WERSJA PREMIUM:


Tu jesteś:




Menu:

Internetowa Liturgia Godzin

Wesprzyj rozwój serwisu

Czytelnia

29 maja
Święta Urszula Ledóchowska, zakonnica

Zobacz także:

Święta Urszula Ledóchowska
Julia Maria urodziła się w wielodzietnej rodzinie hrabiowskiej 17 kwietnia 1865 r. w Loosdorf koło Wiednia. Była rodzoną siostrą bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, powszechnie nazywanej matką czarnej Afryki, założycielki sióstr klawerianek, beatyfikowanej przez Pawła VI w 1975 roku. W latach 1874-1883 Julia Maria kształciła się w Instytucie Najświętszej Maryi Panny prowadzonym przez Panie Angielskie w austriackim Sankt Polten. W roku ukończenia nauki przybyła wraz z rodziną do nabytego przez ojca majątku w Lipnicy Murowanej koło Bochni.
Jako 21-letnia dziewczyna wstąpiła do klasztoru urszulanek w Krakowie i w dniu obłóczyn, 17 kwietnia 1887 r., przyjęła zakonne imię Maria Urszula. Wyróżniała się gorliwością w modlitwie i umartwieniach. Pierwszą profesję zakonną złożyła 28 kwietnia 1889 roku. Następnie pracowała w krakowskim internacie sióstr. W 1904 roku jako przełożona domu kierowała internatem. Dwa lata później założyła pierwszy na ziemiach polskich internat dla studentek szkół wyższych. Swoje powołanie do wychowania młodzieży i opieki nad nią odkryła jeszcze w nowicjacie.
W 1907 r., mając błogosławieństwo papieża Piusa X, z dwiema siostrami wyjechała w świeckim stroju do pracy dydaktycznej w Petersburgu. Objęła tam kierownictwo zaniedbanego polskiego internatu i liceum św. Katarzyny. Już w rok później została erygowana w Petersburgu autonomiczna placówka urszulańska. Następnie s. Urszula przeniosła się do Finlandii, gdzie otworzyła gimnazjum dla dziewcząt. Podczas I wojny światowej apostołowała w krajach skandynawskich, wygłaszając odczyty o Polsce, organizowała pomoc dla osieroconych polskich dzieci. Jednocześnie nie zaniedbywała swego zgromadzenia - rozrastał się nowicjat i dom zakonny w Szwecji. Pod koniec wojny przeniosła go do Danii, gdzie założyła również szkołę i dom opieki dla dzieci polskich.
W roku 1920 Urszula wróciła do Polski. Osiedliła się w Pniewach koło Poznania, gdzie - z myślą o pracy apostolskiej w nowych warunkach - założyła zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwane urszulankami szarymi. Kiedy poprosiła papieża Benedykta XV o zatwierdzenie nowego zgromadzenia, otrzymała je od razu, w dniu 7 czerwca 1920 r. Włodzimierz Ledóchowski - rodzony brat Urszuli, ówczesny generał jezuitów - był rzecznikiem dzieła swojej siostry wobec Stolicy Apostolskiej. Całe życie s. Urszuli było ofiarną służbą Bogu, ludziom, Kościołowi i ojczyźnie. Wiele podróżowała, wizytowała poszczególne domy, kształtowała w siostrach ducha ewangelicznej radosnej służby. "Naszą polityką jest miłość. I dla tej polityki jesteśmy gotowe poświęcić nasze siły, nasz czas i nasze życie" - powtarzała często.
Umarła 29 maja 1939 r. w Rzymie. Tam też została pochowana w domu generalnym mieszczącym się przy via del Casaletto. Beatyfikowana została przez św. Jana Pawła II 20 czerwca 1983 roku w Poznaniu. W 1989 r. jej zachowane od zniszczenia ciało zostało przewiezione z Rzymu do Pniew i złożone w kaplicy domu macierzystego. 18 maja 2003 roku, w dniu swoich 83. urodzin, św. Jan Paweł II ogłosił ją w Rzymie świętą.
Założone przez św. Urszulę Ledóchowską zgromadzenie Urszulanek Serca Jezusa Konającego realizuje swe zadania apostolskie przede wszystkim w dziedzinie wychowania i nauczania dzieci i młodzieży oraz służąc potrzebującym i pokrzywdzonym. Siostry prowadzą kilkadziesiąt dzieł w Polsce, kilkanaście we Włoszech i pojedyncze w 12 innych krajach.
Ze zgromadzeniem zaprzyjaźniony był św. Jan Paweł II, który jako biskup krakowski spędzał nieliczne wolne chwile w gościnnym domu sióstr na Jaszczurówce w Zakopanem. Także będąc w Warszawie nocował często w domu zgromadzenia na Wiślanej. Tam spędził swoją ostatnią noc przed wylotem do Rzymu na konklawe w październiku 1978 r. Już jako papież odwiedzał domy urszulanek w Rzymie (1986 r.), w Zakopanem (1997 r.) i w Warszawie (1999 r.).

W ikonografii św. Urszula przedstawiana jest w szarym zakonnym habicie.


Więcej informacji:

Kliknij tutaj - książka w księgarni Gloria24.pl
Kliknij tutaj - książka w księgarni tolle.pl
Kliknij tutaj - płyta CD Audio / MP3, audiobook
Kliknij tutaj - strona w Internecie

św. Urszula Ledóchowska
Testament

Słowa św. Urszuli zawarte w jej duchowym testamencie są świadectwem ogromnej miłości matki zatroskanej o każdą ludzką duszę. Te wypływające z serca rady pomagają z wiarą kroczyć drogą, którą codziennie wskazuje Bóg. Testament świętej pociąga swoją prostotą i inspiruje do życia przepełnionego miłością i pokojem.
św. Urszula Ledóchowska
Byłam tylko pionkiem na szachownicy...
Wspomnienia z lat 1886-1924

Święta Urszula postanowiła opisać sporą część swojego bogatego w wydarzenia życia, aby ukazać, jak Pan Bóg kierował jej życiem i jak posługując się jej osobą, doprowadził do powstania w Kościele nowej wspólnoty zakonnej: Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.
św. Urszula Ledóchowska
Świętość jest czymś tak prostym

Święta Urszula Ledóchowska wiedziała, że dla człowieka wierzącego każde, nawet najmniejsze wydarzenie staje się okazją do realizowania planów Bożych. To, co zwyczajne, czyniła nadzwyczajnym, codzienne zmieniała w ponadczasowe; to, co przyziemne, czyniła świętym.
św. Urszula Ledóchowska
Bądź jak lampka przed tabernakulum
Myśli o Eucharystii

Wybór myśli św. Urszuli Ledóchowskiej o Eucharystii. Przyjaźń z Jezusem-Hostią była źródłem mądrości życiowej i owocności poczynań św. Urszuli Ledóchowskiej, ale też optymizmu, pogody ducha, sił fizycznych - mimo kruchego zdrowia - i sił duchowych.
św. Urszula Ledóchowska
O naśladowaniu cnót Serca Jezusowego
Dziewięć pierwszych piątków miesiąca ze św. Urszulą

Wybrane fragmenty z pism św. Urszuli niech staną się dla nas pomocą w przeżywaniu pierwszych piątków miesiąca, abyśmy przez wierne naśladowanie cnót Serca Jezusowego coraz bardziej wzrastali w świętości.
św. Urszula Ledóchowska
Droga krzyżowa ze św. Urszulą Ledóchowską

Droga krzyżowa na podstawie zapisków św. Urszuli Ledóchowskiej to pełna zaufania i pokory podróż przez 14 stacji Męki Pańskiej. Święta w słowach pełnych prostoty, a zarazem przenikliwości przybliża czytelnikowi sens cierpienia Chrystusa. Kontemplacji Męki Pańskiej sprzyjają reprodukcje pełnej wyrazu i religijnego piękna stacji Drogi Krzyżowej z kaplicy Sióstr Urszulanek w Pniewach, malowane przez Annę Grocholską.
św. Urszula Ledóchowska
Jak dziecko w objęciach Matki
Dzień po dniu z Maryją

W dziejach Kościoła liczne i pociągające są przykłady świętości osób, które szły za Jezusem, "trzymając się ręki Maryi". Stąd pomysł, aby zebrać z pism św. Urszuli trochę myśli maryjnych i stworzyć z nich propozycję przeżycia całego roku w szczególnej bliskości Maryi - "jak dziecko w ramionach Matki".
św. Urszula Ledóchowska
Kobieta - apostołką Eucharystii

Treść sześciu odczytów zamieszczonych w książce ukazuje przede wszystkim kobietę i matkę jako duszpasterza kościoła domowego, apostołkę Eucharystii w rodzinie - tę, której Bóg w jakiś szczególny sposób zawierza człowieka i dzięki której "bezobłudna wiara" przechodzi z matki na dzieci i wnuki. Wsłuchajmy się więc w to, co nam, współczesnym ludziom, ma do powiedzenia św. Urszula...
św. Urszula Ledóchowska
Medytacje biblijne

Książka to zbiór osobistych modlitw św. Urszuli Ledóchowskiej. Teksty zostały zebrane w dwudziestu rozdziałach według układu tajemnic różańca, będących syntezą życia Jezusa i Jego Matki, a także syntezą życia każdego człowieka. Książka ta jest swego rodzaju duchowym podręcznikiem.
św. Urszula Ledóchowska
Zorza

W Zorzy, tytułowej bohaterce powieści, od wczesnego dzieciństwa żyje głębokie przekonanie, że Jezus powołuje do kapłaństwa jej młodszego brata Jaśka. Ona sama czuje się wezwana do tego, aby szczególnie troszczyć się o brata i pomóc mu dojrzeć do realizacji tego powołania. Dlatego Zorza gotowa jest na wszelką ofiarę, byleby Jasiek należał całkowicie do Jezusa. Nie ma bowiem miłości bez ofiary.
św. Urszula Ledóchowska
Z urwisa bohater

Z prawdziwą przyjemnością oddajemy do rąk Czytelników pierwsze wydanie książkowe powieści wielkiej polskiej Świętej. Mało kto wie, że Urszula Ledóchowska pisała powieści dla dzieci. Była wybitnym pedagogiem. Jej system wychowawczy bywa dziś nazywany pedagogiką świętości.
 
vatican.va
Biografia Urszuli Ledóchowskiej
Jan Paweł II
Homilia podczas beatyfikacji Urszuli Ledóchowskiej
Poznań, 20 czerwca 1983 r.
Jan Paweł II
Kto trwa w Chrystusie, przynosi owoc obfity
Msza św. kanonizacyjna na placu św. Piotra, 18 maja 2003 r.
abp Stanisław Gądecki
Powołanie do świętości
List pasterski przed kanonizacją Urszuli Ledóchowskiej
Urszulanki Serca Jezusa Konającego
Serwis internetowy Zgromadzenia
Urszulanki Serca Jezusa Konającego
Życiorys Założycielki
Urszulanki Serca Jezusa Konającego
Historia Zgromadzenia
Katolicki Uniwersytet Lubelski
Życie św. Urszuli Ledóchowskiej
ekai.pl
Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej
Marek Wójtowicz SJ
Św. Urszula Ledóchowska
m. Urszula Frankiewicz
Miła Bogu i ludziom
m. Andrzeja Górska, urszulanka
Rozmowa ze świadkiem życia św. Urszuli
Magdalena Rychlak
Święta Urszula Ledóchowska
Marcin Konik-Korn
Matka Polka w habicie
Elżbieta Adamczyk
Króluj nam, Chryste - zawsze i wszędzie
al. Adam Kaniuk
Matka Urszula Ledóchowska - apostołka uśmiechu
s. Elżbieta Kardela USJK
Nowoczesne metody przedwojennej wychowawczyni,
czyli system wychowawczy św. Urszuli Ledóchowskiej
Jadwiga Mania
Różaniec codzienności św. Urszuli
Urszula Michalak USJK
Osobliwy urok świętości
Urszula Michalak USJK
Święta pośród codzienności
Urszula Myjak USJK
Kanonizacja Matki Urszuli Ledóchowskiej
Urszula Myjak USJK
"Wyobraźnia miłosierdzia" w życiu św. Urszuli Ledóchowskiej
Janina Sabat USJK
Śladami św. s. Urszuli Ledóchowskiej
Anna Wyszyńska
Śladami św. Urszuli
S. Janina Sabat USJK
Ewangeliczna współpraca - Św. Urszula Ledóchowska i ks. Jan Zieja
Halina Świrska
Św. Urszula Ledóchowska
Irena Świerdzewska
Przed kanonizacją Matki Urszuli
ks. Kazimierz Tomaszewicz SVC
Bukiet kanonizacyjny - Matce Urszuli Ledóchowskiej
m. Franciszka Sagun, przełożona generalna USJK
List z okazji 10. rocznicy kanonizacji św. Urszuli Ledóchowskiej
Archidiecezja łódzka
Św. s. Urszula Ledóchowska
Emilia Rogowska
Strona poświęcona św. Urszuli Ledóchowskiej
Nowe życie
Cuda dokonane przez Boga za wstawiennictwem matki Urszuli Ledóchowskiej
Urszulanki SJK
Sanktuarium w Pniewach
youtube.com
Wielka Polka - św. Urszula Ledóchowska (format video)
Modlitwa św. Urszuli Ledóchowskiej za kapłanów
Urszulanki SJK
Modlitwy
Nowenna do Serca Jezusowego za przyczyną św. Urszuli i litania do św. Urszuli Ledóchowskiej
 
praca zbiorowa
Święta Urszula Ledóchowska

Niewielka broszura, bogato ilustrowana, ukazująca życie i aktualność przesłania świętości kanonizowanej w 2003 roku Urszuli Ledóchowskiej: kobiety zaangażowanej na wielu płaszczyznach, zakonnicy, utalentowanej wychowawczyni dzieci i młodzieży.
Eliza Piotrowska
Święta Urszula Ledóchowska

Książka dla dzieci od 5 do 10 lat. Wesoła opowieść o urodzonej w pewien wielkanocny poniedziałek małej Julce, która pewnego dnia wstąpiła do zakonu i stała się Urszulą. Dziewczynka szła przez życie z szerokim uśmiechem, niosąc radość rodzinie i wszystkim, z którymi się spotkała. Nikt się nie spodziewał, że jej energia tak bardzo przyda się urszulankom.
Adam Bujak, prof. Gabriel Turowski
Ilustrowany leksykon
polskich świętych, błogosławionych

Książka zawiera 275 opisów biograficznych, wzbogaconych głębokimi rozważaniami Jana Pawła II. Rozważania te rzucają szczególne światło zarówno na wyniesionych na ołtarze, jak i kandydatów.
Aleksandra Witkowska OSU
Mocarze Ducha
Polscy święci i błogosławieni 999-2007

Zwięzły przewodnik o polskich świętych i błogosławionych przypomina tych, którzy na naszych ziemiach w latach 999-2007 stali się szczególnymi świadkami Ewangelii. Autorka zbioru zaznacza jednak, iż tytułowi "mocarze ducha" i spełniona w nich pasja świętości stanowią nie tylko nasze dziedzictwo, ale i wyzwanie.
ks. Jerzy Misiurek
Polscy święci i błogosławieni
Życie - duchowość - przesłanie

Autor w sposób zwięzły przedstawia życie polskich świętych i błogosławionych, ich duchowość i przesłanie dla żyjących współcześnie ludzi.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014


Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Trewirze - św. Maksymina, biskupa. Był jednym z największych obrońców prawowierności w epoce arianizmu. On to w czasie pierwszego wygnania gościł św. Atanazego i on zażądał potem zwołania synodu do Sardyki. Gdy wschodnia frakcja episkopatu cesarstwa zażądała jego depozycji, w jego obronie stanął lud Trewiru. Potem sławili go Paulin z Noli i Grzegorz z Tours. Maksymin zmarł prawdopodobnie w roku 346.

W Malmesbury, w Anglii - św. Aldhelma, biskupa. Kształcił się w opactwach w Canterbury i Malmesbury. W tym ostatnim został potem mnichem, a następnie opatem. Napisał kilka dziełek prozą i wierszem, a tak przyczynił się walnie do tego, że piśmiennictwo i kultura łacińska zadomowiły się na Wyspie. W roku 705 powołano go na nowo utworzone biskupstwo w Sherborne. Zmarł cztery lata później w czasie wizytacji pasterskiej.

W Konstantynopolu - św. Andrzeja z Chio, męczennika. Miał 27 lat, gdy przybył do metropolii, by zwiedzić tamtejsze kościoły. Przy tej okazji pewien apostata oskarżył go fałszywie o to, że był niegdyś wyznawcą islamu. Poddano go długotrwałym torturom, które - jak wyznawał - zniósł dlatego, że nieustannie polecał się Matce Najświętszej. Ścięto go w roku 1465.

oraz:

św. Pawła VI, papieża (+ 1978); błogosławionych męczenników, prezbiterów i zakonników Stefana i Rajmunda (+ 1242); świętych męczenników Syzyniusza, Martyriusza i Aleksandra (+ 397); bł. Wilhelma Arnaud, męczennika (+ 1242)

Wyślij do nas maila
STRONA GŁÓWNA
TEKSTY ILG | OWLG | LITURGIA HORARUM | KALENDARZ LITURGICZNY | DODATEK | INDEKSY | POMOC
CZYTELNIA

 Teksty Liturgii Godzin:
© Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum

Opracowanie i edycja - © Copyright by ILG