WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

2 lipca
Najświętsza Maryja Panna Tuchowska

Zobacz także:

Wizerunek Matki Bożej Tuchowskiej
Tuchów jest położony 17 km na południowy wschód od Tarnowa, wśród przepięknie zalesionych pagórków. W głównym ołtarzu tamtejszej świątyni "króluje" Matka Boża Tuchowska - Pani Tarnowskiej Ziemi.
Cudowny obraz, malowany farbami olejnymi na kredowym podkładzie bukowej deski o wymiarach 59x44 cm, pochodzi z XVI wieku. Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. Twarz Maryi jest niezwykle piękna. Duże, piękne oczy patrzą w zamyśleniu, jakby w głąb duszy człowieka. Ciemne włosy spadają swobodnie na ramiona. W prawej ręce trzyma różyczkę. Boskie Dziecię wznosi lewą rękę, jakby do błogosławieństwa, prawą podejmuje krzyż umieszczony na ziemskim globie.
Pierwsze wzmianki o pielgrzymkach do Tuchowa pochodzą z XVI wieku. W 1641 r. cuda zostały potwierdzone powagą Kościoła, co przyczyniło się do ożywienia kultu. Na miejscu drewnianego kościółka stanęła w 1683 r. obecna murowana świątynia. Pierwszymi opiekunami sanktuarium byli benedyktyni. Po ich kasacie przez pewien czas (1820-1843) byli tu jezuici. Od 1893 r. pracują tutaj redemptoryści. To oni rozbudowali kościół i klasztor, doprowadzając też do aktu koronacji, którego dokonał biskup tarnowski Leon Wałęga w dniu 2 października 1904 roku.
Tuchów jest uznawany za główne sanktuarium diecezji tarnowskiej; przybywają tu jednak pielgrzymi również z dalszych stron. Poza tradycyjnymi nabożeństwami odpustowymi organizuje się wiele uroczystości specjalnych i okolicznościowych, głównie dla młodzieży. Bardzo uroczyście obchodzi się rocznicę koronacji.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej
Serwis internetowy
Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej
Cudowny obraz
Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej
Historia
Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej
Informator pielgrzyma
bp Wiktor Skworc
Słowo z okazji 100. rocznicy koronacji
obrazu MB Tuchowskiej
Tarnów, 9 czerwca 2004 r.
Dariusz Drążek CSsR
Rocznica koronacji obrazu MB Tuchowskiej
 
Janusz Rosikoń
Totus Tuus. Madonny papieskie

Album prezentuje 136 sanktuariów maryjnych w Polsce bliskich Janowi Pawłowi II oraz przesłania, jakie tam pozostawił. Wiele z tych sanktuariów Ojciec Święty nawiedził podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny. Wielokrotnie dokonywał osobiście aktu koronacji wizerunków Matki Bożej lub poświęcił czy pobłogosławił korony. Koronacja wizerunku Matki Bożej jest wyrazem podziękowania za opiekę oraz wezwaniem do wdzięczności Bogu za otrzymane za Jej pośrednictwem łaski.
Konrad Kazimierz Czapliński
Koronowane Madonny polskie

Albumowy przewodnik po najsłynniejszych miejscach kultu maryjnego w Polsce. Autor zaprezentował w nim 70 najciekawszych koronowanych wizerunków Matki Bożej. Znaczną część stanowią święte obrazy, do których pielgrzymują wierni, wierząc w łaski z nich płynące. Jest wśród nich także kilka świętych figur Madonny, których cudowne właściwości skłoniły władze kościelne do dokonania aktu koronacji. W wyniku tej ceremonii obiekt, w którym znajduje się święty wizerunek Maryi, uzyskuje rangę sanktuarium. Kolorowym zdjęciom towarzyszą informacje o historii obiektu, dacie koronacji, znaczeniu religijnym i artystycznym, ważniejszych datach w kalendarzu liturgicznym.
Luis T. Melgar
1001 wizerunków Matki Boskiej. Tradycja i kultura

Ta bogato ilustrowana książka przedstawia fakty i legendy związane z Matką Bożą, niezliczone objawienia, które wydarzyły się na przestrzeni dziejów oraz ważne miejsce kultu maryjnego na całym świecie. Wprowadza czytelnika w świat maryjny. Przedstawia, co przekazują Ewangelie, także te apokryficzne, oraz legendy na temat życia Marii, od czasu przed Jej narodzinami aż do śmierci i wniebowzięcia. Prezentuje dogmaty maryjne, od Niepokalanego Poczęcia po Boskie Macierzyństwo, jak również należny Jej kult, cuda, które Jej się przypisuje oraz świadectwa objawień.
Józef Pless, Marlena Nizio
Madonny cudami słynące

Na niespełna stu stronach albumu można znaleźć wizerunki i strofy poetyckie odnoszące się do tak znanych obrazów i ikon, jak Matka Boża Częstochowska, Ostrobramska, Kalwaryjska, Nieustającej Pomocy, Licheńska – Bolesna Królowa Polski, z Guadalupe, Włodzimierska itp. Są też wizerunki z sanktuariów o zasięgu lokalnym: Matka Boska Piaskowa - Pani Krakowa, Cierpliwie Słuchająca z Rokitna, Matka Miłosierdzia, zwana Płaszczową z Sardynii itd. Matka Boża bowiem tysiąc ma imion i wszystka jest piękna w swoich obrazach, jak podkreśla bp Zawitkowski.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Winchester, w Anglii - św. Swiduna, biskupa. Na wymienioną stolicę wstąpił w roku 852. Zasłynął na niej z troski o ubogich oraz z budowy nowych kościołów. Zmarł po dziesięciu latach rządów.

W Awinionie - bł. Piotra z Luksemburga, kardynała. Mianowany biskupem Metzu przez Klemensa VII, na skutek schizmy do administrowania powierzonej sobie diecezji praktycznie nie doszedł. Wezwany na dwór papieski, zmarł w pobliżu miasta, nie osiągnąwszy dziewiętnastu lat. Mimo to pozostawił po sobie wspomnienie wysokiego wyrobienia, stąd Uniwersytet Paryski, którego był uczniem, rozpoczął zabiegi o jego kanonizację, a Awinion czcił go jako swego patrona.

oraz:

św. Eutychiusza, męczennika (+ III w.); św. Monegundy (+ VI w.); świętych męczenników Procesa i Martyniana (+ III w.)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG