WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

27 czerwca
Święty Cyryl Aleksandryjski,
biskup, patriarcha i doktor Kościoła

Zobacz także:

Święty Cyryl Aleksandryjski
Cyryl urodził się w Aleksandrii ok. 380 r. Był uczniem znanego pisarza kościelnego, swego wuja, Teofila, po którym odziedziczył ognisty, pełen żaru i zaangażowania styl polemiczny w walce z błędnowiercami. Ówczesnym zwyczajem swoją młodość spędził jako mnich. W 403 roku już jako kapłan towarzyszył Teofilowi na słynnym synodzie "Pod Dębem", który wyrządził Kościołowi tak wiele zła; heretycy, korzystając ze swojej liczebnej przewagi i z poparcia cesarza, deponowali wówczas m.in. ze stolicy patriarchy Konstantynopola św. Jana Chryzostoma. W 412 roku Cyryl zasiadł na stolicy aleksandryjskiej po śmierci Teofila.

Święty Cyryl Aleksandryjski Do pierwszych osiągnięć jego biskupstwa należało to, że skłonił namiestnika cesarza, Orestesa, aby z Aleksandrii zostali wydaleni nowacjanie i Żydzi, którzy bardzo przeszkadzali Cyrylowi w pracy duszpasterskiej. Wielki biskup wypowiedział też nieubłaganą walkę Nestoriuszowi, ówczesnemu patriarsze Konstantynopola, który w Chrystusie Panu widział dwie odrębne osoby i Matce Najświętszej odmawiał przywileju Boskiego Macierzyństwa. Skierował on do Nestoriusza dwa odrębne pisma. Wymógł także na papieżu, św. Celestynie I, że został do Rzymu zwołany synod, na którym potępiono naukę Nestoriusza; herezjarchę wykluczono uroczyście z Kościoła (430). Cyryl skłonił także cesarza Teodozjusza II, by w porozumieniu z papieżem zwołał sobór do Efezu. Tak się stało (431). Był to więc w dziejach Kościoła trzeci sobór powszechny po soborze w Nicei (325) i w Konstantynopolu (381). Na soborze tym wybuchł spór o słowo Theotokos - a więc o to, czy można nazywać Maryję Matką Bożą. Około 200 biskupów podpisało deklarację, że nie tylko wolno, ale że ten tytuł Maryi się należy. Na skutek tego cesarz pozbawił Nestoriusza stolicy biskupiej w Konstantynopolu i skazał go na banicję.
Wrogowie nie mogli darować Cyrylowi tak wspaniałego zwycięstwa. Zdołali przekonać cesarza, że to on jest heretykiem, a nie Nestoriusz. Zwołali nawet synod w Antiochii, na którym 40 biskupów nestoriańskich potępiło Cyryla (tzw. synod diabelski). Cesarz skazał na wygnanie Cyryla. Na szczęście po pewnym czasie biskup mógł powrócić na swoją stolicę.

Święty Cyryl Aleksandryjski


Pełen zasług Cyryl zmarł 27 czerwca 444 roku. Pozostawił po sobie szereg dzieł, wśród których przeważają pisma apologetyczne. Zachowały się nadto 22 jego kazania i 88 listów. Papież Leon XIII zaliczył go w 1882 r. w poczet doktorów Kościoła. Z okazji 1500. rocznicy soboru efeskiego Pius XI wygłosił mowę ku czci św. Cyryla z Aleksandrii jako największego obrońcy przywileju Boskiego Macierzyństwa Maryi (431-1931) i wydał pod datą 25 XII 1931 roku encyklikę Lux Veritatis temporumque testis o Powszechnym Soborze Efeskim odbytym przed piętnastu wiekami.


W ikonografii św. Cyryl ukazywany jest w stroju biskupim rytu bizantyjskiego z charakterystycznym kapturem zdobionym krzyżykami, a także w scenie, gdy Matka Boża ukazuje się Świętemu. Atrybutem - gołąb na ramieniu, czasami kodeks.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

św. Cyryl Aleksandryjski
Komentarz do Ewangelii św. Jana - fragment
 
Pius XI
Encyklika Lux Veritatis temporumque testis
Rzym, 25 grudnia 1931 r.
Benedykt XVI
Św. Cyryl Aleksandryjski
Audiencja generalna, 3 października 2007 r.
ks. Paweł Staniszewski
Św. Cyryl Aleksandryjski - wielki obrońca przywileju
Boskiego Macierzyństwa Maryi
Jarosław Charkiewicz
Św. Cyryl, arcybiskup Aleksandrii
Polonia Christiana
Św. Cyryl Aleksandryjski
deon.pl
Cyryl, patriarcha Aleksandrii i doktor Kościoła
Mirosław Król
Św. Cyryl Aleksandryjski (format mp3)
o. Ignacy Kosmana
Św. Efrema Syryjczyka i św. Cyryla Aleksandryjskiego
 
Benedykt XVI
Mistrzowie duchowi
Ojcowie i pisarze pierwszego tysiąclecia

"Mistrzowie duchowi" to kontynuacja katechez papieskich głoszonych podczas środowych audiencji generalnych. Obecny tom zawiera 20 portretów postaci niezwykle ważnych dla pierwszego tysiąclecia chrześcijaństwa.
Benedykt XVI
Katechezy o Ojcach Kościoła

Cykl katechez wygłoszonych przez Benedykta XVI podczas audiencji generalnych (od marca 2007 r. do lutego 2008 r.). Zbiór prezentuje papieskie nauczanie dotyczące Ojców Kościoła.
Gianfranco Ravasi
Wierzyć w Kościół
Portrety siedmiu wspólnot pierwotnych

Analiza historii siedmiu Kościołów nowotestamentowych odsłania ich różnorodną rzeczywistość - są one także odzwierciedleniem świetności i biedy doświadczanych przez nasze współczesne wspólnoty.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Mediolanie - świętych Arialda i Erlembalda, przywódców tzw. Paterii, stronnictwa zmierzającego do radykalnych reform kościelnych. Arialda zamordowano na Lago Maggiore w roku 1066. Podobna śmierć w roku 1075 spotkała Erlembalda.

W Deliceto, we włoskiej prowincji Foggia - bł. Benwenuta z Gubbio, franciszkanina. Pełen bogomyślności i zamiłowany w samotności, był on równocześnie oddany posługom dla bliźnich i zasłynął z opieki nad trędowatymi. Zmarł w roku 1232.

oraz:

św. Anekta, męczennika (+ III/IV w.); św. Jana, prezbitera (+ VI w.); św. Sampsona, prezbitera (+ 560)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG