wizerunek Matki Bożej
Sanktuarium MB Licheńskiej
Koronacja cudownego obrazu
Sanktuarium MB Licheńskiej
Wizyta Jana Pawła II
Jan Paweł II
Homilia podczas poświęcenia sanktuarium
Licheń, 7 czerwca 1999 r.
Sanktuarium MB Licheńskiej
Objawienia w Licheniu, ich historia i przesłanie
Nasza Arka 04/2002
Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu

Objawienia Matki Bożej
Las Grąbliński
Dzieje cudownego obrazu
Z licheńskiej księgi łask
Na ścieżkach sanktuarium w Licheniu
Licheńska Golgota
Dzwony licheńskie
Księża marianie, opiekunowie sanktuarium
W służbie Licheńskiej Pani
Bazylika - wotum na jubileusz roku 2000
Kalendarium powstania bazyliki
Spotkanie z Ojcem Świętym
Informacje dla pielgrzymów
Litania do MB Licheńskiej
ekai.pl
Sanktuarium MB Licheńskiej w Licheniu Starym
Modlitwy do MB Licheńskiej
 
ks. Janusz Kumala MIC
Sanktuarium MB Licheńskiej: dar i przesłanie

Książka przybliża tajemnicę licheńskiego sanktuarium poprzez refleksję nad tym, co czyni to miejsce Bożym darem oraz określa jego specyfikę. Tematyka publikacji obejmuje duchową refleksję nad historią sanktuarium, nową świątynią jako wotum narodu polskiego na rok 2000 oraz przybliża przesłanie obrazu Matki Bożej Licheńskiej.
ks. Janusz Kumala MIC
Litanie i suplikacje do MB Licheńskiej

Zebrane w jednej małej broszurce modlitwy, które w chwilach cierpienia i troski o życie własne, rodziny czy losy narodu, kiedy brakuje własnych słów, mogą pomóc nam wołać do Matki Bożej Licheńskiej: módl się za nami i uproś nam i naszej Ojczyźnie potrzebne łaski. Czasami tak niewiele w modlitwie potrzeba, wystarczy krótka litania czy suplikacja.
Danuta Mastalska
Nowenna chorych do MB Licheńskiej

Dziewięć kolejnych dni nowenny to ufne powierzanie się macierzyńskiej opiece Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski, którą prosimy, by upraszała nam cierpliwość, siłę, odwagę i nadzieję w chorobie, troskliwych i dobrych lekarzy oraz zrozumienie wśród najbliższych. Ona uczy nas, by zawierzyć Bogu i przyjąć chorobę i cierpienie jako ofiarę Jemu miłą.
Janusz Rosikoń
Totus Tuus. Madonny papieskie

Album prezentuje 136 sanktuariów maryjnych w Polsce bliskich Janowi Pawłowi II oraz przesłania, jakie tam pozostawił. Wiele z tych sanktuariów Ojciec Święty nawiedził podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny. Wielokrotnie dokonywał osobiście aktu koronacji wizerunków Matki Bożej lub poświęcił czy pobłogosławił korony. Koronacja wizerunku Matki Bożej jest wyrazem podziękowania za opiekę oraz wezwaniem do wdzięczności Bogu za otrzymane za Jej pośrednictwem łaski.
Konrad Kazimierz Czapliński
Koronowane Madonny polskie

Albumowy przewodnik po najsłynniejszych miejscach kultu maryjnego w Polsce. Autor zaprezentował w nim 70 najciekawszych koronowanych wizerunków Matki Bożej. Znaczną część stanowią święte obrazy, do których pielgrzymują wierni, wierząc w łaski z nich płynące. Jest wśród nich także kilka świętych figur Madonny, których cudowne właściwości skłoniły władze kościelne do dokonania aktu koronacji. W wyniku tej ceremonii obiekt, w którym znajduje się święty wizerunek Maryi, uzyskuje rangę sanktuarium. Kolorowym zdjęciom towarzyszą informacje o historii obiektu, dacie koronacji, znaczeniu religijnym i artystycznym, ważniejszych datach w kalendarzu liturgicznym.
Luis T. Melgar
1001 wizerunków Matki Boskiej. Tradycja i kultura

Ta bogato ilustrowana książka przedstawia fakty i legendy związane z Matką Bożą, niezliczone objawienia, które wydarzyły się na przestrzeni dziejów oraz ważne miejsce kultu maryjnego na całym świecie. Wprowadza czytelnika w świat maryjny. Przedstawia, co przekazują Ewangelie, także te apokryficzne, oraz legendy na temat życia Marii, od czasu przed Jej narodzinami aż do śmierci i wniebowzięcia. Prezentuje dogmaty maryjne, od Niepokalanego Poczęcia po Boskie Macierzyństwo, jak również należny Jej kult, cuda, które Jej się przypisuje oraz świadectwa objawień.
Józef Pless, Marlena Nizio
Madonny cudami słynące

Na niespełna stu stronach albumu można znaleźć wizerunki i strofy poetyckie odnoszące się do tak znanych obrazów i ikon, jak Matka Boża Częstochowska, Ostrobramska, Kalwaryjska, Nieustającej Pomocy, Licheńska – Bolesna Królowa Polski, z Guadalupe, Włodzimierska itp. Są też wizerunki z sanktuariów o zasięgu lokalnym: Matka Boska Piaskowa - Pani Krakowa, Cierpliwie Słuchająca z Rokitna, Matka Miłosierdzia, zwana Płaszczową z Sardynii itd. Matka Boża bowiem tysiąc ma imion i wszystka jest piękna w swoich obrazach, jak podkreśla bp Zawitkowski.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Winchester, w Anglii - św. Swiduna, biskupa. Na wymienioną stolicę wstąpił w roku 852. Zasłynął na niej z troski o ubogich oraz z budowy nowych kościołów. Zmarł po dziesięciu latach rządów.

W Awinionie - bł. Piotra z Luksemburga, kardynała. Mianowany biskupem Metzu przez Klemensa VII, na skutek schizmy do administrowania powierzonej sobie diecezji praktycznie nie doszedł. Wezwany na dwór papieski, zmarł w pobliżu miasta, nie osiągnąwszy dziewiętnastu lat. Mimo to pozostawił po sobie wspomnienie wysokiego wyrobienia, stąd Uniwersytet Paryski, którego był uczniem, rozpoczął zabiegi o jego kanonizację, a Awinion czcił go jako swego patrona.

oraz:

św. Eutychiusza, męczennika (+ III w.); św. Monegundy (+ VI w.); świętych męczenników Procesa i Martyniana (+ III w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG